Reklama

Niedziela Kielecka

Zwiastowanie i św. Józef

Jak doszło do tego, że parafii w Piotrkowicach od czasu fundacji poklasztornego kościoła przez kasztelanostwo Rokszyckich przysługuje tytuł Zwiastowania Pańskiego? Kogo obierała za adwokata i patrona?

Niedziela kielecka 13/2023, str. I

[ TEMATY ]

św. Józef

T.D.

Karmelita o. Grzegorz Irzyk podkreśla kult dla św. Józefa

Karmelita o. Grzegorz Irzyk podkreśla kult dla św. Józefa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W odnowionym ołtarzu głównym piotrkowickiego sanktuarium jest wyobrażona scena Zwiastowania. Olejny obraz namalowany na płótnie pochodzi z 2 ćw. XVII w. O. Tomasz Digoń w chronologii zakonu z 1656 r. nazywa ten obraz najładniejszym malowidłem – „imago BMV Annuntiatienis elegantissimae picturae”. Wytworna szkatułka u stóp Madonny i szklany wazon z wodą, wydają się być sygnaturą warsztatu malarza Franciszka Lekszyckiego. W tej kompozycji artysta czerpał inspirację z miedziorytowych wzorników i grafiki niderlandzkiej.

Roztworna, Zagrzewna, Strumienna

Święto Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny odprawiane już było w V w., a w VIII w. obchodzono je w całym Kościele powszechnym. W pierwszych wiekach chrześcijaństwa, jak podaje Barbara Ogrodowska (w: „Święta polskie, tradycja i obyczaje”, Warszawa 1996), 25 marca i święto Zwiastowania umieszczano na początku kalendarza liturgicznego i w tym właśnie dniu rozpoczynano „modły i nabożeństwa na cześć zwiastowanej przez anioła największej tajemnicy Wcielenia Boga”. W polskiej tradycji święto, z racji przypadającego wówczas początku wiosny, nazywano świętem Matki Boskiej Roztwornej. Wierzono, że za Jej sprawą ziemia otwiera się na przyjęcie ziarna. Inni nazywali ten dzień świętem Matki Boskiej Zagrzewnej (ogrzewającej ziemię, by dobrze kiełkowały w niej ziarna) lub Strumiennej (za Jej przyczyną wiosennie ożywa woda).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dla parafii w Piotrkowicach święto Zwiastowania to zarazem odpust parafialny. W tym roku uroczystości 25 marca przewodniczy bp Andrzej Kaleta. – Zwykle odpust włącza się w czas rekolekcji wielkopostnych i tak jest w tym roku – mówi o. Grzegorz Irzyk OCD, proboszcz parafii. Rekolekcje parafialne prowadził cysters o. Jakub Zawadzki, proboszcz parafii cysterskiej w Jędrzejowie.

Zawierzają św. Józefowi

Od czasów św. Teresy z Ávili trwa wyjątkowy kult wspólnot karmelitańskich do św. Józefa. „I obrałam sobie za adwokata i patrona chwalebnego św. Józefa i gorąco mu się polecałam” – pisała hiszpańska mistyczka.

– Uroczyście świętujemy 9 kolejnych śród, przed 19 marca, czyli przed uroczystością św. Józefa. Tak też było w tym roku – opowiada przełożony karmelitańskiej wspólnoty. W ramach obchodów jest Msza św. o św. Józefie, z kazaniem, nabożeństwem do św. Józefa, Godzinkami. Kieleckie siostry karmelitanki śpiewają wówczas Akatyst ku czci św. Józefa. Zasadniczo wszystkie środy są poświęcone św. Józefowi w Karmelu, ale te 9, przed odpustem – szczególnie. Większość karmelitańskich kościołów nosi wezwanie św. Józefa.

W piotrkowickim sanktuarium św. Józef jest przedstawiony w ołtarzu bocznym, w kaplicy fundatorów, a w nawie głównej jest wystawiona skrzynka z prośbami i podziękowaniami do św. Józefa. Dotyczą one bardzo wielu obszarów życia, ale głównie rodziny i jej problemów.

2023-03-21 06:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Józef Rzemieślnik w Ojcowie

Niedziela kielecka 29/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

parafia

św. Józef

T.D.

Zakopiańsko-ojcowskie klimaty wnętrza Kaplicy na Wodzie

Zakopiańsko-ojcowskie klimaty wnętrza Kaplicy na Wodzie

Kto z nas nie był w uroczym Ojcowie, choćby ze szkolną wycieczką? Zbudowany nad wartkim nurtem Prądnika, utrzymany w tzw. szwajcarsko-ojcowskim stylu kościół zwany Kaplicą na Wodzie ma za patrona św. Józefa Rzemieślnika

Czy fakt zbudowania oryginalnej budowli przez okolicznych rzemieślników mógł mieć wpływ na taki wybór patrona? Ku tej opinii przychyla się ks. Stanisław Langner, proboszcz młodej, bo istniejącej dopiero od 2008 r. parafii Ojców-Grodzisko. Wyjaśnia, że dość długo Kaplica na Wodzie nie posiadała osobnego tytułu, choć była konsekrowana już 11 czerwca 1902 r. W aktach Archiwum Diecezjalnego w Kielcach można znaleźć informację, że za patronkę uważano Matkę Bożą Wspomożycielkę Wiernych, choć nie ma żadnych wzmianek o szczególnych przejawach kultu i czci.
CZYTAJ DALEJ

Nowi Wikariusze Biskupi odebrali swoje dekrety

2025-12-17 16:48

[ TEMATY ]

wikariusz biskupi

M.S

W środę, 17 grudnia, arcybiskup Wacław DEPO, Metropolita Częstochowski, wręczył dekrety nowym Wikariuszom Biskupim.

Wikariuszem Biskupim ds. Przekazu Wiary, Nauczania i Wychowania Katolickiego został ks. kan. mgr. lic. Paweł WRÓBEL.
CZYTAJ DALEJ

Milczenie jest lekiem na niewiarę

2025-12-18 23:16

Biuro Prasowe AK

Podczas rekolekcji przed swoim ingresem do katedry na Wawelu, kard. Grzegorz Ryś wskazał na postawę kapłana, który powinien być „dla ludzi”. Podkreślił także, że milczenie jest lekarstwem na niewiarę. - To bardzo piękna podpowiedź, by tak jak dbamy o liturgię, zadbać o milczenie, które jest lekiem na niewiarę – mówił metropolita krakowski-nominat.

Na początku metropolita krakowski-nominat nawiązał do oryginalnego zapisu rodowodu Jezusa z Ewangelii św. Mateusza. – Pierwszą księgą jaką Bóg pisze, jaką Bóg się posługuje, pierwszą księgą jest zawsze człowiek – mówił, przywołując przykład dziecka, które dostaje pierwszą lekcję od swoich rodziców. – Bóg przemawia do dziecka najpierw przez osoby rodziców, a potem dopiero przez wszystkie książki, jakie będzie miało czas czytać w życiu. Rekolekcje są pewnie po to, żebyśmy byli czytelni, żeby ludzie mogli nas czytać – zauważył.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję