W ramach rekolekcji wielkopostnych abp Grzegorz Ryś wraz z Wydziałem Katechetycznym Archidiecezji Łódzkiej przygotował dla młodych spotkanie modlitewne, które ma nie tylko pomóc w dobrym przeżyciu Wielkiego Postu, ale także w doświadczeniu wspólnoty młodego Kościoła łódzkiego. – Zaproszenie na to wydarzenie kierujemy do szkół ponadpodstawowych. To jest tegoroczna nowość, ponieważ w minionych edycjach na spotkanie przychodziły klasy siódme i ósme. Kolejną jest fakt, że rekolekcje będą w wymiarze trzech dni, to znaczy rozpoczną się w Środę Popielcową i potrwają w czwartek oraz w piątek po Popielcu – mówi ks. Marcin Wojtasik, dyrektor Wydziału Katechetycznego.
Reklama
W pierwszy dzień przewidziano katechezy poprowadzone przez nauczycieli, którzy wcześniej wraz z organizatorami przygotowali odpowiedni konspekt. Katecheci zwrócą szczególną uwagę młodych na symboliczne znaczenie popiołu. Czwartek będzie dniem spotkań w regionach. Oznacza to, że uczestnicy wydarzenia ewangelizacyjnego spotkają się w parafiach, aby podjąć refleksję nad przeżywaniem straty, nieodwracalnością decyzji i ich konsekwencjami. Będzie to m.in. czas na sakrament pokuty i pojednana oraz modlitwę wstawienniczą. Kulminacją będzie piątkowe spotkanie na Sport Arenie, aby modlić się, medytować słowo Boże, wysłuchać konferencji metropolity łódzkiego, a także dziękować za możliwość spotkania i wszelkie doświadczenia w życiu. – Uznaliśmy, że forma jednodniowych rekolekcji to trochę za mało, dlatego po raz pierwszy organizujemy trzydniowe, które obejmą środowiska bliskie młodym ludziom. Zaczynamy od ich szkół – miejsc, w których są na co dzień, potem przechodzimy do parafii – w Łodzi są to trzy kościoły: Świętych Apostołów Piotra i Pawła na Widzewie, Chrystusa Króla na Retkini oraz bazylika archikatedralna. W tych miejscach o godz. 13 rozpocznie się nabożeństwo wprowadzające do sakramentu pojednania. Ostatni dzień ma mieć charakter dziękczynienia i będzie składał się z dwóch części: spowiedzi i dziękczynienia Bogu za czas rekolekcji. Będzie to też dzień, w którym minie rok od wybuchu wojny na Ukrainie, dlatego będziemy zachęcać młodych do pomocy ofiarom działań zbrojnych poprzez przynoszenie ciepłych skarpet, które przekażemy żołnierzom oraz tym, którzy obecnie znajdują się w najniebezpieczniejszych, najtrudniejszych miejscach za wschodnią granicą – wyjaśnia ks. Wojtasik.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
„Arena Młodych” powstała z inicjatywy abp. Grzegorza Rysia w 2017 r., a pierwsza edycja odbyła się rok później. W jej program wpisana jest adoracja Najświętszego Sakramentu, spowiedź i modlitwa wstawiennicza, a także elementy odpowiadające tematyce spotkania. Jednak tym, co kluczowe dla łódzkich młodzieżowych rekolekcji, jest wsłuchanie się w słowo kierowane od Boga. W organizację corocznych edycji zaangażowane są nie tylko osoby duchowne, ale głównie świeccy członkowie wspólnot i ruchów kościelnych: Ruchu Światło-Życie, Chemin Neuf, Teatru Salezjańskiego, Jezuickiego Teatru Młodych, Centrum Służby Rodzinie czy „Mocnych w Duchu”. Co więcej, każdy zaproszony jest w tworzenie tego pięknego dzieła dla dobra Kościoła w Łodzi.
Więcej informacji dostępnych jest na stronie: arenamlodych.pl.