Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Z patronką misji

Z okazji trwającego właśnie Roku św. Teresy od Dzieciątka Jezus, ogłoszonego z okazji 150. rocznicy jej urodzin i setnej rocznicy beatyfikacji, rozpoczęła się peregrynacja relikwii Świętej.

Niedziela sosnowiecka 32/2023, str. I

[ TEMATY ]

św. Teresa od Dzieciątka Jezus

Archiwum Wspólnoty Betlejem

Przy relikwiach św. Teresy od Dzieciątka Jezus

Przy relikwiach św. Teresy od Dzieciątka Jezus

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W czerwcu relikwie patronki misji przybyły do Rzymu, gdzie były obecne na środowej papieskiej audiencji. Towarzyszyły im relikwie jej rodziców – św. Zelii i św. Ludwika Martin.

Od połowy sierpnia trwać będzie nawiedzenie relikwii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Polsce i w diecezji sosnowieckiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na mapie peregrynacji znalazł się kościół Wszystkich Świętych w Siemoni (13 sierpnia), Dom Macierzysty Sióstr Karmelitanek od Dzieciątka Jezus w Sosnowcu (14-15 sierpnia) oraz Wspólnota Betlejem i Dom Pomocy Społecznej w Jaworznie (15-16 sierpnia).

Szczegółowy program nawiedzenia znajduje się na stronach internetowych parafii Wszystkich Świętych w Siemoni, sosnowieckiego Karmelu i Wspólnoty Betlejem.

Zaplanowane jest także nawiedzenie relikwii św. Teresy poza granicami diecezji, m.in. w parafii św. Karola Boromeusza i kościele św. Wojciecha na Rynku w Krakowie, w Karmelu w Spręcowie, Gdyni Orłowie, u sióstr Betlejemek w Grabowcu, kościele św. Wawrzyńca, Zakładach Karnych nr 1 i 2 w Strzelcach Opolskich, sanktuarium św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Rybniku-Chwałowicach, kościele św. Maksymiliana Kolbego w Gardawicach, hospicjum „Cordis” w Katowicach i Karmelu przy ul. Kopernika w Krakowie.

Jak mówił papież Franciszek: „Misjonarze, których Teresa jest patronką, to nie tylko ci, którzy podróżują daleko, uczą się nowych języków, wykonują dobre uczynki i doskonale przepowiadają. Nie, misjonarzem jest każdy, kto żyje, niezależnie od tego, gdzie jest jako narzędzie Bożej miłości. Nie stajemy się chrześcijanami, ponieważ jesteśmy przez kogoś zmuszeni, lecz ponieważ poruszyła nas miłość”.

2023-08-01 08:06

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: św. Teresa od Dzieciątka Jezus doktorem syntezy

[ TEMATY ]

Franciszek

św. Teresa od Dzieciątka Jezus

François Gerard PD

Święta Teresa od Jezusa, dziewica i doktor Kościoła

Święta Teresa od Jezusa, dziewica i doktor Kościoła

Drogę duchową św. Teresy od Dzieciątka Jezus przedstawia w swojej siódmej adhortacji apostolskiej papież Franciszek. Nosi ona francuski tytuł „C’est la confiance” (Tylko ufność). Ojciec Święty podkreśla jej skoncentrowanie się na osobie Jezusa – jedynej jej miłości, a także heroiczny charakter jej wiary w to, że miłość Odkupiciela jest silniejsza od grzechu.

Pierwsze słowa dokumentu nawiązują do listu skierowanego przez św. Teresę do siostry Marii od Najświętszego Serca: „Tylko ufność i nic innego jak ufność powinna nas prowadzić do Miłości”. Zdaniem papieża streszczają one geniusz duchowości św. Teresy. „Nie ma innej drogi prowadzącej ku Miłości, która daje wszystko. Za sprawą ufności łaska wlewa się obficie w nasze życie, Ewangelia staje się w nas ciałem i przeobraża nas w drogi miłosierdzia dla naszych braci” – stwierdza Ojciec Święty.
CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja warszawska: aż 2/3 młodych par mieszka razem przed ślubem

2026-03-10 16:35

[ TEMATY ]

Archidiecezja Warszawska

młoda para

mieszkają razem przed ślubem

Magdalena Pijewska

Badanie przeprowadzone wśród narzeczonych z archidiecezji warszawskiej pokazuje, że większość par zamierza zawrzeć sakramentalny związek małżeński między 25. a 30. rokiem życia. Wyniki wskazują również, że aż 67% par mieszka razem przed ślubem, co stanowi jedno z wyzwań duszpasterskich dla Kościoła.

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC we współpracy z Krajowym Ośrodkiem Duszpasterstwa Rodzin, przeprowadził badanie wśród narzeczonych, którzy kończyli katechezy przygotowujące do przyjęcia sakramentu małżeństwa. Prezentacja ogólnopolskich wyników badań odbyła się 27 lutego 2026 roku w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.
CZYTAJ DALEJ

Episkopat utworzył Komisję ds. zbadania wykorzystywania seksualnego małoletnich w Kościele

W dniu 11 marca 2026 roku Konferencja Episkopatu Polski ustanowiła Komisję niezależnych ekspertów do zbadania zjawiska wykorzystywania seksualnego osób małoletnich w Kościele katolickim w Polsce oraz nadała jej publiczną osobowość prawną – czytamy w komunikacie Rzecznika Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszka Gęsiaka SJ.

Publikujemy pełny tekst komunikatu:
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję