Reklama

Niedziela Przemyska

Rok wojny – rok miłości

W rocznicę wybuchu wojny na Ukrainie przemyska Caritas zorganizowała konferencję prasową, by podsumować rok pomocy na rzecz ofiar wojny.

Niedziela przemyska 11/2023, str. IV

[ TEMATY ]

wojna na Ukrainie

Ks. Paweł Konieczny

W pierwszych tygodniach wojny przemyska Caritas każdego dnia rozdawała 40 tys. kanapek, oraz blisko 2000 porcji śniadań, obiadów i kolacji

W pierwszych tygodniach wojny przemyska Caritas każdego dnia rozdawała 40 tys. kanapek, oraz blisko 2000 porcji śniadań, obiadów i kolacji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W spotkaniu w restauracji „Perła Przemyśla”, która mieści się na dworcu PKP, uczestniczyli m.in.: wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch, prezydent Przemyśla Wojciech Bakun, wójt gminy Leżajsk Krzysztof Sobejko, metropolita przemyski abp Adam Szal, greckokatolicki arcybiskup przemysko-warszawski Eugeniusz Popowicz, dyrektor Caritas Archidiecezji Przemyskiej ks. Artur Janiec, dyrektor Caritas Archidiecezji Przemysko-Warszawskiej Kościoła Greckokatolickiego ks. Adrian Łychacz, przedstawiciele służb mundurowych, organizacji pomocowych oraz pracownicy mediów.

Wdzięczność i podziw

Wojewoda Leniart, wicemarszałek Pilch, oraz prezydent Bakun wyrazili wielką wdzięczność i uznanie dla wszystkich zaangażowanych w ostatnim roku w pomoc na rzecz mieszkańców Ukrainy. Swoje słowo do zgromadzonych skierowali także arcybiskupi Eugeniusz Popowicz i Adam Szal. Wszyscy wyrazili swój podziw i zdumienie dla olbrzymiego zaangażowania pracowników administracji samorządowej, służb mundurowych, organizacji pozarządowych oraz mieszkańców Przemyśla, okolic i Podkarpacia. Po przemówieniach odbył się program słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Markiana Szaszkewicza w Przemyślu. Następnie uczestnicy spotkania pod przewodnictwem księży arcybiskupów odmówili modlitwę o pokój na Ukrainie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Czas miłości

Reklama

Rocznica wybuchu wojny dla wielu organizacji pomocowych stała się okazją do refleksji nad bieżącą sytuacją i do bilansu udzielonej pomocy i wsparcia w ostatnim roku. Dla przemyskiej Caritas minione 12 miesięcy to wyjątkowo intensywny czas miłości i pomocy na rzecz ofiar wojny. Dzięki wrażliwości naszych diecezjan, ofiarodawców z Polski i ze świata, wsparciu różnego rodzaju instytucji państwowych i samorządowych oraz rzeszy wolontariuszy, niesiona pomoc przybrała bardzo konkretne formy i realnie poprawiła los poszkodowanych.

Przemyska Caritas od pierwszych godzin wojny podjęła konkretne działania na rzecz wsparcia olbrzymiej liczby uchodźców, którzy napłynęli w nasze strony, oraz zorganizowała na ogromną skalę pomoc humanitarną przekazaną w głąb Ukrainy. Nie sposób wymienić wszystkich podjętych działań, ale z perspektywy minionego roku warto podkreślić te, które dotyczą wsparcia materialnego i rzeczowego oraz inicjatywy dotyczące pomocy emocjonalnej i społecznej.

Pomoc na granicy

Wśród wielu form wsparcia materialnego poszkodowanych jest szeroko rozumiana obsługa żywieniowa uchodźców, służb mundurowych i wolontariuszy. W pierwszych tygodniach wojny przemyska Caritas każdego dnia rozdawała 40 tys. kanapek, blisko 2000 porcji śniadań, obiadów i kolacji. Szacunkowo z obsługi żywieniowej prowadzonej na przejściach granicznych, w punktach recepcyjnych, ośrodkach pobytu uchodźców skorzystało łącznie blisko 7 mln osób. Pomoc materialna Caritas wyrażała się też w kolportażu wśród uchodźców kart przedpłaconych oraz e-kodów na zakupy. Z tej formy pomocy skorzystało 3500 osób, które mogły się zaopatrzyć w najpotrzebniejsze produkty żywnościowe i bytowe. Dużą pomocą rzeczową dla uchodźców stały się także przygotowywane i rozdawane przez miniony rok pakiety pomocowe. W ramach wsparcia rzeczowego migrantów rozdano ok. 650 tys. takich paczek.

Paczka dla Ukrainy

Reklama

Olbrzymią przestrzenią pomocy rzeczowej dla ofiar wojny stały się transporty humanitarne na Ukrainę. W ciągu roku przemyska Caritas zorganizowała blisko 1500 transportów (żywność, woda, art. higieniczne, medyczne, łóżka szpitalne, środki opatrunkowe, materace, karimaty, śpiwory, koce, kołdry, łóżka polowe, plecaki dla dzieci, art. szkolne, gaśnice, zbiorniki na wodę do schronów), które dotarły m.in. do Lwowa, Tarnopola, Charkowa, Odessy, Czernihowa, Kijowa, Zaporoża, Żytomierza, Dniepra, Winnicy i Kamieńca Podolskiego. Łącznie przekazano ok. 30 tys. palet z różnymi produktami na łączną kwotę 63 mln zł. Dzięki zaangażowaniu lokalnych parafii i różnego rodzaju środowisk, do rodzin na Ukrainie przekazano także 5000 pakietów pomocowych w ramach akcji „Paczka dla Ukrainy”. Do tej pory przemyska Caritas przekazała też 335 agregatów prądotwórczych, które umożliwiają pracę szpitali, urzędów oraz funkcjonowanie domów prywatnych.

Dla najmłodszych

Wybrane na terenie archidiecezji placówki Caritas stały się miejscem schronienia i zamieszkania dla osób potrzebujących szczególnej pomocy. Całodobową opieką oraz leczeniem objęto w ub. r. 65 osób chronicznie chorych z Ukrainy, które znalazły miejsce w prowadzonych przez Caritas placówkach: Hospicjum i Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Przemyślu, Domu Spokojnej Starości w Kąkolówce oraz w Domu Pomocy Społecznej w Przemyślu. Łącznie przemyska Caritas zorganizowała pomoc i leczenie dla 1200 osób chorych i niepełnosprawnych. W prowadzonym przez Caritas Domu Matki i Dziecka w Przemyślu od 5 miesięcy schronienie znalazło 20 matek z dziećmi. Świetlice Caritas stały się miejscami pomocy i wsparcia najmłodszych uchodźców. Od początku wojny z pomocy socjoterapeutycznej prowadzonej w tych placówkach (Przemyśl, Sanok, Ustrzyki Dolne, Łańcut) skorzystało ok. 150 dzieci z Ukrainy. Aktualnie z dziennej opieki świetlic korzysta ok. 50 dzieci uchodźczych, które otrzymują pomoc w edukacji, wsparcie żywnościowe oraz zajęcia psychoterapeutyczne. W sierpniu ub. r. nasza Caritas przekazała także 150 plecaków i wyprawek szkolnych dla dzieci z Ukrainy, które przebywały w Sanoku.

Reklama

Wsparcie najmłodszych stało się podstawowym celem prowadzonych przez Caritas dwutygodniowych turnusów wytchnieniowych. Od początku wojny przemyska Caritas zorganizowała kilkanaście takich turnusów dla 1600 dzieci i młodzieży, m.in. z Kramatorska, Zaporoża, Drohobycza, Kijowa, Charkowa, Lwowa, Doniecka czy Mariupola. Dwutygodniowe kolonie to czas niwelowania skutków traumy, chwila wytchnienia od obrazów wojny, a także czas na zabawę, wyjazdy i poznawanie polskiej kultury.

Przywrócić normalność

Szczególnym wyzwaniem w pracy z uchodźcami stała się ich asymilacja i szeroko rozumiana pomoc społeczna. W tym celu od 1 lipca ub. r. utworzono w Przemyślu Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom, w ramach którego jest prowadzona m. in.: pomoc psychologiczna, socjalna, prawna, doradztwo zawodowe, nauka języka polskiego, usługi tłumaczeniowe i wsparcie psychospołeczne. W ramach działalności centrum zorganizowano do tej pory m.in.: zajęcia psychoterapeutyczne dla 3500 osób, kursy języka polskiego dla 350 osób, szkolenia zawodowe i kompetencyjne, z których skorzystały 153 osoby. W ramach aktywizacji zawodowej uchodźców w miejscowych przedsiębiorstwach diecezjalna Caritas zorganizowała 80 staży dla Ukraińców. Warto też dodać, że w samych strukturach przemyskiej Caritas zatrudnienie znalazło 8 osób.

Od początku wojny Caritas Archidiecezji Przemyskiej objęła wsparciem ok. 4 mln osób dorosłych i ok. 3 mln dzieci i młodzieży. Przedstawiona wycinkowo pomoc na rzecz ofiar wojny na Ukrainie mogła być realizowana tylko dzięki zaangażowaniu rzeszy ludzi o wrażliwych sercach, ich ofiarności i solidarności. Jesteśmy wdzięczni za każdą formę wsparcia materialnego i duchowego, i zapraszamy do dalszej współpracy we wspólnym dziele miłosierdzia.

2023-03-07 14:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Szewczuk: po roku trwamy i wiemy, że Rosja już przegrała

[ TEMATY ]

Abp Szewczuk

inwazja na Ukrainę

wojna na Ukrainie

Karol Porwich/Niedziela

Światoszyn

Światoszyn

Minął rok od rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji rosyjskiej na naszych wschodnich sąsiadów. To czas wielkiego cierpienia i bólu, ale również ufności oraz wiary w Boga – wskazywał dziś w swoim orędziu abp Światosław Szewczuk. Ukraina stoi, Ukraina walczy, Ukraina się modli – powtarzał hierarcha. Jak zauważył, podziwia ją w tym cały świat, na co wskazuje też fakt, że ubiegłej nocy ONZ przyjęło rezolucję dotyczącą planu pokojowego zgodną z duchem ochrony niepodległości oraz niepodzielności kraju.

Zwierzchnik miejscowych grekokatolików wracał wspomnieniami do pierwszego dnia pełnoskalowej wojny. Sam Kijów został zaatakowany, na horyzoncie widać było łuny, a nad katedrą przelatywały rosyjskie helikoptery.
CZYTAJ DALEJ

Aptekarka odmówiła sprzedaży specyfiku "dzień po" klientce. Co było dalej?

2025-04-10 10:22

[ TEMATY ]

Pigułka „dzień po”

Adobe Stock

Pigułka dzień po

Pigułka dzień po

W środę Sąd Najwyższy pozostawił bez rozpoznania kasację krakowskiej farmaceutki od orzeczenia sądu aptekarzy. Orzeczenie uznające za przewinienie dyscyplinarne odmowę z powodów światopoglądowych sprzedaży pigułki "dzień po" klientce z receptą jest ostateczne.

"SN uznał, że wniesiona w tej sprawie kasacja jest niedopuszczalna z mocy ustawy, co obligowało sąd do pozostawienia jej bez rozpoznania" - powiedział sędzia SN Marek Siwek.
CZYTAJ DALEJ

Biograf papieża: Franciszek postrzega powrót do zdrowia jako znak od Boga

2025-04-10 13:36

[ TEMATY ]

Franciszek

biograf papieża

znak od Boga

Karol Porwich/Niedziela

Brytyjski biograf papieża Austen Ivereigh nie wierzy, że Franciszek wkrótce zrezygnuje. „Postrzega on swoje wyzdrowienie jako znak, że Bóg wierzy, iż ma on jeszcze pracę do wykonania jako papież”, powiedział Ivereigh w wywiadzie dla portugalskiego portalu internetowego „Observador”. Rezygnacja nie jest jednak zasadniczo wykluczona, co sam Franciszek wielokrotnie podkreślał. Ivereigh zwrócił uwagę, że dla papieża Franciszka w tej decyzji najważniejsza jest wola Boża i dobro Kościoła.

Jego zdaniem papiestwo również ulegnie teraz zmianie. „Można by go nazwać papiestwem rekonwalescentów” - wyjaśnił. Z fizycznego punktu widzenia pontyfikat będzie teraz z pewnością ograniczony. „Dla mnie interesujące jest to, jakie będą konkretne owoce - i jestem pewien, że będą owoce - tego szczególnego i zaskakującego ostatniego rozdziału jego pontyfikatu” - powiedział Ivereigh.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję