W tę pielgrzymkową tradycję już po raz 19. włączyli się maturzyści z diecezji świdnickiej. Blisko 400 młodych w towarzystwie duszpasterzy i katechetów stanęło 17 marca przed obliczem Jasnogórskiej Pani. Pielgrzymkę rozpoczęła Eucharystia w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, której przewodniczył bp Marek Mendyk.
– Słuchać, to zauważyć obecność osoby, która mówi. Kiedy robię to uważnie, z miłością, rodzi się relacja zaufania. Jednak grzech pierworodny sprawił, że mamy ubytek w słuchu. Dolegliwość grzechowa związana jest z naszym egoizmem, chronicznym skupieniem się na sobie i własnych potrzebach. To sprawia, że nie jest nam łatwo słuchać drugiego człowieka – powiedział biskup w homilii. – Najważniejszym organem słuchu według Biblii jest serce i to z nim związana jest kondycja słuchania. Tak więc im zdrowsze serce, tym zdrowszy słuch i odwrotnie – podkreślił.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Prawdziwe szczęście
Maturzyści z uwagą wysłuchali również konferencji, którą w auli o. Augustyna Kordeckiego wygłosił ks. Rafał Główczyński. Popularny „Ksiądz z osiedla” opowiedział o początkach swojej internetowej działalności, gdy podczas pandemii organizował rekolekcje w sieci. Taka forma ewangelizacji pokazała mu, że młodzi ludzie mierzą się z wieloma nieoczywistymi pytaniami dotyczącymi wiary, obecności Boga i zła dostrzegalnego zarówno w życiu prywatnym, jak i na świecie.
Reklama
– Co daje szczęście, gdy w czyimś życiu zabraknie Boga? Zazwyczaj są to używki. Pamiętajcie, że Bóg niczego nie chce wam zabrać, ani zabawy, ani radości. Jednak to On najlepiej wie, co może dać nam prawdziwe szczęście, a nie tylko jego ułudę. Idąc razem z Nim, nie pogubicie się. Dlatego zachęcam was, abyście we wszystkim, co robicie, znajdowali czas dla Boga – podkreślił salwatorianin.
Z ważną intencją
Pielgrzymkę zwieńczyło nabożeństwo Drogi Krzyżowej odprawione na Wałach Jasnogórskich. Rozważania, jak i oprawę Mszy św. przygotowali uczniowie z Liceum Sióstr Niepokalanek i III LO w Wałbrzychu. Młodym w drodze do kolejnych stacji towarzyszył wizerunek św. Jana Pawła II – w ten sposób wyrazili swój sprzeciw wobec nasilających się ostatnio ataków na papieża Polaka.
Niektórzy maturzyści pielgrzymowali do Częstochowy już po raz kolejny, dla innych zaś – jak chociażby Adama Rycaka z II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy – była to pierwsza wizyta w duchowej stolicy Polski.
– Wcześniej nie brałem udziału w żadnej pielgrzymce, dlatego pobyt na Jasnej Górze z ważną intencją i w miłym towarzystwie pozostanie w mojej pamięci – powiedział Adam. – Czas wolny między poszczególnymi punktami pozwolił mi połączyć modlitwę i udział w konferencji ze zwiedzaniem przyklasztornych terenów i znajdujących się tam wystaw. Śmiało mogę powiedzieć, że była to wszechstronna pielgrzymka i mam nadzieję, że zaowocuje ona dobrymi wynikami na maturze.