Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Finał górskiej ewangelizacji

Na górze Klimczok w Beskidzie Śląskim odbyło się ostatnie spotkanie w ramach 11. edycji Ewangelizacji w Beskidach.

2023-08-29 14:24

Niedziela bielsko-żywiecka 36/2023, str. I

[ TEMATY ]

Ewangelizacja w Beskidach

Monika Jaworska

Błogosławieństwo olejkiem radości

Błogosławieństwo olejkiem radości

Ewangelizację 19 sierpnia przygotowała Novare z parafii Świętych Filipa i Jakuba w Żorach. – Jesteśmy 5 raz na EwB. Już na godzinę przed Mszą św. zaczęła uwielbienie nasza diakonia muzyczna. Nie robimy tego dla siebie, lecz dla innych ludzi i Boga. Wiemy, że On tu jest, On to wymyślił i to jest najpiękniejsze. Chcemy zarażać Bogiem innych – mówi Bartek Smołka, lider wspólnoty Novare (łac. odnawiać).

Poczucie wspólnoty

Wspólnota w swoim mieście i parafii przygotowuje różne akcje ewangelizacyjne, wieczory uwielbienia, kursy Alpha oraz Alphy w więzieniu. Członkowie pomagają też w przygotowaniach młodzieży do sakramentu bierzmowania oraz przygotowują katechezy dla dzieci I-komunijnych. W przyszłym roku będą obchodzić 20-lecie istnienia. – Robimy to, co kochamy. Od 18 lat jestem z mężem we wspólnocie. Ona daje nam ogromną siłę, wsparcie. Są w niej ludzie, który patrzą w tę samą stronę, mają wspólne wartości. Dla mnie ważne jest to, że jesteśmy tu wszyscy razem, możemy dzielić pasje i uwielbiać w górach Pana, który jest u nas na pierwszym miejscu – podkreśla Katarzyna Biegun z Żor. – Cieszę się, że jestem tutaj z rodzicami. Wyjechaliśmy kolejką na Szyndzielnię i szliśmy potem pieszo na Klimczok – dodaje jej syn 7-letni Michał Biegun. – Przyszłam z mężem ze Szczyrku, z parkingu przy sanktuarium na Górce. Jestem 4. rok na EwB. Daje mi to poczucie wspólnoty, radości. Eucharystia jest punktem kulminacyjnym, gdzie z wysokości na szczytach możemy chwalić Boga – zaznacza Elżbieta Potempa z Żor.

Helena i Andrzej ze Skoczowa byli na wszystkich górach tegorocznej edycji. – To piękne wydarzenie, na które czekamy cały rok. Daje nam to motywację do wyjścia w góry, gdzie spotykamy się z Panem na modlitwie i ludźmi we wspólnocie. Cieszymy się, że na Klimczoku burze nas ominęły, a tylko lekko popadało i pogrzmiało już po Mszy św. – mówią Państwo Targoszowie. Ich koleżanka Renata podkreśla, że jest to wyjątkowy czas.

Reklama

Najpiękniejszy tytuł

Mszy św. przewodniczył opiekun wspólnoty Novare ks. Tomasz Nowak w koncelebrze z ks. Stanisławem Gańcorzem z domu rekolekcyjnego w Brennej, emerytowanym ks. Stefanem Sputkiem i ks. Adamem Wandzelem z Bestwiny. – Jeśli będziesz cnoty wdrażał w życie: będziesz uczciwy, będziesz starał się jako drogowskazy w swoim życiu cnoty praktykować, to będziesz wyjątkowy, wyjątkowa, będziesz przyjaciółką Chrystusa, będziesz przyjacielem Chrystusa, a to chyba najpiękniejszy tytuł, jaki człowiek za życia może osiągnąć – podkreślił ks. Nowak w kazaniu.

Po Mszy św. uczestnicy tradycyjnie błogosławili na 4 strony świata. Kapłani namaścili wiernych olejkiem radości. Można było wpisać się do Księgi pamiątkowej, którą otrzymają koordynatorzy EwB Bernadeta i Stefan Targoszowie w dowód wdzięczności za ich posługę. Dla uczestników EwB gospodarze miejsca przygotowali niespodziankę – darmową pomidorówkę.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Powołani do ewangelizacji

Niedziela bielsko-żywiecka 30/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Ewangelizacja w Beskidach

Monika Jaworska/Niedziela

Błogosławieństwo olejkiem radości na Błatniej

Błogosławieństwo olejkiem radości na Błatniej

Góry mają w sobie coś niezwykłego. Są symbolem wielkości, wspaniałości i siły Bożej. Na majestatycznych szczytach, stromych zboczach, malowniczych dolinach możemy dostrzegać odbicie Boga, Jego moc i piękno – mówił ks. Stanisław Filapek na Błatniej.

Drugie spotkanie w ramach 11. Ewangelizacji w Beskidach 8 lipca zgromadziło licznych miłośników górskich wędrówek. Spotkanie przygotowały wspólnoty z parafii Opatrzności Bożej w Jaworzu.

CZYTAJ DALEJ

Bp Kaszak napisał list do księży diecezji sosnowieckiej

2023-09-22 14:06

[ TEMATY ]

bp Grzegorz Kaszak

Diecezja Sosnowiec

Bp Grzegorz Kaszak napisał list do księży diecezji sosnowieckiej w nawiązaniu do opisanych przez media gorszących wydarzeń w Dąbrowie Górniczej.

Wyraził uznanie dla pracy księży i solidarność z wszystkimi kapłanami, którzy godnie wykonują swoją posługę. Zwrócił się do nich z prośbą o odprawienie nabożeństw ekspiacyjnych w duchu pokuty za zło, które się dokonało. „Pragnę z całą stanowczością podkreślić, że nie ma przyzwolenia na zło moralne. Każdy, kto zostanie uznany za winnego, zostanie ukarany wedle prawa kanonicznego, niezależnie od wyroku sądu cywilnego.

CZYTAJ DALEJ

Bp Kaszak prosi wiernych: wspierajcie obolałych i zawstydzonych księży

2023-09-24 19:11

[ TEMATY ]

bp Grzegorz Kaszak

Diecezja Sosnowiecka

- Proszę Was, abyście modlili się i wspierali, jak tylko możecie, obolałych i zawstydzonych księży, a także wszystkich tych, którzy nie zrobili nic złego, a bardzo cierpią i jest im bardzo trudno – napisał bp Grzegorz Kaszak w liście do wiernych. Jest dziś odczytywany we wszystkich kościołach diecezji i ma związek z sytuacją, jaka miała miejsce w Dąbrowie Górniczej.

Bp Kaszak prosi też o modlitwę o nawrócenie księdza, który dopuścił się gorszącego czynu. Zapewnił, że nie ma przyzwolenia na zło moralne, zaś każdy, kto zostanie uznany za winnego, zostanie ukarany wedle prawa kanonicznego, niezależnie od wyroku sądu cywilnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję