Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Okazja do wdzięczności

W parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Józefowie przez sześć dni trwały uroczyste obchody 300-lecia istnienia parafii.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 33/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Jubileusz parafii

Joanna Ferens

Eucharystii przewodniczył bp Marian Rojek

Eucharystii przewodniczył bp Marian Rojek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rys historyczny parafii przygotowała nauczycielka w szkole podstawowej w Stanisławowie i historyk, Katarzyna Traczyk-Surmacz. – Parafia Józefów wzmiankowana jest na rok 1717. Powtórna erekcja parafii miała miejsce 22 stycznia 1723 r. na miejscu dawnej parafii unickiej w Nepryszu. Jeszcze w XIX wieku istniał przy niej dom opieki dla starców (dawny szpital parafialny). W czasie erekcji parafii założono bractwo różańcowe. Budowę drewnianej świątyni na obszernym podmurowaniu rozpoczęto już w 1791 r., a dwa lata później trwały prace snycerskie przy ołtarzu głównym i dwóch bocznych. W 1728 r. bp chełmski Jan Feliks Szaniawski dokonał konsekracji świątyni, dodając obok wezwania św. Józefa także drugi tytuł – Niepokalanego Poczęcia NMP. Fundatorem kościoła był ordynat Tomasz Józef Zamoyski. Pierwszym proboszczem parafii był ks. Wojciech Józef Zieliński, kolejnymi byli ks. Sebastian Krzywkowski i ks. Błażej Kałużyński. W akcie erekcyjnym proboszczowie józefowscy otrzymali od ordynata ośmiu poddanych uprawiających pole i 6 zagrodników. Podstawą materialną utrzymania parafii były dziesięciny płacone przez parafian, dochód z gruntów plebańskich oraz wsparcie finansowe ordynata. W XIX wieku parafia miała wielu proboszczów, którzy oprócz pracy duszpasterskiej wspomagali biednych, dbali o edukację parafian. W I poł. XIX wieku proboszcz, ks. Maciej Borkowski, przy pomocy ordynata wyremontował kościół i wybudował nową plebanię. W latach 50. powstała nowa dzwonnica, która przetrwała do naszych czasów. Na początku lat 60. XIX wieku wymurowano wokół cmentarza kościelnego ogrodzenie z kapliczkami i bramką. W 1883 r. proboszcz – ks. kan. Seweryn Trembiński zainicjował budowę nowej świątyni. Kamień węgielny pod jej budowę został wmurowany i poświęcony w październiku 1884 r., a budowę zakończono dwa lata później. Przez cały okres międzywojenny proboszczem był ks. Seweryn Grątkowski, a jego następcą został w 1943 r. ks. Michał Całka, który przez lata okupacji ratował życie i dawał schronienie wielu mieszkańcom na plebanii. W 1951 r. do parafii przybył pasterz diecezji bp Piotr Kałwa, który w czasie pobytu dokonał konsekracji kościoła parafialnego, a w ołtarzu wmurowano kamienną płytę z relikwiami św. Andrzeja Boboli. W 1987 r. bp lubelski Bolesław Pylak powołał nowy dekanat Józefów, a dziekanem został ks. kan. Stanisław Gliniak – przybliżyła wydarzenia z historii.

Reklama

Pierwszy dzień jubileuszowego świętowania – 21 lipca – rozpoczął się od Mszy św. inaugurującej obchody 300-lecia parafii. Po Eucharystii miał miejsce koncert organowy, a następnie dziękczynna droga krzyżowa ulicami Józefowa. Dzień później, w sobotę, organizatorzy zaprosili na Mszę św. z modlitwą o uzdrowienie i uwolnienie oraz dziękczynny wieczór uwielbienia, który poprowadził diecezjalny egzorcysta, ks. Eugeniusz Derdziuk. W niedzielę, 23 lipca odbył się piknik sportowo-wojskowy, podczas którego zaprezentowali się miejscowi artyści, a także zagrano dwa mecze piłki nożnej. 24 lipca parafianie wzięli udział w dziękczynnej pielgrzymce śladami św. Jana Pawła II do Wadowic, Krakowa i Łagiewnik. Następnego dnia na cmentarzu parafialnym modlono się za zmarłych, a także podczas adoracji eucharystycznej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kilkudniowe obchody zakończyły się w środę, 26 lipca, kiedy to odbyły się uroczystości odpustowe ku czci św. Anny.

Dzień dziękczynienia

Punktem centralnym była uroczysta Suma Odpustowa, której przewodniczył pasterz naszej diecezji, bp Marian Rojek, który podkreślał, że jubileusz 300-lecia to wyjątkowa okazja do wdzięczności Panu Bogu i ludziom. – 300 lat dla każdego z nas to rzecz niewyobrażalna. Trudno opisać, ile rzeczy się tu działo, ile było tu osób i jakie sprawy się dokonywały, także w wymiarze duchowym, wewnętrznym, właśnie dzięki temu, że istnieje tutaj ta parafia. Dzisiaj dziękujemy Panu Bogu za wszystkich ludzi, którzy byli włączeni przez te 300 lat w funkcjonowanie tego kościoła i tej wspólnoty. Dziękujemy tym, którzy w jakikolwiek sposób przyłożyli się, aby ta parafia była żywa, święta, dobrze funkcjonowała, by realizowała dzieło ewangelizacyjne i przekazywała świadectwo tej wiary na następne pokolenia. Dziękujemy także tym, którzy w sposób materialny i zewnętrzny o to wszystko się troszczyli. W sposób szczególny dziękujemy również wszystkim kapłanom, którzy tutaj pracowali i wkładali całe swoje serce w tę wspólnotę, bo to dzięki nim łaska się dokonuje i Duch Święty działa. Dzisiaj Panu Bogu za to wszystko dziękujemy, prosząc św. Annę, patronkę dzisiejszego dnia o to, by w sposób szczególny wypraszała wszelkie potrzebne dobra dla tej wspólnoty – powiedział.

Reklama

Czas wspomnień i wdzięczności

Wszystkich zebranych na uroczystości witał proboszcz parafii w Józefowie, ks. dziekan Zenon Mrugała. – W tym dniu odpustowym gromadzimy się przy ołtarzu Chrystusowym, aby dziękować za te 300 lat istnienia naszej parafii. Dziękujemy Panu Bogu za wszystko, zarówno za te dobre, jak i trudne chwile. Pan Bóg dodaje nam siły, by przede wszystkim trwać przy Nim i obdarza nas łaskami, dzięki czemu jesteśmy na józefowskiej ziemi już 300 lat. Pragnę wszystkich bardzo serdecznie powitać w naszej parafialnej wspólnocie – mówił.

To właśnie w tej parafii rozpocząłem swoje kapłaństwo – powiedział ks. Roman Sawic, obecnie proboszcz parafii św. Jerzego w Biłgoraju. – Uroczystość odpustowa w tak piękny jubileusz stała się okazją do zaproszenia wszystkich kapłanów, którzy pracowali w tej parafii i takie zaproszenie również otrzymałem. 26 lipca 1996 r. Mszą św. odpustową jako neoprezbiter właśnie tutaj rozpoczynałem swoje kapłaństwo i dziś mogę przywołać słowa Ojca Świętego Jana Pawła II, że tu wszystko się zaczęło. Kapłan zawsze z otwartym sercem wchodzi w pierwszą placówkę, a także później z wielką miłością i tęsknotą tu wraca. Cieszę się, że mogłem tutaj być i refleksję wdzięczności dla Pana Boga wypowiedzieć – zaznaczył.

Reklama

Wdzięczność ubrana w słowa

– Jest to wielkie przeżycie, zarówno emocjonalne, jak i duchowe, więc bardzo głęboko to przeżywam. Cieszę się, że udało mi się dożyć do tego jubileuszu i jestem wielce wzruszony. Bardzo bym się cieszył, gdyby tradycja i wszystkie wartości otrzymane od poprzedników zostały podtrzymane. Jesteśmy im bardzo wdzięczni za to, że założyli parafię i przez lata sprawili, że ona wciąż istnieje, rozwija się, ubogaca. Byłbym szczęśliwy, gdyby następne pokolenia też o tę parafię pięknie zadbały –mówił Ryszard Bojarski.

Podziękowania od parafian i władz samorządowych popłynęły także w stronę ks. dziekana Zenona Mrugały, który w tym roku świętuje 20-lecie probostwa w Józefowie. Mszę św. zakończyła procesja eucharystyczna wokół świątyni. Poświęcono również postument ufundowany przez absolwentów józefowskiego liceum i zasadzono dąb pamięci, upamiętniający 300-lecie parafii.

Czas radości

Dopełnieniem jubileuszowego świętowania była Parafiada, podczas której zaplanowano wiele atrakcji dla każdej grupy wiekowej. Z koncertem muzyki religijnej wystąpił ks. Wojciech Iwanicki, kabaretowe show przedstawił ks. Bogusław Kowalski, zaś w koncercie akordeonowym zaprezentował się zwycięzca 14. edycji „Mam talent”, Miłosz Bachonko. Wystąpili również: zespół Ale Cantare, Roxait, Mig, Skolin, a do tańca na zakończenie zagrał DJ Nielo. Dodatkowo organizatorzy przygotowali wiele atrakcji dla dzieci, stoiska Kół Gospodyń Wiejskich, zlot zabytkowych samochodów, szybowiec, mobilną strzelnicę, aukcje i licytacje.

Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawowali bp diecezji zamojsko-lubaczowskiej Marian Rojek i Roman Dziura burmistrz Józefowa.

2023-08-08 12:53

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zapraszają na Piknik Królewski

Niedziela bielsko-żywiecka 26/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

Rajcza

Jubileusz parafii

Andrzej Ryłko

Ks. Andrzej Zawada i Andrzej Ryłko na spotkaniu z kard. Kazimierzem Nyczem

Ks. Andrzej Zawada i Andrzej Ryłko na spotkaniu z kard. Kazimierzem Nyczem

Wspólnota z Rajczy przygotowuje się do wielkiego świętowania. Co tam się będzie działo?

Pięć lat temu bp Roman Pindel koronował Cudowny Obraz Matki Kazimierzowskiej w Rajczy koronami biskupimi. 353 lata temu król Jan Kazimierz darował obraz Matki Bożej Częstochowskiej Góralom Rajczańskim i wtedy wydano pozwolenie na budowę kościoła. Za te rocznice wierni parafii św. Wawrzyńca DM i św. Kazimierza Królewicza wraz z zaproszonymi gośćmi podziękują w niedzielę 3 lipca na Pikniku Królewskim.

CZYTAJ DALEJ

Jak udzielić pasterskiego wsparcia

2024-04-27 12:45

[ TEMATY ]

warsztaty

Świebodzin

Zielona Góra

Gorzów Wielkopolski

dekanalny ojciec duchowny

Archiwum organizatora

Warsztaty dla dekanalnych ojców duchownych

Warsztaty dla dekanalnych ojców duchownych

W sobotę 27 kwietnia w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie odbyły się warsztaty dla dekanalnych ojców duchownych, które poprowadził ks. dr Dariusz Wołczecki. Tematem ćwiczeń było, jak rozmawiać, żeby się spotkać relacyjnie i udzielić pasterskiego wsparcia.

Dekanalny ojciec duchowny jest kapłanem wybranym przez biskupa diecezjalnego spośród księży posługujących w dekanacie, który troszczy się o odpowiedni poziom życia duchowego kapłanów. Spotkanie rozpoczęło się wspólną modlitwą brewiarzową i wzajemnym podzieleniem się dylematami i radościami płynącymi z posługi dekanalnego ojca duchownego.

CZYTAJ DALEJ

Rodzina świątynią miłości

2024-04-27 16:03

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Zakończyła się peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów w Diecezji Sandomierskiej.

Ostatnią świątynią, w której modlono się przy błogosławionych z Markowej było Diecezjalne Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ostrowcu Świętokrzyskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję