Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Serce parafii

Bogu dziękujemy za dar świątyni, która jest sercem parafii, i od 100 lat nam służy, jednocząc ludzi mieszkających na tym terenie – powiedział proboszcz ks. Wiesław Ostrowski podczas uroczystości 100-lecia budowy kościoła św. Bartłomieja w Czańcu i odpustu parafialnego.

2023-09-05 14:53

Niedziela bielsko-żywiecka 37/2023, str. I

[ TEMATY ]

Czaniec

Ks. Piotr Góra

Odzyskany dzwon wisi w dzwonnicy przy kościele w Czańcu

Odzyskany dzwon wisi w dzwonnicy przy kościele w Czańcu

Sumie jubileuszowo-odpustowej 27 sierpnia przewodniczył bp Roman Pindel w koncelebrze m.in. z kapłanami, którzy posługiwali w czanieckiej parafii. – Kiedy uświadamiamy sobie różne koleje losu czanieckiej świątyni, z wdzięcznością myślimy o prawdziwym zrywie przodków, jaki się dokonał przed stu laty. Dali oni nam i następnym pokoleniom przykład zaangażowania w wyposażanie i ozdabianie parafialnego kościoła – mówił biskup w kazaniu. Zachęcił wiernych, by wzorem patrona parafii codziennie dzielili się wiarą.

Po Mszy św. uczestnicy udali się procesją wokół kościoła. Po niej nastąpiło odsłonięcie dzwonu „Florian”, który po 80 latach wrócił do macierzystej parafii i został umieszczony w dzwonnicy obok świątyni. Świętowanie zwieńczył piknik rodzinny z licznymi atrakcjami dla rodzin, spektaklem w wykonaniu księży, sióstr i parafian oraz koncertami różnych osób z Magdą Anioł na czele.

Parafianie przygotowywali się do jubileuszu od kilku lat. Pierwszym etapem była renowacja obrazu Matki Bożej Czanieckiej. To zainspirowało do wydania monografii czanieckiej autorstwa dr. Piotra Kołpaka z UPJPII w Krakowie. Następnie parafia zorganizowała sympozjum naukowe połączone z promocją książki. Wtedy były wikariusz ks. Dariusz Mależyna (obecnie proboszcz w Targanicach) w wykładzie przybliżył historię zarekwirowanego w 1942 r. przez III Rzeszę dzwonu. To dzięki jego staraniom odzyskano „Floriana”, który został odnaleziony w wieży ewangelickiego kościoła w Otzenrath-Spenrath. – Dzwon ten odlano z brązu w 1778 r., ważył 376 kg. Jego średnica wynosiła 90 cm, a wysokość 89 cm, w tym wysokość korony 15 cm. Instrument został pięknie ozdobiony girlandami, inskrypcjami, które miały kluczowe znaczenie w jego rozpoznaniu, oraz różnymi dewocyjnymi wizerunkami m.in. św. Floriana i św. Bartłomieja. Został wykonany w odlewni Knoblocha w Bańskiej Bystrzycy. Ufundował go proboszcz czaniecki ks. Florian Piasecki. Przywiozła go do nas delegacja z Otzenrath 23 czerwca br. – zaznaczył ks. proboszcz. W ostatnim czasie parafianie odprawiali Nowennę Tygodni w soboty, słuchając kazań o. Faustyna Kuśnierza OFM z Kalwarii Zebrzydowskiej nt. Kościoła i jego znaczenia dla współczesnego katolika.

Czaniec należał do parafii w Kętach już od ok. 1200 r. W 1565 r. biskup krakowski Filip Padniewski erygował parafię w Czańcu. W 1905 r. władze austriackie nakazały rozbiórkę kościoła. Po 15 latach przygotowań 6 września 1921 r. rozpoczęto kopanie fundamentów pod nowy, murowany kościół w stylu barokowo-biedermeierowskim wg projektu Franciszka Mączyńskiego z Krakowa, który dobudowano do istniejącej późnobarokowej wieży. 2 lipca 1922 r. wmurowano kamień węgielny pod nową świątynię. Już 24 sierpnia 1924 r. do nowego kościoła przeniesiono uroczyście obraz Matki Bożej Czanieckiej, a dziekan oświęcimski ks. Jan Hajost poświęcił świątynię o wymiarach: 31,5 m długości, 18,5 m szerokości i 17, 5 m wysokości.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bóg nie liczy, tylko kocha

2023-09-22 09:17

[ TEMATY ]

rozważanie

ks. Marek Studenski

Diecezja Bielsko-Żywiecka

Podróż w świat duchowości nie zawsze jest prosta. Zrozumienie przesłań zawartych w Biblii wymaga czasu, skupienia, a przede wszystkim otwartego serca. Niejednokrotnie trudno nam zaakceptować pewne treści, które zdają się być dla nas niezrozumiałe czy wręcz kontrowersyjne. Jednak, gdy przyjrzymy się im bliżej, często odkrywamy w nich głęboką mądrość i prawdę, która dotyczy naszego życia.

Jedną z takich przypowieści jest historia o robotnikach winnicy. Na pierwszy rzut oka możemy poczuć się niesprawiedliwie potraktowani, podobnie jak ci, którzy pracowali cały dzień w upale. Dlaczego ci, którzy pracowali krócej, otrzymali taką samą zapłatę jak ci, którzy pracowali od rana do wieczora? Czy to sprawiedliwe?

CZYTAJ DALEJ

Jeden z bohaterów siatkarskich Mistrzostw Europy przekazał swój złoty medal rodzinnej parafii!

2023-09-22 12:23

[ TEMATY ]

sport

świadectwo

Archiwum Parafii

Łukasz Kaczmarek, jeden z bohaterów siatkarskich Mistrzostw Europy, przekazał swój złoty medal swojej rodzinnej parafii - bazylice św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie, jako "wotum wdzięczności za to ile modlitwy jest przekazywane" - przekazała na swoim profilu Magdalena Korzekwa-Kaliszuk.

"Bazylika pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela w Krotoszynie jest dla mnie szczególnym miejscem." - napisał Łukasz Kaczmarek.

CZYTAJ DALEJ

Polacy oddają hołd św. Janowi Pawłowi II

2023-09-24 08:08

[ TEMATY ]

Włochy

św. Jan Paweł II

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Przy grobie św. Jana Pawła II w kaplicy św. Sebastiana Bazyliki watykańskiej ciągle są tłumy. Przychodzą tu turyści z całego świata zwiedzający Bazylikę, ale przede wszystkim wierni, którzy chcą oddać cześć Papieżowi z Polski i pomodlić się przy jego relikwiach.

Do grobu pielgrzymuje wielu Polaków, przybywają tu też polskie osobistości i delegacje. Często pamiątką tych wizyt są wieńce białoczerwonych kwiatów. W zeszłym tygodniu wieniec złożyła Pani Marszałek Witek, która przebywała z trzydniową wizytą we Włoszech, a w piątek rano przy grobie papieskim pojawił się wieniec od leśników Nadleśnictwa Gryfice.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję