Reklama

Niedziela plus

Opole

Poznanie przez działanie

„Pomagamy chorym w miejscach, o których świat wolałby zapomnieć...”.

Niedziela Plus 8/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Opole

Fundacja „Redemptoris Missio"

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tak o swojej pracy i misji piszą pracownicy Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” z Poznania.

Wolontariusze fundacji uczestniczą w pakowaniu paczek z pomocą humanitarną, sprawdzają moce szkieł w okularach, segregują środki opatrunkowe, z których potem korzystają misyjne szpitale i przychodnie. W ramach ferii z wolontariatem uczestnicy warsztatów biorą udział m.in. w spotkaniach ze starszymi wolontariuszami, którzy opowiadają im o swojej pracy na misjach. Organizowane są również spotkania z przedstawicielami straży miejskiej, którzy udzielają informacji o zasadach udzielania pierwszej pomocy. Swoim doświadczeniem w pracy w jednym z biedniejszych krajów świata – Republice Środkowoafrykańskiej dzielą się świeccy misjonarze, m.in. Monika Jamer, która przez 2 lata pracowała jako dyrektor szkoły dla Pigmejów i niedawno wróciła z tego kraju.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Siłą fundacji są wolontariusze. To na nich opiera się działalność organizacji i to oni są ambasadorami fundacji w swoim środowisku. Aktywności realizowane w ramach wolontariatu pozwalają na zdobywanie doświadczenia, nabywanie nowych umiejętności i wiedzy. Ponadto wolontariusze mają okazję do nawiązywania nowych znajomości. „Dla młodych jest to również szansa na wyjście ze świata cyfrowego i interakcję z rówieśnikami, która jest najlepszą z możliwych form spędzania wolnego czasu. To podczas bezpośrednich interakcji dzieci uczą się współpracy, która tak bardzo procentuje w dorosłym życiu – mówiła Justyna Janiec-Palczewska o feriach z wolontariatem w Fundacji Redemptoris Misso” – przeczytamy na facebookowym profilu organizacji.

Fundacja „Redemptoris Missio” powstała w 1992 r. z inicjatywy środowiska naukowego Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Organizuje pomoc medyczną dla polskich misjonarzy. W ciągu 30 lat swojego istnienia wysłała na misje 318 wolontariuszy, lekarzy, położnych, fizjoterapeutów i studentów kierunków medycznych. „To tutaj nawiązywały się przyjaźnie na całe życie, a nawet małżeństwa. Rodzice, którzy sami byli kiedyś wolontariuszami, przysyłają do fundacji swoje dzieci” – wskazują przedstawiciele fundacji. Pierwszym krokiem do zostania wolontariuszem jest przyjście do siedziby fundacji przy ul. Junikowskiej 48 w Poznaniu. Można także zadzwonić: 793 577 282.

Więcej o działaniach i wsparciu fundacji: www.redemptorismissio.org oraz www.facebook.com/fundacja.redemptorismissio .

Oprac. EDC na podstwie materiałów fundacji

2023-02-14 13:48

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tradycja i zabawa

Niedziela Plus 15/2024, str. VII

[ TEMATY ]

Opole

doxa.fm

To prawdopodobnie najstarszy zwyczaj wielkanocny w diecezji

To prawdopodobnie najstarszy zwyczaj wielkanocny w diecezji

Za nami kolejna procesja konna w Pietrowicach Wielkich. Uczestnicy prosili o dobre plony i dziękowali za dotychczasowe.

Wyjeżdżają na spotkanie ze Zmartwychwstałym i modlą się o urodzaj. To jeden z najstarszych zwyczajów wielkanocnych w diecezji. Pierwsze informacje o procesji pojawiły się już w XIII wieku, kiedy to gospodarze objeżdżali swoje pola i modlili się o urodzaj. Podobnie jest współcześnie, choć w procesji biorą udział już nie tylko rolnicy z Pietrowic.
CZYTAJ DALEJ

Wielki apologeta

Robert Bellarmin urodził się 4 października 1542 r. w możnej rodzinie w Montepulciano (Toskania). Uczęszczał do szkoły założonej przez jezuitów. W 1560 r. wstąpił do Towarzystwa Jezusowego. Studiował filozofię w Kolegium Rzymskim (1560-63), we Florencji (1564-67) i w Mondovi (1564-67). Studia teologiczne odbywał w Padwie i w Lowanium (Belgia). Święcenia kapłańskie otrzymał w 1570 r. Wykładał teologię m.in. w Kolegium Rzymskim. To właśnie w tym okresie Bellarmin napisał główne swoje dzieło – „Kontrowersje”. Była to pierwsza summa nauki katolickiej, sformułowana według nowych potrzeb. Stanowi ona wciąż istotny punkt odniesienia dla katolickiej eklezjologii w kwestiach dotyczących objawienia, natury Kościoła, sakramentów i antropologii teologicznej. W 1597 r. wydał „Krótką naukę chrześcijańską” – katechizm, który był jego najbardziej popularnym dziełem.
CZYTAJ DALEJ

MSWiA chce przedłużenia kontroli na granicy z Niemcami i Litwą do 4 kwietnia 2026 r.

2025-09-17 17:17

[ TEMATY ]

Niemcy

Litwa

Adobe Stock

Przedłużenia tymczasowo o pół roku - od 5 października 2025 r. do 4 kwietnia 2026 r. - kontroli granicznej na granicy z Niemcami i Litwą chce Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Projekt rozporządzenia znalazł się w środę na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Projekt rozporządzenia szefa MSWiA trafił do uzgodnień międzyresortowych, których termin wyznaczono do 19 września.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję