Tradycję, bo szkoła korzeniami sięga przedwojennej szkoły powszechnej braci szkolnych, a nowoczesność – bo korzysta z najnowszych osiągnięć technologii, by wprowadzać uczniów w świat wiedzy.
Drugi dom
Przyjazna i rodzinna atmosfera – to pierwsze, co dostrzeżemy po przekroczeniu progu klimatycznego budynku szkoły. To również poczucie bezpieczeństwa. – To miejsce, w którym dzieci chętnie przebywają, nawiązują przyjaźnie z rówieśnikami – zaznacza mama szóstoklasisty. – Są rozumiane i z otwartością przyjmowane przez nauczycieli. Pani Sylwia, mama trzech absolwentów i czwartoklasistki, dopowiada: – Nauczyciele doskonale dostrzegają problemy dzieci i wiedzą, jak im zaradzić.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Sami uczniowie podkreślają, że panuje tu dobra atmosfera. Olek z VIII b przyznaje: – Świetnie się dogadujemy i kolegujemy ze sobą, choć czasami trochę sobie dokuczamy, wiadomo, że nikt nie jest kryształowy. – Wydaje mi się, że problemy są potrzebne, bo ich rozwiązywanie zawsze czegoś nas uczy – dodaje Oliwia.
Stawiają na języki
Reklama
Bardzo mocną stroną szkoły są języki obce. Wszystkie klasy już od zerówki mają 5 godzin języka angielskiego tygodniowo. – Dzięki konwersacjom z native speakerem uczniowie mają możliwość osłuchania się z językiem, a tempo wypowiedzi przestaje im przeszkadzać – mówi Ewa Szostek, anglistka. – Uczniowie z sukcesami biorą udział w językowych konkursach, bez problemu uzyskują prestiżowe certyfikaty uniwersytetu Cambridge.
Wszyscy uczniowie od I klasy uczą się drugiego języka – hiszpańskiego, francuskiego lub niemieckiego. – Oprócz typowo praktycznych spraw zależało nam na nauce języków bez posyłania dzieci na dodatkowe zajęcia – przyznaje p. Anna, mama dwóch absolwentów, szóstoklasisty i przyszłorocznej uczennicy I klasy. – Chcieliśmy wszystko „ogarnąć” w jednym miejscu. I nam się to udało.
Kreatywnie i nowocześnie
Szkoła dużą wagę przykłada do przygotowania do egzaminu 8-klasisty – zaczyna się ono już od VI klasy. To pozwala uczniom osiągać bardzo dobre wyniki i bez problemów kontynuować naukę w wybranych przez nich szkołach ponadpodstawowych. Sprzyjają temu niewielkie liczebnie klasy.
Reklama
Z tradycją idzie w parze nowoczesność. Jarosław Swatek, współwłaściciel firmy STM, która niedawno podpisała z zakonem braci szkolnych długoletnią umowę na zarządzanie szkołą, wymienia: – W ramach programu Laboratoria Przyszłości szkoła otrzymała drukarkę 3D i zestawy klocków konstrukcyjnych. Dzięki tej inicjatywie uczniowie mogą rozwijać swoje kompetencje w dziedzinie nauki i techniki. Klasy są wyposażone w tablice multimedialne. Na Facebooku można śledzić naszą dużą aktywność – relacje z warsztatów, wycieczek, obchodów oficjalnych i tych mniej poważnych świąt: od pierwszego dnia wiosny po Dzień Tabliczki Mnożenia. Przed nami otwarcie klasy biologiczno-chemicznej, dzięki czemu młodzież będzie mogła jeszcze lepiej rozwijać zainteresowania.
Przekazują wartości
Wartości chrześcijańskie pielęgnują bracia szkolni. Codziennie uczniowie w charakterystycznych niebieskich koszulkach z emblematem szkoły wędrują na salę gimnastyczną na poranną modlitwę, a raz w miesiącu uczestniczą we Mszy św. w pobliskim kościele. Bardzo istotną dla rodziców i ich dzieci sprawą jest całościowe przygotowanie do Pierwszej Komunii św., uwieńczone przepiękną uroczystością na Jasnej Górze. Kolejnym etapem jest bierzmowanie w tutejszym kościele parafialnym. – W szczególny sposób świętujemy Dzień Patrona Szkoły, św. Jana de La Salle. I tak jak on stawiał na wychowanie przez wartości religijne, tak i my tego się trzymamy – podkreśla br. Wiesław Telega, który pracuje tu od 24 lat.
Wsłuchani w uczniów
– Dziecko jest zawsze na pierwszym miejscu, niezależnie od jego zdolności. Ważną rzeczą dla nas jest wspieranie również dzieci słabszych. Myślę, że to jest konieczne w dzisiejszym świecie – przyznaje Joanna Jakubowska, nauczycielka nauczania wczesnoszkolnego. Dzieci z uśmiechem przychodzą do szkoły, traktują ją jak ich drugi dom. I jak w każdym domu, tak i tu czeka na nie smaczny obiad, od podstaw przygotowywany w szkolnej kuchni.
Reklama
– Nasza szkoła daje bardzo dużo możliwości rozwoju, trzeba tylko dzieci odpowiednio do tego zachęcić, tworząc dostosowany do zainteresowań i pasji program zajęć dodatkowych. Zachęcamy każdego ucznia do pracy i zdobywania wiedzy. Motywację mamy w genach – mówi Daria Lasoń, nauczycielka muzyki, związana ze szkołą od pierwszego dzwonka, który w niej zabrzmiał w 1998 r. – Dzieciaki mają fantastyczne pomysły i warto to wykorzystywać. Tylko trzeba pomyśleć, jak je zrealizować. Rolą nauczycieli jest doprowadzenie ich do wyznaczonego przez siebie celu – uzupełnia Iwona Chudzicka, nowa dyrektor szkoły.
Uczniowie biorą udział w bogatej ofercie zajęć pozalekcyjnych – od szachów, przez zajęcia kreatywne i eksperymentalne oraz małego architekta, po robotykę i naukę programowania. W harcerstwie chcą zdobywać sprawności na całe życie. Dużą wagę szkoła przykłada do rozwoju fizycznego. Oprócz tradycyjnych SKS-ów wszystkie dzieci mogą się uczyć tenisa stołowego i doskonalić umiejętność pływania. Korzystają też z lasaliańskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w pobliskim Kopcu.
W szkolnym ogrodzie
Po skończonych zajęciach ciekawy wypoczynek oferuje świetlica, w której dzieci mogą przebywać aż do godz. 17, co jest rzadko spotykane w innych placówkach. – Robimy dużo kreatywnych rzeczy, gramy w planszówki, przy których zawsze jest mnóstwo emocji. Z p. Anią nigdy nam się nie nudzi – mówi Monika z czwartej klasy.
Mimo że szkoła znajduje się w centrum miasta, dzieci mają kawałek zielonego świata pośród rozłożystego starodrzewu. Teren jest dostosowany do każdej grupy wiekowej. Młodsi korzystają z placu zabaw, starsi wspinają się na pająka i grają w piłkę. A kiedy pogoda na to pozwala, nauczyciele organizują lekcje na świeżym powietrzu. Już niedługo powstanie tu szkolny ogródek uprawny, gdzie dzieci będą mogły hodować rośliny, obserwować, jak rosną, i zbierać pierwsze plony.
* * *
Absolwenci szkoły potrafią się zachować w każdej sytuacji. Mają kręgosłup moralny i wiedzę gwarantującą dobry start w przyszłość. Rodzice mają zaś pewność opieki na najwyższym poziomie i gwarancję wykorzystania maksymalnego potencjału swoich pociech.
Szkoła im. św. Jana de La Salle,
Częstochowa, ul. Pułaskiego 71
tel. 34 324 72 48
www.delasalle.edu.pl
www.facebook.com/jandelasalle
Dzień otwarty
19 kwietnia, godz. 17-19
Godziny otwarte (dla tych, którzy chcą zobaczyć codzienne funkcjonowanie szkoły): każdy wtorek w godz. 9-11