Reklama

Wiadomości

Obserwator

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

ROSYJSKA AGRESJA
Grają żywnością

Reklama

Kontynuowanie uderzeń na infrastrukturę przeładunkową w Odessie, Mikołajowie i innych ukraińskich miastach nad Morzem Czarnym, jak również ataki na porty dunajskie dowodzą, że Rosja dąży do uniemożliwienia Ukrainie wywozu zboża drogą morską. Pozbawienie Kijowa jedynej własnej drogi eksportu – po wycofaniu się Moskwy z Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej w połowie lipca – w pełni uzależniłoby Ukrainę od jej sąsiadów z UE. Rosja dąży nie tylko do kolejnych utrudnień w funkcjonowaniu gospodarki Ukrainy – analizuje warszawski Ośrodek Studiów Wschodnich – lecz także do pogłębienia w państwach z nią sąsiadujących niechęci do dalszego jej wspierania. Siły rosyjskie atakują porty pociskami manewrującymi, rakietami hipersonicznymi i przeciwokrętowymi, a ukraińskie systemy obronne nie są w stanie im przeciwdziałać. – Ukrainie brakuje obrony powietrznej, by skutecznie chronić infrastrukturę pozwalającą na eksport zbóż – powiedziała rzeczniczka armii ukraińskiej na południu kraju Natalia Humeniuk. Podkreśliła, że Rosja zablokowała niemal wszystkie ukraińskie porty. Ukraińskie siły potrzebują obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, wzmocnionej, silnej, nowoczesnej i liczą w tej kwestii na dobrą wolę swoich sojuszników, że przekażą na czas systemy przeciwrakietowe. – Rosjanie chcą zdominować Morze Czarne. Chcą wyeliminować Ukrainę jako kraj zdolny żywić świat – dodała Humeniuk. – Za 2-3 miesiące być może nie będziemy mieli już portów – ostrzegła.
w.d.

SZPIEGOSTWO
Anteny 24.ru

Mołdawię do 15 sierpnia musi opuścić czterdziestu pięciu dyplomatów i pracowników technicznych Ambasady Rosji w Kiszyniowie. Jest to następstwo prób destabilizacji kraju oraz doniesienia o działaniach szpiegowskich dyplomatów. Według dziennikarzy, rosyjski wywiad wojskowy GRU i cywilny SWR kontrolują system komunikacji w Ambasadzie Rosji w Kiszyniowie. Na ambasadzie i sąsiednim budynku mieszkalnym, z którego korzystają dyplomaci i personel techniczny, zainstalowano 28 anten satelitarnych, masztów oraz urządzeń nadawczych i odbiorczych. „Techniczne «uszy» Moskwy są dzień i noc obsługiwane przez szpiegów mających status dyplomatów” – napisał portal Jurnal TV. Gdy z Rosji do Mołdawii przybywa kolejna partia „turystów”, na dachu ambasady zaczyna się zamieszanie z antenami transmisyjnymi. Za ich pomocą można utrzymywać łączność satelitarną, określać położenie statków, samolotów i pocisków kierowanych, przechwytywać sygnały telefonii satelitarnej, kontrolerów ruchu lotniczego itp. To wyposażenie pozwala też na utrzymywanie kontaktu ze statkami Floty Czarnomorskiej na morzu oraz ze szpiegami na ziemi.
w.d.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

DŁUŻSZA SŁUŻBA
Sięgają do rezerw

Reklama

Duma, izba niższa rosyjskiego parlamentu, przegłosowała przepisy podnoszące górną granicę wieku, w którym mężczyźni mogą być powoływani do wojska – z 27 do 30 lat. Oznacza to, że obowiązkowi zasadniczej służby wojskowej będą podlegać obywatele od 18. do 30. roku życia. Zmiany mają zwiększyć liczbę poborowych w Rosji o ponad 2 mln. Prezydent Władimir Putin podpisał też ustawę podnoszącą o 5 lat granicę wieku bycia w rezerwie wojskowej dla obywateli mających stopnie wojskowe poniżej stopni oficerskich, podnoszącą granicę wieku pobytu obywateli w rezerwie – dotyczy to żołnierzy, marynarzy, sierżantów oraz innych podoficerów, oraz w rezerwie mobilizacyjnej, co dotyczy oficerów. Oficerowie będą w rezerwie mobilizacyjnej o 5-10 lat dłużej.
j.k.

CHINY – ROSJA
Nieoceniona pomoc

„Chiny podjęły szereg działań gospodarczych, które osłabiają efekty zachodnich sankcji nałożonych na Rosję oraz zaopatrują to państwo w kluczowe technologie i sprzęt wojskowy” – napisano w raporcie Urzędu Dyrektora Wywiadu Narodowego (ODNI) dla Kongresu USA. Raport stwierdza, że w obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę ChRL stała się jeszcze ważniejszym partnerem gospodarczym dla Rosji. „ChRL zwiększyła import rosyjskiego eksportu energii, w tym dostaw ropy i gazu, przekierowanych z Europy” – napisali autorzy raportu. ChRL najpewniej zaopatruje Rosję w kluczowe technologie i sprzęt podwójnego zastosowania, który jest wykorzystywany na Ukrainie. Chiny pomagają m.in. obchodzić Moskwie nałożony przez G7 limit ceny rosyjskiej ropy naftowej, a Rosja znacząco zwiększyła import półprzewodników z Chin i Hongkongu. Jednak tylko częściowo rekompensuje to Moskwie straty poniesione przez sankcje i kontrole eksportu. W 2022 r. rosyjski import półprzewodników spadł o ponad połowę.
w.d.

GRECJA
Koniec kanikuły

Reklama

Tylko zasadnicza zmiana pogody na deszczową mogłaby szybko zakończyć falę pożarów pustoszących kilka regionów Grecji. Najgorsza sytuacja utrzymywała się na wyspie Rodos, skąd ewakuowano turystów. Ogień strawił ponad 10% wyspy, a następnie przemieszczał się w głąb lądu. Media informowały o mieszkańcach, którzy z mokrymi ręcznikami na szyjach i łopatami w rękach próbowali ugasić płomienie zbliżające się do ich domów. Mieszkańcy Rodos otwierali swoje domy dla turystów, którzy byli ewakuowani z ośrodków wypoczynkowych. Prokuratura wszczęła dochodzenie w sprawie przyczyn pożarów oraz gotowości i reakcji na nie greckich władz. Z pożarami zmagały się też wyspy Korfu, Eubea i Kreta. Z żywiołem walczyli straż pożarna, policja i wolontariusze. Ewakuowano turystów i wielu mieszkańców. Grecki premier Kyriakos Micotakis ostrzegał przed dalszymi możliwymi pożarami, którym sprzyjają temperatury sięgające 40°C.
j.k.

SPRAWA MARIKI
Czekamy na ułaskawienie

Młoda kobieta została skazana na 3 lata więzienia za to, że w zamieszaniu w trakcie tzw. marszu równości w Poznaniu w 2020 r. próbowała wyszarpać torbę w prowokacyjnych tęczowych kolorach, za 15 zł, jednej z aktywistek LGBT. Opinia prof. Marcina Wiącka, rzecznika praw obywatelskich, jest jednoznaczna: – To czyn godny potępienia, ale wymierzona kara, jest nieadekwatna do tego czynu. Sama skazana wystosowała niedawno apel do prezydenta RP z prośbą o ułaskawienie. Wyroku nie da się obronić. To jeden z powodów, że minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro doprowadził, po ponad roku odbywania kary, do zwolnienia Mariki z więzienia na czas procedury ułaskawienia. Sędzia, która wydała wyrok, odmówiła kobiecie wyznaczenia obrońcy z urzędu (co wpłynęło na pozycję oskarżonej przed sądem i niewniesienie apelacji), ponadto, jak informuje instytut Ordo Iuris, za jedną z okoliczności obciążających uznała jej działalność w organizacji Młodzież Wszechpolska.
j.k.

WYBORY
Lewica przemówiła

Opodatkowanie Kościoła, świeckie urzędy i szpitale, likwidacja klauzuli sumienia – to niektóre z programowych propozycji liderów Lewicy.

Reklama

Włodzimierz Czarzasty, jeden z szefów Lewicy, podczas konwencji swojej partii (29 lipca) podkreślił, że nie jest ona przeciwko wierze i wiernym, ale zawsze była za państwem świeckim i rozdziałem państwa od Kościoła. – Państwo świeckie jest warunkiem wolności w Polsce – wolności w decydowaniu o tym, jak chcemy żyć, kogo chcemy kochać, jak chcemy się kochać, dokąd chcemy pójść – przekonywał. – Kobiety w Polsce nigdy nie będą miały swoich praw, dopóki nie zostaną wprowadzone zasady państwa świeckiego – powiedział i dodał: – Nie może być tak, że ksiądz nie płaci podatków, a wszyscy inni płacą podatki. Nie może być tak, że są ludzie, którzy są nierówni wobec prawa. Zarzucił też Kościołowi, iż ten wpływa na kształtowanie w Polsce prawa m.in. w sprawie aborcji, antykoncepcji, a także przepisów dotyczących zakazu handlu w niedziele.

Liderzy partii Razem Adrian Zandberg i Magdalena Biejat z kolei zwracali uwagę, że urzędy, szkoły i szpitale powinny być świeckie i neutralne światopoglądowo, a żadna instytucja religijna nie powinna być w nich traktowana w sposób szczególny, a więc – jak wskazywali – krzyże i inne symbole religijne powinny zniknąć, a jedyny symbol odpowiedni w tych miejscach to godło państwowe.

Dobrze wiedzieć o planowanych decyzjach polityków jeszcze przed wyborami.
j.k.

ROWEREM DO RZYMU
Na ratunek kościołowi

Stéphane Frere, aby zebrać fundusze na uratowanie kościoła we francuskiej wiosce Bonnesvalyn, położonej między Meaux i Reims, której jest merem, przejechał na rowerze 750 km na trasie Nicea – Rzym. Pokonanie tej trasy zajęło mu 10 dni. Na restaurację znajdującego się w fatalnym stanie kościoła konieczne jest zebranie 70 tys. euro. Wprawdzie całkowity koszt uratowania budowli przed ruiną wynosi aż 700 tys. euro, ale 90% tej kwoty pokrywają państwo, departament i region. Jednak nawet na pozostałe 10% nie stać mieszkańców, których w Bonnesvalyn jest zaledwie 216. Dlatego mer wyruszył na niecodzienną wyprawę, którą relacjonował w mediach społecznościowych. I choć udało mu się – od spotkanych po drodze ludzi i dzięki zbiórce w internecie – zebrać jedynie 2,5 tys. euro, to jak mówi, gra była warta świeczki, bo trzeba będzie zdobyć już o 2,5 tys. mniej.
j.k.

2023-07-31 23:30

Oceń: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obserwator

Liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej jest coraz większa. Straż Graniczna odnotowała ich prawie 500 w ciągu jednego dnia (od początku września było ich 6 tys.). Osoby, które usiłowały nielegalnie przekroczyć naszą granicę, usłyszą zarzut popełnienia przestępstwa, za które grozi do 8 lat więzienia. – Cudzoziemcy będą także deportowani z naszego kraju – informuje Anna Michalska, rzecznik Straży Granicznej. Sytuacja na granicy doprowadziła do przedłużenia o 2 miesiące stanu wyjątkowego. Straż Graniczna spodziewa się kolejnych prowokacji białoruskich służb. – Alaksandr Łukaszenka chce wziąć odwet za nasze poparcie dla demokratycznych ruchów na Białorusi – powiedział podczas debaty w Sejmie Mariusz Kamiński, szef MSWiA. Jak podkreślił, polskie służby odróżniają uchodźców od migrantów. Uchodźcami, którzy uciekają przed represjami politycznymi, są m.in. obywatele Białorusi zagrożeni z racji wyznawanych poglądów. Według polskich służb, władze Białorusi są zaangażowane w próbę stworzenia stałego szlaku migracyjnego przez Polskę. Większość osób trafia do nas z Iraku, gdzie nie toczy się konflikt zbrojny. Część z nich nie ma dokumentów, a część ma fałszywe. Po sprawdzeniu ich telefonów okazało się, że spora liczba z nich może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa Polaków. Białoruski opozycjonista Andrej Sannikau, gdy komentował śmierć migrantów, których znaleziono w okolicach białoruskiej granicy, zaapelował, aby zbrodniami białoruskiego dyktatora zajął się międzynarodowy trybunał.w.d.
CZYTAJ DALEJ

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz, przewrócił krzyż

2025-04-08 18:41

[ TEMATY ]

profanacja

Adobe Stock

Prokuratura Rejonowa w Bochni (Małopolskie) skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Michałowi T., który zakłócał Mszę św. sprawowaną w kościele w Nowym Wiśniczu, a także uszkodził zabytkowy krucyfiks pochodzący z przełomu XVII/XVIII wieku.

Jak przekazał we wtorek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Tarnowie Mieczysław Sienicki, oskarżonemu zarzucono złośliwe przeszkadzanie publicznemu wykonywaniu aktu religijnego, a także zniszczenie lub uszkodzenie zabytku. Grozi mu za to kara od sześciu miesięcy do ośmiu lat pozbawienia wolności.
CZYTAJ DALEJ

Prezydium KEP odpowiedziało na pismo z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

2025-04-09 18:13

[ TEMATY ]

episkopat

episkopat Polski

Karol Porwich/Niedziela

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski skierowało kolejne pismo do Prezesa Rady Ministrów dotyczące odpowiedzi na wniosek o udzielenie informacji publicznej, przesłany do Premiera Donalda Tuska 17 lutego br.

24 marca br. Prezydium KEP otrzymało odpowiedź na wniosek złożony 17 lutego br. do Prezesa Rady Ministrów, w którym członkowie Prezydium KEP zawarli m.in. pytanie, dlaczego dotychczas nie został opublikowany w Dzienniku Ustaw wyrok Trybunału Konstytucyjnego RP z dnia 27 listopada 2024 r., stwierdzający nielegalność a zarazem niekonstytucyjność w całości, ze względów formalnych, rozporządzenia Ministra Edukacji z dnia 26 lipca 2024 r.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję