Reklama

Niedziela Sosnowiecka

W Rodzinie Różańcowej

„Nie smućcie się, bo Ja będę zawsze przy was” i „Odmawiajcie gorliwie Różaniec”! – te słowa wypowiedziała Maryja podczas objawień w Gietrzwałdzie.

Niedziela sosnowiecka 20/2023, str. V

[ TEMATY ]

Dąbrowa Górnicza

Zbigniew Dzieciątkowski

Procesja podąża z darami do ołtarza

Procesja podąża z darami do ołtarza

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W ostatnią sobotę kwietnia do sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Anielskiej – Pani Dąbrowy Górniczej i Matki Zagłębia przybyły wspólnoty Żywego Różańca z diecezji sosnowieckiej. Eucharystii przewodniczył pasterz Kościoła sosnowieckiego bp Grzegorz Kaszak. Do licznie przybyłych pielgrzymów kazanie wygłosił redaktor sosnowieckiej edycji Tygodnika Katolickiego Niedziela ks. Tomasz Zmarzły.

200 lat historii

Spotkanie rozpoczęło się konferencją delegata biskupa ds. misji i dyrektora Papieskich Dzieł Misyjnych w diecezji sosnowieckiej ks. Marka Zaręby. – Założycielka Żywego Różańca Paulina Jaricot w 1819 r. założyła organizację, która miała się zajmować zbiórką funduszy na działalność katolickich misji zagranicznych. W jej ramach stworzyła 10-osobowe grupy, które modliły się w intencji misji, wspierały je materialnie i upowszechniały tę ideę w społeczeństwie. Działalność ta dała początek, założonemu oficjalnie w 1822 r. w Lyonie, Papieskiemu Dziełu Rozkrzewiania Wiary, a w 1826 r. ruchowi Żywego Różańca. Misja Kościoła nadal trwa poprzez nasze zaangażowanie: modlitwę, intencje misyjne i materialne wsparcie. W ten sposób angażujemy się w misję głoszenia słowa Bożego i „obsługiwania stołów” – powiedział ks. Marek Zaręba.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Różaniec siłą

Reklama

Po konferencji pielgrzymi odmówili wspólnie modlitwę różańcową przed Najświętszym Sakramentem. Następnie kustosz sanktuarium i moderator diecezjalny Żywego Różańca ks. Andrzej Stasiak zaprosił wszystkich na XI Ogólnopolską Pielgrzymkę Żywego Różańca na Jasną Górę, która odbędzie się w dniach 2-3 czerwca br. Spotkanie odbywać się będzie pod hasłem „Różaniec siłą chorych i cierpiących”. Nawiązuje ono do tematyki szóstego roku Wielkiej Nowenny Różańcowej stanowiącej duchowe przygotowanie do jubileuszu 200-lecia powstania Żywego Różańca.

Przesłanie z Gietrzwałdu

Podczas Mszy św. koncelebrowanej, której przewodniczył bp Grzegorz Kaszak, kazanie wygłosił ks. Tomasz Zmarzły. Nawiązując do obecności w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Anielskiej i nawiedzenia wizerunku Matki Bożej Gietrzwałdzkiej, odniósł się do innych znaków ukazujących tę samą osobę – Maryję.

Reklama

– Ponad tysiącletnia historia naszego narodu od początku jest złączona z Najświętszą Maryją Dziewicą. Ona była i jest naszą drogą do Chrystusa, naszego Zbawiciela. W tym roku przeżywać będziemy 146 lat od objawień w Gietrzwałdzie. Tam Matka Boża przemówiła po polsku do widzących. Objawienia miały miejsce w 1877 r., od 27 czerwca do 16 września. Maryja ukazywała się 12-letniej Justynie Szafryńskiej i starszej o rok Barbarze Samulowskiej. Objawiała się w sumie 160 razy. Mówiła: „Życzę sobie, abyście codziennie odmawiali Różaniec”; „Jestem Najświętsza Panna Maryja Niepokalanie Poczęta”. Dwa ostatnie zdania Maryi brzmiały: „Nie smućcie się, bo Ja będę zawsze przy was” oraz „Odmawiajcie gorliwie Różaniec”! My jako wspólnota Żywego Różańca wypełniamy te słowa codziennie, bo wiemy, że gdy brak pokoju – trzeba wziąć do ręki różaniec; gdy wokół w naszej Ojczyźnie tyle zła i nienawiści – trzeba wołać: „Ucieczko grzeszników – módl się za nami!”. Gdy brak nam wiary i miłości: „Pod Twoją obronę uciekamy się Maryjo!” – podkreślił ks. Tomasz Zmarzły. Kazanie zakończyła pieśń śpiewana w sanktuarium w Gietrzwałdzie.

Na koniec modlitewnego spotkania w imieniu wszystkich wspólnot życzenia Jego Ekscelencji złożyły przedstawicielki Żywego Różańca z parafii św. Antoniego z Dąbrowy Górniczej-Gołonoga. Tradycyjnie wszyscy zgromadzeni na zakończenie udali się na ofiarowanie za główny ołtarz z łaskami słynącą figurą Najświętszej Maryi Panny Anielskiej.

W tegorocznej pielgrzymce uczestniczyły 33 zgłoszone, zorganizowane wspólnoty wraz z zelatorkami, duszpasterzami i pocztami sztandarowymi.

2023-05-10 08:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szkoła inna niż wszystkie

Niedziela sosnowiecka 22/2023, str. V

[ TEMATY ]

Dąbrowa Górnicza

Archiwum KLO w Dąbrowie Górniczej

Uczniowie Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Dąbrowie Górniczej

Uczniowie Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Dąbrowie Górniczej

– Wzajemny szacunek jest dla nas priorytetem, słuchamy siebie nawzajem, a każdy głos jest dla nas ważny. Stawiamy na człowieka, a nie na ranking – podkreśla Ewa Raszka, dyrektor Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Dąbrowie Górniczej.

Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Brata Alberta Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Dąbrowie Górniczej działa już od 32 lat. Jest to bezpłatna szkoła niepubliczna, która oferuje uczniom wiele atrakcyjnych propozycji edukacyjnych i zajęć pozalekcyjnych.
CZYTAJ DALEJ

Nowy biskup w Pelplinie: Świat potrzebuje ludzi wiary odważnej i autentycznej

2026-06-27 19:06

CENTRUM MEDIALNE DIECEZJI PELPLIŃSKIEJ

Bp Przemysław Szulc

Bp Przemysław Szulc

Świat potrzebuje ludzi wiary odważnej i autentycznej, bez kompromisów i udawania. Módlmy się o taką wiarę dla każdej i każdego z nas – powiedział bp Przemysław Szulc na zakończenie uroczystości, podczas których przyjął sakrę biskupią. Święcenia biskupa pomocniczego diecezji pelplińskiej odbyły się w bazylice katedralnej w Pelplinie, w uroczystość głównej patronki diecezji, Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy, 27 czerwca br.

Głównym konsekratorem bp. Przemysława Szulca był biskup pelpliński Ryszard Kasyna, a współkonsekratorami nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi oraz metropolita szczecińsko-kamieński abp Wiesław Śmigiel.
CZYTAJ DALEJ

Kościół powinien ukazywać samarytańskie oblicze - mówili kardynałowie podczas 3. sesji konsystorza

2026-06-27 15:37

[ TEMATY ]

Kościół

konsystorz

samarytańskie oblicze

Vatican Media

3. sesja konsystorza nadzwyczajnego

3. sesja konsystorza nadzwyczajnego

Podczas trzeciej sesji konsystorza w Watykanie w sobotę 27 czerwca kardynałowie zwrócili uwagę na podziały występujące w świecie, które uderzają najbardziej w ubogich, a młodym odbierają nadzieję. Kościół powinien ukazywać oblicze samarytańskie – wskazywali.

Przedpołudniowa sesja konsystorza nadzwyczajnego rozpoczęła się Mszą św., celebrowaną przez dziekana kolegium kardynalskiego kard. Giovanniego Battistę Re.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję