Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Jaworzynka

Prawdziwa wspólnota Kościoła

Międzynarodowe spotkanie wiernych z Polski, Czech i Słowacji tradycyjnie odbyło się na Trójstyku.

Po polskiej stronie wydarzenie rozpoczęło się nabożeństwem połączonym ze wprowadzeniem relikwii bł. kard. Wyszyńskiego do kościoła Matki Bożej Frydeckiej w Jaworzynce Trzycatku. Bp Roman Pindel pobłogosławił relikwiarz. Stąd z figurą Matki Bożej Frydeckiej i relikwiami św. Jana Pawła II i bł. Prymasa Tysiąclecia wyruszyła procesja do ołtarza polowego znajdującego się na miejscu styku trzech granic w Jaworzynce. Dotarły również pielgrzymki z kościołów Świętych Piotra i Pawła z Čiernego na Słowacji i Świętych Cyryla i Metodego z Hrčavy w Czechach. – Dziękujemy za pokój w tej części, w której żyjemy. Jednocześnie modlimy się o pokój na Ukrainie, w Białorusi, na wschodniej flance NATO – powiedział bp R. Pindel na początku Mszy św. Koncelebrował ją z biskupem diecezji ostrawsko-opawskiej w Czechach Martinem Davidem i biskupem diecezji żylińskiej w Słowacji Tomášem Galisem, który wygłosił kazanie. Zauważył w nim, że modlitwa na Trójstyku pomaga poczuć prawdziwą wspólnotę Kościoła, szczególnie w dzisiejszych czasach, które cechuje indywidualizm prowadzący do samotności. Nawiązał też do Maryi, Królowej Pokoju, zauważając, że jest Ona wzorem każdego powołania. Ona przyjmowała to, do czego Bóg ją wezwał. Podkreślił, że każdy z nas jest wybrany jak Maryja, by żyć na sposób święty, żyć prawdziwie.

Na koniec bp R. Pindel pobłogosławił drewnianą figurę św. Ambrożego postawioną na polanie z inicjatywy pszczelarzy z Czech, Słowacji i Polski. Śpiewał Zespół Regionalny Jetelinka z Jaworzynki.

Spotkania na Trójstyku zainicjował ówczesny przewodniczący rady gminy Istebna, a obecnie sołtys Koniakowa Jan Gazur. W 2000 r. została podpisana umowa z gminami Čierne i Hrčava, dotycząca wspólnych prac przygranicznych. Chcieli, aby współpraca przybrała także wymiar duchowy. Przy aprobacie bp. Tadeusza Rakoczego udało się to zrealizować już w 2008 r. Od tego czasu Msze św. rokrocznie odbywają się na Trójstyku. /MJ

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odszedł dobry kapłan. Ostatnie pożegnanie ks. Jerzego Palarczyka

[ TEMATY ]

pogrzeb

ks. Jerzy Palarczyk

Jaworzynka

MJscreen

Ostatnie pożegnanie na cmentarzu.

Ostatnie pożegnanie na cmentarzu.

W 81 roku życia i 55 roku kapłaństwa odszedł do Pana wieloletni emerytowany proboszcz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Jaworzynce ks. prałat Jerzy Palarczyk.

Śp. ks. prałat Jerzy Palarczyk posługiwał jako proboszcz w Jaworzynce przez 28 lat. Tam też odbyły się dwudniowe uroczystości pogrzebowe.

CZYTAJ DALEJ

Jest Ktoś, kto patrzy na Ciebie z miłością

2023-09-23 22:32

Marzena Cyfert

Spotkanie młodych na Ślęży

Spotkanie młodych na Ślęży

Za nami doroczne spotkanie młodzieży na Ślęży. Ok. 500 młodych ludzi modliło się na szczycie góry, adorując Pana Jezusa i biorąc udział w koncelebrowanej Eucharystii pod przewodnictwem bp. Macieja Małygi.

W homilii ksiądz biskup podkreślił, że Pan Jezus zaprasza nas wszystkich do słuchania i że daje nam naprawdę dobre słowa, które rozświetlą nasze życie. Nawiązując do fragmentu Ewangelii o Przemienieniu na Górze Tabor, biskup Maciej mówił: – Pan nas zaprasza do życia w świetle i do odwagi. Światłość i odwaga. Tak chcemy odczytać dzisiejsze słowo Boże. Gdy myślę o dzisiejszej Ewangelii, to ciągle przychodzą mi na myśl słowa Ojca Świętego Franciszka, które skierował do młodzieży podczas Światowego Dnia Młodzieży w Lizbonie. Papież dużo mówił o świetle w naszym życiu. Nam o to chodzi, o życie, które jest napełnione światłem. I nie tylko takim światłem płynącym z monitorów, w które często się wpatrujemy, czy z telefonów, ale o światło, które naprawdę nas przemieni. Przemieni nasze relacje w rodzinie, relacje z przyjaciółmi, napełni to, co się dzieje w naszej szkole, pomoże inaczej popatrzeć na naszą osobistą przyszłość i przyszłość Kościoła czy świata. I takie światło naprawdę jest – mówił ksiądz biskup i postawił pytanie: Jak je spotkać?

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: 39. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin

2023-09-24 14:57

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Jasna Góra/Facebook

- By polskie rodziny były bogate w miłość jak rodzina bł. Ulmów. Były dla młodego pokolenia miejscem katechezy o szacunku do rodziców, teściów, bliźnich potrzebujących pomocy - mówił do uczestników 39. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin abp Adam Szal, metropolita przemyski. Mszy św. przewodniczył bp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski. Małżonkowie tradycyjnie odnowili ślubną przysięgę. Rozpoczęła się peregrynacja bł. Rodziny Ulmów w znaku relikwii.

- Przybywacie do Maryi, Matki i Królowej naszej Ojczyzny, Królowej Polski. Przybywacie w czasach, które, chlubiąc się technicznym i intelektualnym rozwojem, nie potrafią dać definicji rodziny, definicji, którą na szczęście, jeszcze, potrafi podać małe polskie dziecko. Tej definicji elity intelektualne podać nie potrafią, mówią, że jej nie wypracowały, a przecież rodziny i małżeństwa się nie wymyśla, tak jak nie wymyśla się rzeczywistości, rzeczywistość się poznaje - mówił, witając uczestników 39. Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin, o. Rafał Wilk, podprzeor Jasnej Góry.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję