Reklama

Święci i błogosławieni

Patron tygodnia

Mistrz męczenników

Znosił cierpliwie bestialstwo niemieckich oprawców, a swoją postawą wlewał w serca więźniów Dachau Chrystusową miłość.

Niedziela Ogólnopolska 24/2023, str. 18

[ TEMATY ]

bł bp Michał Kozal

pl.wikipedia.org

Bł. Michał Kozal

Bł. Michał Kozal

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Michał Kozal po ukończeniu gimnazjum w 1914 r. wstąpił do Seminarium Duchownego w Poznaniu. Święcenia kapłańskie przyjął w Gnieźnie w 1918 r., na kilka miesięcy przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Dał się poznać jako gorliwy kapłan i w 1927 r. został ojcem duchownym gnieźnieńskiego seminarium. Zyskał uznanie jako doskonały przewodnik sumień przyszłych kapłanów. Wkrótce został powołany na funkcję rektora, którą piastował do 1939 r., kiedy to mianowano go biskupem pomocniczym diecezji włocławskiej.

Po wybuchu wojny pozostał w diecezji. 7 listopada 1939 r. rozpoczęła się jego męczeńska droga – aresztowany przez Niemców był więziony w różnych obozach, aż w lipcu 1941 r. trafił do Dachau. Tu niósł posługę duchową chorym i umierającym, podnosił na duchu współwięźniów, zyskując miano „mistrza męczenników”. Gdy zachorował na tyfus, oprawcy uśmiercili go zastrzykiem z fenolu. Jego ciało zostało spopielone.

W czasie Mszy św. beatyfikacyjnej Jan Paweł II powiedział o bp. Kozalu: „Niech będzie (...) patronem naszych trudnych czasów, pełnych napięcia, nieprzyjaźni i konfliktów. Niech będzie wobec współczesnych i przyszłych pokoleń świadkiem tego, jak wielka jest moc łaski Pana naszego Jezusa Chrystusa”.

Bł. Michał Kozal, biskup i męczennik ur. 25 września 1893 r. w Nowym Folwarku zm. 26 stycznia 1943 r. w Dachau

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2023-06-05 13:21

Oceń: +60 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bł. biskup Michał Kozal – patron trudnych czasów

[ TEMATY ]

bł bp Michał Kozal

Bł. bp Michał Kozal

Bł. bp Michał Kozal

W tym roku mija 100. rocznica święceń kapłańskich bł. biskupa Michała Kozala, byłego rektora gnieźnieńskiego seminarium duchownego, biskupa pomocniczego diecezji włocławskiej, męczennika Dachau. Święcenia przyjął 23 lutego 1918 roku w katedrze gnieźnieńskiej z rąk biskupa Wilhelma Kloske.

To jedna z najświatlejszych postaci ubiegłego wieku. Znakomity proboszcz wiejskiej parafii cieszący się niekłamanym szacunkiem i uznaniem wiernych. Następnie wieloletni duszpasterz młodzieży w Bydgoszczy, cieszący się powszechnym uznaniem swojego środowiska nie tyko nauczycielskiego, ale także społeczeństwa przedwojennej Bydgoszczy. Wreszcie wzorowy ojciec duchowny, a potem wieloletni rektor seminarium w Gnieźnie odpowiedzialny za kształcenie młodzieży z archidiecezji gnieźnieńskiej i poznańskiej. Jako kapłan bł. Michał Kozal jest związany z archidiecezją gnieźnieńską, jako biskup z diecezją włocławską, a jako duszpasterz z najmłodszą w metropolii diecezją bydgoską, której jest też głównym patronem.
CZYTAJ DALEJ

Całe światło spoczywa na wyznaniu: „Pan mój i Bóg mój”

[ TEMATY ]

rozważania

Glossa Marginalia

Adobe Stock

Autor Listu do Efezjan ogłasza wielką zmianę położenia wierzących pochodzących z narodów. Wierzący z narodów otrzymują status sympolitai, współobywateli świętych, oraz oikeioi, domowników Boga. Wchodzą do wspólnoty przymierza jako pełnoprawni domownicy. W świecie starożytnym obywatelstwo dawało ochronę. Dom dawał pamięć, dziedziczenie oraz miejsce przy stole. Tekst mówi więc o przejściu z bezdomności duchowej do pełnej przynależności. To owoc dzieła Chrystusa, który wcześniej w tym rozdziale „zburzył mur wrogości”. Obraz przechodzi od miasta do budowli. Wspólnota została wzniesiona na fundamencie apostołów oraz proroków. W Liście do Efezjan prorocy są związani z nowym ludem Bożym. Świadczą o Chrystusie razem z apostołami. Kamieniem węgielnym jest sam Chrystus. Greckie akrogōniaios oznacza kamień decydujący o ustawieniu całej konstrukcji. Od Niego zależy kierunek. Od Niego zależy spoistość. Werset 21 zawiera czasownik synarmologoumenē. To słowo z języka budowniczych. Oznacza dokładne zespolenie elementów. Kościół nie jest zbiorem luźnych części. Rośnie jako święta świątynia. Użyte tu słowo naos wskazuje na przestrzeń najświętszą, miejsce obecności Boga. Werset 22 dodaje, że wierzący są współbudowani na mieszkanie Boga w Duchu. To obraz, który odsłania realną obecność Pana pośród swego ludu. Dobra nowina jest ogromna. Człowiek przez Chrystusa przestaje stać przed progiem. Zostaje wprowadzony do domu Boga.
CZYTAJ DALEJ

Oto nadchodzi odc. 52

2026-07-03 16:39

screen YT

W Kościele katolickim w Polsce odbywa się bardzo wiele ciekawych wydarzeń. Informują o nich autorzy projektu inicjatywakatolicka.pl i tworzony przez nich program “Oto nadchodzi”.

Link do filmu:
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję