Reklama

Niedziela Podlaska

Potrzeba nam wiary i dzieci!

Święta Anna dwukrotnie nawiedziła Prostyń, tę niewielką miejscowość nad Bugiem. Ukazując się ubogim mieszkańcom na początku XVI wieku, podkreślała swoje powiązanie z Trójcą Świętą.

Niedziela podlaska 33/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Prostyń

Andrzej Koroś

Podczas Mszy św. odnowiono przyrzeczenia małżeńskie

Podczas Mszy św. odnowiono przyrzeczenia małżeńskie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Poleciła wówczas zbudowanie na wzgórzu kościoła ku czci Trójcy Przenajświętszej. Na znak prawdziwości swoich słów, święta zostawiła cztery wianki: trzy złączone ze sobą na znak Trójcy Świętej i jeden oddzielny na swoją pamiątkę. Mimo zawieruch dziejowych, wojen, pożóg i epidemii, do prostyńskiego sanktuarium przybywały rzesze wiernych, aby modlić się przed Tronem Łaski i błagać świętą Annę o wstawiennictwo. Matka Maryi, babcia Jezusa, żona Joachima jest patronką małżeństw i rodzin.

Po raz czternasty

W niedzielę, 30 lipca miała miejsce XIV Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin. Jej organizatorem był Wydział Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Drohiczyńskiej i parafia Trójcy Przenajświętszej. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 10.30 modlitwą różańcową o miłość i wierność małżeńską, prowadzoną przez doradców życia rodzinnego. O godz. 11 wszystkich zebranych w bazylice powitał ks. kan. dr Piotr Arbaszewski – dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin. Przedstawił też program pielgrzymki i zaprosił do wysłuchania konferencji okolicznościowej Dzisiaj Polska potrzebuje wiary i dzieci!. Wygłosił ją Jacek Hoga z Torunia, prezes fundacji Ad Arma, mąż Zofii, ojciec 11 dzieci. Wykład poświęcony był nadziei, którą stanowią dzieci. W najtrudniejszych latach historii Polski dzieci się rodziły, bo była nadzieja na lepsze czasy. Młodzi ludzie zawierający sakramentalny związek wchodzą w małżeństwo z wiarą i miłością. Ich zadaniem jest zaludnić niebo. Życie na ziemi nie może być łatwe. Za ciężką pracę, za otwartość na nowe życie Bóg błogosławi. Za każde życie trzeba chwalić Boga. Dzieci wychowują się w rodzinie, gdzie najważniejsze są wzajemne relacje, nie zaś pogoń za karierą i dostatkiem. Rodzice powinni modlić się za swoje dzieci, ale także podejmować trud pokuty i umartwiania się. Zgodnie z przyrzeczeniami ślubnymi, małżonkowie mają obowiązek przyjąć i po katolicku wychować swoje potomstwo, ale też pozwolić dzieciom wzrastać samodzielnie i wybrać swoją drogę życiową. Dzieci są darem danym na wychowanie, nie są własnością rodziców. Polsce brakuje dzieci, naród wymiera. Dziwi zatem postawa rodziców i dziadków, którzy często odradzają młodym zakładanie rodziny i przekazywanie życia licznemu potomstwu. Być może robią to z troski. Jednak cierpienie związane z wychowaniem dzieci jest naturalnym stanem życia. Rodzice trudzą się na chwałę Bożą. Po życiu pełnym cierpienia, przyjdzie odpoczynek w niebie. Analizując biografie różnych osób, pod koniec życia nikt nie żałował, że miał potomstwo, ale jeśli był bezdzietny – był w rozpaczy. Żadne dobra materialne nigdy nie zrekompensują dzieci i pełnej rodziny. Nie ważna jest ekonomia, liczy się miłość i potomstwo. Problemy codzienne są niczym, kiedy zawierzymy wszystko Bogu i Jego planowi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Następnie głos zabrał ks. kan. Józef Poskrobko, proboszcz parafii Prostyń, który powitał wszystkich przybyłych: bp. Piotra Sawczuka oraz pieszych pielgrzymów. Przed Tron Łaski i tron świętej Anny przyszły trzy pielgrzymki: z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Małkini, w której uczestniczyli także pielgrzymi z parafii Nawrócenia św. Pawła Apostoła w Małkini, św. Rocha w Jasienicy i parafii NMP z Fatimy z Ciechanowca. Kolejna grupa przybyła z parafii w Kosowie Lackim, a trzecia z Rytel Olechnych, uczestnicy to mieszkańcy Rytel: Olechnych, Wszołek, Suchych, Święckich oraz Bojar i Ceranowa. Proboszcz przywitał również pielgrzymów zmotoryzowanych z różnych stron parafii, diecezji i kraju. Tuż przed Mszą św. została odmówiona koronka ku czci świętej Anny w intencji małżeństw, rodzin oraz o dar potomstwa.

Kto zawierzył Bogu, dostąpi łaski

O godz. 12 odprawiona została uroczysta Eucharystia odpustowa w intencji małżeństw i rodzin diecezji drohiczyńskiej. Przewodniczył bp Piotr Sawczuk. Współcelebransami byli: ks. kan. dr Piotr Arbaszewski i ks. dr Marcin Szymanik, sekretarz biskupa drohiczyńskiego.

Reklama

W kazaniu bp Sawczuk docenił prostyńskie sanktuarium, gdzie wszyscy przybywają, aby otoczyć szacunkiem małżeństwa i rodziny. Człowiek przychodzi na świat w rodzinie, ona pomaga mu poznać i zrozumieć otaczającą rzeczywistość, tutaj poznaje wzorce postępowania. Tradycyjna rodzina jest wizerunkiem Boga. Boże przykazania nie zmieniają się. Najpierw człowiek myśli o sprawach doczesnych, a dopiero potem próbuje rozmyślać o życiu wiecznym. Ludzie w pogoni za codziennością często nie zauważają Boga. Dawid chciał wybudować Bogu godny Stwórcy dom, a to Bóg wybudował dom Dawidowi. Bóg pomaga ludziom i prowadzi ich drogą ku niebu. Wystarczy zaufać i poddać się Jego woli, spojrzeć na świat oczami wiary. Podobnie było z Abrahamem. Bóg obiecał uczynić z niego wielki naród i dać liczne potomstwo. Mimo upływającego czasu Abraham nie stracił wiary i otrzymał obiecane dary. Także małżeństwo Anny i Joachima przez długi czas pozostawało bezdzietne. Ale zawierzyli Bogu i doznali łaski. Należy zawsze ufać Panu, odrzucać wszystko doczesne i krótkotrwałe, a pozostawić niezmienną i wieczną Bożą miłość. Podczas Mszy św. nastąpiło również odnowienie ślubów małżeńskich. Po odśpiewaniu hymnu do Ducha Świętego, małżonkowie obecni w bazylice podali sobie prawe ręce i z uśmiechem na ustach zapewnili o swojej wzajemnej, wiernej miłości. Wszyscy modlili się także o dalsze łaski i umocnienie wiary i miłości małżonków i ich dzieci. Na zakończenie uroczystej Eucharystii odmówiony został Akt Zawierzenia św. Annie. Po nim bp Piotr udzielił błogosławieństwa koroną świętej Anny.

Błogosławieństwo koronami

W tym miejscu nastąpił tradycyjny obrzęd koronacji, tzn. dotkniecie głowy srebrną koroną, w której znajdują się resztki wianków przekazanych przez świętą Annę Małgorzacie Błażejowej w 1510 r. Koronacji dostąpili wszyscy pielgrzymi, parafianie i goście. Dokonał jej ks. Paweł Hryniewicki, wikariusz prostyński. Wiele osób adorowało ołtarz z Tronem Łaski i figurą św. Anny. Proboszcz prostyński podziękował wszystkim za przybycie do sanktuarium: bp. Piotrowi Sawczukowi, ks. kan. Piotrowi Arbaszewskiemu, księżom z sąsiednich parafii, ks. kan. Krzysztofowi Maksimiukowi – seniorowi, wikariuszom oraz licznie przybyłym wiernym. Nadmienił, że sanktuarium odwiedza wiele osób modlących się o dar potomstwa, dużo małżeństw telefonicznie prosi o modlitwę przez wstawiennictwo św. Anny.

Reklama

Po nabożeństwie pielgrzymi zostali zaproszeni na Agapę przygotowaną przez parafian prostyńskich. Poczęstunek odbył się w pobliskiej świetlicy OSP. Goście zastali tu ciepłe kiełbaski, kawę, herbatę, kanapki ze smalcem i ogórkiem kiszonym oraz niezliczoną ilość ciast.

O godz. 15 pielgrzymi spotkali się w bazylice. Tu pod przewodnictwem ks. kan. Piotra Arbaszewskiego została odmówiona Koronka do Bożego Miłosierdzia. Następnie odbyła się Droga Krzyżowa wokół bazyliki o dar potomstwa. Krzyż niesiony był przez małżonków, a rozważania poszczególnych stacji czytały osoby uczestniczące w nabożeństwie.

2023-08-08 12:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wizytacja w diecezjalnym sanktuarium

Niedziela podlaska 26/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Prostyń

Wojciech Jakubik

Uroczysty ingres biskupa do prostyńskiego sanktuarium

Uroczysty ingres biskupa do prostyńskiego sanktuarium

W uroczystość odpustową ku czci Trójcy Przenajświętszej 4 czerwca bp Piotr Sawczuk rozpoczął dwudniową wizytacje kanoniczną w parafii w Prostyni.

Pasterza diecezji podjęto już na granicy parafii w miejscowości Wólka Okrąglik. W asyście wozów strażackich biskup przybył do Prostyni. Po uroczystym ingresie do świątyni powitał go proboszcz – ks. kan. Józef Poskrobko oraz przedstawiciele parafian – Dorota i Andrzej Korosiowie. Zgodnie z protokołem wizytacyjnym proboszcz odczytał sprawozdanie z siedmioletniej działalności parafii. Biskup Piotr Sawczuk przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej wraz z proboszczem oraz kapłanami pochodzącymi z parafii Prostyń: ks. Sylwestrem Gałachem oraz ks. Marcinem Szymanikiem. Po Eucharystii miała miejsce procesja na cmentarz grzebalny oraz modlitwa za zmarłych.

CZYTAJ DALEJ

Komunikat Rady Stałej KEP po obradach o bieżących sprawach Kościoła w Polsce

2024-05-02 20:07

[ TEMATY ]

komunikat

Rada Stała KEP

Episkopat Flickr

Lekcje religii w szkołach, aktualny stan przygotowań do wdrożenia standardów ochrony małoletnich przed przemocą w placówkach kościelnych, ochrona życia ludzkiego oraz eskalacja działań wojennych za wschodnią granicą i w Ziemi Świętej były głównymi tematami spotkania Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi obradowali 2 maja, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, na Jasnej Górze.

Publikujemy pełny tekst komunikatu:

CZYTAJ DALEJ

Maryjna trasa w Ogrodach Watykańskich

2024-05-02 19:19

[ TEMATY ]

Watykan

Ogrody Watykańskie

Vatican News/www.vaticannews.va/pl

Figura Matki Bożej w Ogrodach Watykańskich

Figura Matki Bożej w Ogrodach Watykańskich

Przez cały maj Muzea Watykańskie proponują pielgrzymom maryjny spacer po Ogrodach Watykańskich, połączony z modlitwą o pokój. Można wziąć w nim udział dwa razy w tygodniu: w sobotę rano i w środę po audiencji ogólnej, po uprzedniej rezerwacji - mówi s. Emanuela Edwards, kierownik Biura Działalności Edukacyjnej Muzeów Watykańskich.

„Maj z Maryją - mówi s. Emanuela - to specjalna wizyta w Ogrodach Watykańskich. Na trasie znajduje się 10 najważniejszych wizerunków maryjnych. W tym czasie, kiedy jest na świecie tak wiele napięć i konfliktów, będziemy się modlić o pokój przed wizerunkami Matki Bożej. W Ogrodach Watykańskich jest w sumie 27 wizerunków Maryi. Mamy więc prawo twierdzić, że są to ogrody maryjne. (…) Wielu papieży dostrzegało ten duchowy wymiar ogrodów. Łączy się w nim piękno natury, fontann, starożytnych zabytków, wizerunków Maryi i świętych, tworząc harmonijną oazę spokoju, w których papieże mogli znaleźć przestrzeń na modlitwę i kontemplację. I rzeczywiście niektórzy papieże, jak Jan Paweł II czy Benedykt XVI, codziennie przychodzili tu na spacer, aby się pomodlić i odpocząć”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję