Reklama

Niedziela plus

Pelplin

Przekazać radość

Wyjątkowym darem Bożym jest muzyka, która swoim pięknem uszlachetnia i ubogaca nasze serca – powiedział o. Arkadiusz Czaja, franciszkanin.

Niedziela Plus 7/2023, str. II

[ TEMATY ]

Pelplin

Zdjęcia: archiwum sanktuarium

Ks. Wojciech Senger (z lewej), o. Arkadiusz i słuchacze

Ks. Wojciech Senger (z lewej),
o. Arkadiusz i słuchacze

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niezwykłym wydarzeniem religijno-artystycznym na Pomorzu był koncert kolęd w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lini k. Wejherowa – w parafii, która obchodzi 100-lecie istnienia. Występ chóru franciszkańsko-parafialnego „Oremus” i scholi „Mazurskie Słowiki” pod kierunkiem Honoraty Siergun z Miłakowa k. Olsztyna dostarczył melomanom moc wrażeń.

Dobroczynność i śpiew

Reklama

Zespoły przyjechały do Lini charytatywnie. Chór zdobył uznanie w środowisku artystycznym, dlatego jest zapraszany na wydarzenia religijne i patriotyczne. Uświetnia swoim śpiewem zarówno uroczystości gminne, powiatowe, wojewódzkie, jak i państwowe. 22 stycznia wraz z artystami przybyli również mieszkańcy Warmii i Mazur oraz miejscowości takich jak: Gdańsk, Gdynia, Rumia, Lębork, Wejherowo, Dziemiany, Brusy, Sierakowice, Orlik, Lubnia, Raduń, Chojnice, Kościerzyna, Kamienica Królewska. Wydarzenie rozpoczęła Eucharystia o godz. 8 z oprawą muzyczną chóru „Oremus”, a po niej odbyła się pierwsza część koncertu kolęd. Następnie o godz. 11 została odprawiona uroczysta Msza św. pod przewodnictwem ks. Marka Bogusza. Koncelebrowali ją: o. Jan Dostatni, franciszkanin, który przyjechał razem z chórem i scholą i jest ich duchowym opiekunem, oraz o. Arkadiusz Czaja, franciszkanin z klasztoru w Orliku k. Brus, pełniący funkcję przewodniczącego Konferencji Asystentów Narodowych, Prowincjalnych, Regionalnych i Miejscowych Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w Polsce; zanim wstąpił do zakonu, był wieloletnim artystą polskiej estrady. Ojciec Arkadiusz wygłosił także homilię, w której nawiązał do Niedzieli Słowa Bożego. Przy organach zasiadł Jan Szulc, długoletni organista i dyrygent chóru „Pięciolinia”, który razem z zespołami upiększał Liturgię muzyką i śpiewem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zasłuchać się w dźwięki

Reklama

Wydarzenie zgromadziło ogromną liczbę osób. Po uroczystej Mszy św. odbyła się druga część koncertu. Do poprowadzenia tego wielkiego i ważnego wydarzenia religijno-artystycznego organizatorzy zaprosili znanego i cenionego artystę, mistrza iluzji Pawła Czaję, laureata międzynarodowych konkursów. Jest on często zapraszany nie tylko do pokazów sztuczek, ale także do prowadzenia wielkich wydarzeń artystyczno-charytatywnych w całej Polsce; chętnie i dobroczynnie przyjmuje te zaproszenia. Na początku przywitał przybyłych i podkreślił: – Śpiew chóralny zawsze miał swoje ważne miejsce w religijności, kulturze i sztuce. Zasłuchanie się w śpiew kolęd przenosi nas w świat doznań duchowych, a kto raz odkrył żywą kolorystykę dźwięków w wykonywanych utworach, zawsze będzie tęsknił za muzyką, która otwiera szersze spojrzenie na życie. Miłośnicy muzyki łatwiej dostrzegają piękno życia i świata. Widzą to, czego inni nie zauważają. Ojciec Arkadiusz we wprowadzeniu do koncertu podzielił się swoimi odczuciami odnośnie do śpiewu pieśni bożonarodzeniowych: – Wyjątkowym darem Bożym jest muzyka, która swoim pięknem uszlachetnia i ubogaca nasze serca. Dlatego tęsknimy za obcowaniem z pięknem muzyki, która wynosi nas na wyżyny odczuć duchowych. Perłą wśród sztuki jest śpiew kolęd i pastorałek. By dobrze oddać istotę wykonywanych pieśni, dyrygent musi poczuć ciszę, która staje się przedziwnym nośnikiem przekazywania dźwięków: słyszymy już nie dźwięki same w sobie, lecz zobrazowane w naszej świadomości dzieła muzyczne. Ta przedziwna gra niewidzialną kompozycją „barw” dźwięku tworzy piękno harmonii utworu kolędowego.

Wywołać wspomnienia

Warto zaprezentować chór „Oremus” i scholę „Mazurskie Słowiki”. Zespoły mają swoją siedzibę przy klasztorze Franciszkanów i parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Miłakowie, a ich dyrygentką jest Honorata Siergun. Nawiązując do wydarzenia, podkreśliła ona: – Boże Narodzenie to czas, w którym wspominamy narodzenie Pana Jezusa. Są to święta, podczas których rodzice jeszcze bardziej tęsknią za dziećmi, a dzieci za rodzicami. Spotykamy się przy stole, łamiemy się opłatkiem i śpiewamy kolędy. Przyjechaliśmy dziś do Lini, żeby przekazać słuchaczom trochę radości. A może uda nam się przenieść kogoś wspomnieniami do rodzinnego domu, gdzie mama krząta się w kuchni, tata przygotowuje choinkę, a my czekamy na pierwszą gwiazdkę...

Działania i sukcesy

Reklama

Chór „Oremus” wraz ze scholą „Mazurskie Słowiki” zaprezentowały piękne i tradycyjne kolędy oraz pastorałki. Za piękny śpiew oraz promocję przez muzykę i śpiew religii, kultury i sztuki ojczystej organizatorzy koncertu uhonorowali artystów nagrodami i upominkami. Organizatorzy podkreślili, że chór ma bardzo bogatą historię swej działalności artystycznej i charytatywnej. Cyklicznie organizuje koncerty ku czci św. Cecylii, a także co roku w okresie bożonarodzeniowym – koncerty kolęd w różnych miejscowościach w Polsce. Zespół chętnie koncertuje w miejscach związanych z różnymi wydarzeniami z historii naszej ojczyzny. Uczestniczy także w organizacji ogólnopolskich festiwali muzyki chóralnej w Miłakowie, które są zaliczane do wyjątkowych wydarzeń religijnych i kulturalnych w Polsce. Bierze też udział w koncertach kolęd w ramach Orszaku Trzech Króli. Ma na swoim koncie liczne sukcesy na ogólnopolskich festiwalach, na których niejednokrotnie zdobywał grand prix. Renoma franciszkańsko-parafialnego chóru „Oremus” sprawia, że muzycy są zapraszani z występami, jako gość honorowy, na różne festiwale i przeglądy. Zespół występował razem z Krystyną Giżowską, a także z piosenkarzem i kompozytorem Andrzejem Rybińskim i Kacprem Rybińskim. Występował również na jednej scenie z Haliną Frąckowiak i Janem Wojdakiem, liderem legendarnego zespołu Wawele z Krakowa. Honorata Siergun, jako jedna z pierwszych artystów w Polsce, zorganizowała w Miłakowie koncert charytatywny na rzecz walczącej Ukrainy. Niewątpliwie do wyjątkowego wyróżnienia należy zaliczyć powierzenie dyrygentce przez organizatorów festiwalu w Brusach prowadzenia koncertu, w którym wspólnie śpiewały wszystkie chóry, schole i zespoły biorące udział w Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Chóralnej Kolęd. Otrzymała ona również wyróżnienie za twórczość i promocję muzyki chóralnej oraz organowej. Obok śpiewu z chórem artystka stawia także na kształcenie muzyczne dzieci i młodzieży. Wyrazem tego jest prowadzenie scholi „Mazurskie Słowiki”, którą zabiera na wspólne występy z chórem „Oremus”.

Zasłużeni i wyróżnieni

Uhonorowano także osoby zasłużone dla muzyki chóralnej i promocji życia franciszkańskiego. To: franciszkanki s. Zofia Kasprowicz i s. Angelika Synak, ks. prob. Wojciech Senger, o. Jan Dostatni, wójt gminy Linia Bogusława Engelbrecht, mistrz iluzji Paweł Czaja, a także Stanisław Macholl – za informowanie o tych wydarzeniach religijno-artystycznych w Radiu Maryja i TVP3 Gdańsk. Wręczono im statuetkę „Anioła Kaszubskiego”, wykonaną przez artystkę ludową Elżbietę Hamerską z Lubni k. Brus.

Na zakończenie o. Arkadiusz podziękował wszystkim artystom i słuchaczom za uczestnictwo w tym wyjątkowym święcie muzyki chóralnej oraz udzielił Bożego błogosławieństwa. „Dzień Koncertowy Kolęd” był wyjątkowym czasem spotkań całych rodzin na słuchaniu i śpiewaniu razem z artystami pięknych kolęd i pastorałek.

Organizatorami wydarzenia byli: o. Arkadiusz Czaja wraz z ks. Wojciechem Sengerem, proboszczem z Lini, oraz wspólnota rodziców ministrantów z klasztoru Sióstr Franciszkanek w Orliku – rodziny Mientkich, Motylewskich, Daszkowskich i Piechowskich – Stefania Lamczyk z Brus, a także gmina Linia.

2023-02-07 13:53

Ocena: +14 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy wiecie, że...

Niedziela Plus 18/2023, str. I

[ TEMATY ]

Pelplin

Paweł Sawski

Siostry wypełniają swój charyzmat prostoty, służby i zawierzenia Bogu

Siostry wypełniają swój charyzmat prostoty, służby i zawierzenia Bogu

...w 1948 r. w Orliku (diec. pelplińska) powstała polska prowincja Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Pokuty i Miłości Chrześcijańskiej?

Siostry już w 1867 r. przybyły na tereny polskie, a dokładnie do Chojnic, gdzie służyły potrzebującym, zakładając placówki opiekuńcze, edukacyjne i medyczne. Założycielką zgromadzenia jest Katarzyna Damen (m. Magdalena), tercjarka franciszkańska, ur. w 1787 r. w Holandii. Cechowały ją prostota i bezgraniczne zaufanie Bogu, wyrażone w słowach, które stały się później mottem jej sióstr: „Bóg się zatroszczy!”. Była osobą tak niepozorną, że nawet ksiądz, któremu miała pomóc przy parafii, nie wierzył, iż potrafi sprostać powierzonym zadaniom. Jej skromne i pobożne życie pociągnęło kobiety, które zapragnęły z nią zamieszkać oraz stworzyć wspólnotę zakonną. 10 maja 1835 r. powstało zgromadzenie, które spieszyło ze swoją pomocą tam, gdzie była ona potrzebna. Siostry zajmowały się dziećmi, młodzieżą, chorymi i biednymi. Katarzyna Damen wierzyła, że każda kandydatka jest jej przysłana przez Boga. Zgromadzenie szybko się rozrosło i posługuje w różnych stronach świata; obecnie są to: Holandia, Niemcy, Polska, Indonezja, Brazylia, USA oraz placówki misyjne, takie jak Tanzania czy Gwatemala.
CZYTAJ DALEJ

Iga Świątek zdyskwalifikowana na miesiąc

2024-11-29 07:37

[ TEMATY ]

Iga Świątek

flickr.com

Iga Świątek przyjęła miesięczną dyskwalifikację za niecelowe złamanie przepisów antydopingowych - poinformowała w czwartek Międzynarodowa Agencja Integralności Tenisa (ITIA). "To najcięższe doświadczenie w moim życiu" - podkreśliła Polka.

Jak przekazano w komunikacie, Świątek w sierpniu miała pozytywny wynik testu na niedozwoloną substancję - trimetazydynę (TMZ), należącą do kategorii modulatorów hormonów i metabolizmu. Próbkę pobrano od 23-letniej tenisistki dokładnie 12 sierpnia, czyli tuż po zakończeniu igrzysk olimpijskich w Paryżu, gdzie wywalczyła brązowy medal. Polka nie grała wówczas w żadnym turnieju.
CZYTAJ DALEJ

Abp Marek Jędraszewski w Hucisku: Musimy być gotowi świadczyć i walczyć o tę świętą sprawę, którą jest Bóg i Ojczyzna

2024-11-29 19:49

[ TEMATY ]

patriotyzm

abp Marek Jędraszewski

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

- My także dzisiaj musimy mieć głęboko w sercu wpisane te trzy słowa: Bóg, honor, Ojczyzna lub jak chce Bełza: Bóg, rodzina, ojczyzna. I musimy być gotowi, jeśli trzeba - świadczyć, jeśli trzeba - walczyć, o tę świętą sprawę, którą jest Bóg i Ojczyzna - mówił abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. dla szkół katolickich, odprawionej w parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Hucisku.

Na początku Mszy św. proboszcz parafii ks. Zbigniew Oczkowski powitał zebranych. - Zgromadziliśmy się przy ołtarzu Chrystusa Pana, by modlić się w intencji naszej ukochanej Ojczyzny. Za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli prosimy Dobrego Boga o rozwój materialny i duchowy naszej Ojczyzny. Pragniemy też zaszczepić w umysłach i sercach dzieci modlitwę za Ojczyznę - mówił.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję