Reklama

Kościół

Z tęsknoty za jednością

Nie wszyscy, nawet spośród tych, którzy interesują się ekumenizmem, wiedzą, że pomysłodawcą Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan był Paul Wattson, amerykański konwertyta i założyciel Braci Franciszkanów Pojednania.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Paul Wattson urodził się 16 stycznia 1863 r. w Millington w Stanach Zjednoczonych, zmarł zaś w Graymoor 8 lutego 1940 r. Został ochrzczony w Kościele episkopalnym, otrzymał imię Lewis Thomas.

Pragnienie wspólnoty

W 1886 r. został ordynowany na duchownego anglikańskiego i rozpoczął pracę w kościele św. Jana w Kingston, w stanie Nowy Jork. Dał się poznać jako bardzo dobry kaznodzieja, pełen mocy i Ducha. Był szanowany i kochany przez swoich parafian, a także ceniony za swoją umiejętność przemawiania i przewodzenia, uprzejmość i dobroć. Nie był jednak typowym pastorem: nie ożenił się i prowadził tryb życia prawie monastyczny. Swoich parafian uczył „teorii gałęzi” branch theory, właściwej dla „Wysokiego Kościoła” anglikańskiego, która mówiła, że drzewo Kościoła Chrystusowego składa się z trzech gałęzi: Kościoła rzymskokatolickiego, Kościoła prawosławnego i Kościoła anglikańskiego; razem stanowią one jeden Kościół Chrystusa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podczas pracy w parafii Kingston Paula Wattsona nie opuszczało pragnienie założenia wspólnoty, nie wiedział jednak, jak to uczynić. Pewnego dnia przeczytał, że św. Franciszek z Asyżu szukał woli Bożej, trzykrotnie otwierając Pismo Święte na cześć Trójcy Świętej. Ojciec Wattson postanowił zastosować tę metodę. W siódmą niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego, 9 czerwca 1893 r., wziął Pismo Święte używane podczas głoszenia Słowa Bożego, ukląkł przed ołtarzem, pomodlił się i trzykrotnie otworzył świętą księgę. Najpierw natrafił na tekst J 7, 37-39, w którym Chrystus obiecuje Apostołom Ducha Świętego. Następnie – na Rz 5, 11, w którym to fragmencie jest mowa o pojednaniu – atonement. Postanowił wtedy, że jego wspólnota będzie się nazywać Wspólnotą Pojednania – Society of the Atonement. Trzeci raz otworzył Pismo Święte na 1 Kor 11, 23-29 i znalazł tam opis ustanowienia Eucharystii.

Ojciec Wattson zapisał te trzy teksty pod następującymi tytułami: 1. Jezus obiecuje Ducha Świętego; 2. Tajemnica Pojednania i 3. Ofiara Pojednania. Później odczytał je w kluczu trzech ślubów: ubóstwa, czystości i posłuszeństwa.

Reklama

Potrzebna była kobieta

Od wydarzenia z 9 czerwca 1893 r. minęło 7 lat, zanim powstała Wspólnota Braci i Sióstr Pojednania. W planach Bożej Opatrzności jako katalizator powstania wspólnoty potrzebna była kobieta, którą okazała się Lurana White, nowicjuszka episkopalnej wspólnoty zakonnej Dzieciątka Jezus z Albany, w stanie Nowy Jork.

Wiosną 1897 r. napisała ona list do o. Wattsona, w którym wyraziła pragnienie wstąpienia do grupy religijnej, której członkowie składaliby śluby ubóstwa i żyli w duchu franciszkańskim. W liście z 31 maja 1897 r. o. Wattson odpowiedział, że niestety, nie wie, czy istnieje taka wspólnota. Pytanie White i odpowiedź Wattsona były początkiem długiej korespondencji, w której oboje pisali o pragnieniach ich serc. Duchowny podzielił się pragnieniem założenia Wspólnoty Atonement, której celem byłaby jedność chrześcijan i działalność misyjna. Panna White pisała o swojej miłości do św. Franciszka z Asyżu i o głębokim pragnieniu życia zgodnie ze ślubem ubóstwa. Dla o. Wattsona, także pod wpływem korespondencji z Luraną White, św. Franciszek stawał się coraz większym ideałem i wzorem. Jak Biedaczyna z Asyżu on także nie miał niczego: ani pozycji w swoim Kościele, ani pieniędzy, ani mieszkania. Złożył również prywatny ślub, że nigdy nie dotknie pieniędzy.

3 października 1898 r., w wigilię wspomnienia św. Franciszka z Asyżu, o. Wattson przybył do domu rodzinnego Lurany White w Warwick. Tam, na zakończenie 3 dni skupienia, 7 października 1898 r., w święto Matki Bożej Różańcowej, otworzył Nowy Testament na Hbr 6; we fragmencie tym jest mowa o zawarciu przymierza Boga z Abrahamem. Uznał ten tekst za potwierdzenie Bożej woli co do założenia wspólnoty. Dzień 7 października będzie obchodzony w Atonement jako Dzień Przymierza.

Reklama

Zgodnie z „teorią gałęzi”

Jako miejsce powstania wspólnoty Lurana podpowiedziała opuszczony kościółek św. Jana w okolicy zwanej Graymoor. 15 października 1898 r. kobieta osiedliła się w zrujnowanej farmie blisko kościoła. Początki Wspólnoty Atonement były zatem podobne do pierwszych kroków św. Franciszka, który usłyszał od Chrystusa słowa: „Idź i napraw mój Kościół, który upada”.

Data 15 października 1898 r. jest uznawana przez Siostry i Braci Pojednania za dzień powstania wspólnoty.

W następnym roku, po odbyciu nowicjatu w episkopalnym zakonie Krzyża Świętego, 3 października 1899 r., o. Wattson przybył do Graymoor i zamieszkał w starym baraku, który nazwał „pałacem Pani Biedy”. 25 stycznia 1900 r. nałożył zakonny habit, a 27 maja złożył śluby i przyjął imię Paweł Jakub, później – jeszcze imię Franciszek.

28 października 1900 r., w święto Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza, o. Paul oficjalnie zobowiązał członków nowej wspólnoty do przyjęcia dogmatów o nieomylności papieża i akceptacji autorytetu Stolicy Apostolskiej. W kazaniach głoszonych w kościołach anglikańskich mówił o konieczności powrotu anglikanów do jedności z Rzymem.

Nie oznaczało to jednak, że o. Wattson i m. Lurana myśleli o przejściu na katolicyzm. Przeciwnie – w tamtym czasie pragnęli trwać w Kościele anglikańskim, by przygotowywać go na powrót do jedności z Rzymem. Sami zresztą uważali się za katolików, tyle że anglikańskich, zgodnie z „teorią gałęzi”.

Chodzi o ponowne zjednoczenie chrześcijan...

Najbardziej trwałe dzieło o. Wattsona – poza Wspólnotą Atonement – zostało powołane do życia w 1908 r. Była to oktawa, 8 dni między 18 i 25 stycznia, w celu uproszenia ponownego zjednoczenia chrześcijan i nawrócenia niewierzących. Papież Pius X pobłogosławił inicjatywę Oktawy Modlitw o Jedność Chrześcijan 27 grudnia 1909 r., Benedykt XV natomiast potwierdził jej wartość w liście apostolskim Romanorum Pontificum z 25 lutego 1916 r., w którym rozszerzył oktawę na cały Kościół.

Reklama

7 października 1909 r., w święto Matki Bożej Różańcowej, o. Paul i m. Lurana – wraz z innym bratem i dwiema siostrami z Atonement, dwoma nowicjuszami i dziesięcioma osobami świeckimi – zostali włączeni do Kościoła katolickiego.

Ojciec Paul podkreślał niezwykły charakter wspólnoty, która narodziła się poza Kościołem katolickim, ale od samych początków wszyscy jej członkowie zachowywali wiarę katolicką i lojalność wobec Stolicy Apostolskiej (co przejawiało się m.in. w płaceniu od 1901 r. tzw. świętopietrza). W Liście do Rzymian o. Paul znalazł jeszcze inne wyjaśnienie obecnej sytuacji: „Albowiem jak przez nieposłuszeństwo jednego człowieka wszyscy stali się grzesznikami, tak przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi” (5, 19). Rozumiał to w taki sposób, że przez nieposłuszeństwo jednego, czyli króla Henryka VIII, cały naród zbuntował się przeciw Stolicy Apostolskiej, ale przez posłuszeństwo innego człowieka – Johna Henry’ego Newmana coraz więcej anglikanów wraca pod jurysdykcję Watykanu.

O św. Janie Bosko mówiono, że po Eucharystii i Matce Bożej najbardziej kochał papieża. To samo można powiedzieć o o. Paulu z Graymoor, który kochał Ojca Świętego, wikariusza Chrystusa, szczególnie mocno, i to na długo, zanim został katolikiem.

2023-01-09 21:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp. Czaja: Chrześcijaństwo zielonoświątkowe jest dziś największym wyznaniem chrześcijańskim na świecie

[ TEMATY ]

ekumenizm

bp Andrzej Czaja

BP KEP

Bp Andrzej Czaja

Bp Andrzej Czaja

- Biorąc pod uwagę liczbę praktykujących wiernych, chrześcijaństwo zielonoświątkowe jest dziś największym wyznaniem chrześcijańskim na świecie. Neopentekostalizm jest też wyzwaniem wewnątrz Kościoła. Przed nami trudne zadanie wypracowania jasnych kryteriów weryfikacji chrześcijańskiej tożsamości w różnych środowiskach i wspólnotach – mówił bp Andrzej Czaja podczas trzeciej sesji międzynarodowej konferencji „Ekumenizm – formacja – integracja. Dekret o ekumenizmie 55 lat od jego promulgacji”. Dwudniowe spotkanie odbywa się w Opolu i w Kamieniu Śląskim. Wydarzenie na bieżąco relacjonowane było na Twitterze portalu ekumenizm.pl.

O zjawisku pentekostalizacji w kontekście ekumenizmu mówił ordynariusz opolski, bp Andrzej Czaja. Podkreślił, że biorąc pod uwagę liczbę praktykujących wiernych a nie przynależność formalną, chrześcijaństwo zielonoświątkowe jest dziś największym wyznaniem chrześcijańskim na świecie i to w wydaniu neopentekostalnym. - Główną przyczyną wzrostu wspólnot neopentekostaknych są nowe formy działalności podbudowane ofertą tzw. ewangelii sukcesu. Inaczej niż w tradycyjnym ruchu pentekostalnym ważną funkcję pełnią również wierzenia ludowe – mówił.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: „Perły od królów, złoto od rycerzy” - królewskie atrybuty Patronki Polski

2024-05-02 09:59

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Maryja Królowa Polski

Karol Porwich/Niedziela

„Perły od królów, złoto od rycerzy”, tysiące brylantów i innych kamieni szlachetnych, a nawet meteoryty znalezione w różnych częściach świata czy ślubne obrączki, w tym ta wyrzucona z transportu do Auschwitz, to od wieków darami wyrażany hołd, Tej, która w naszej Ojczyźnie sławiona jest jako Królowa Polski i Polaków. Już w XV w. Jan Długosz nazwał Matkę Chrystusa czczoną w jasnogórskim obrazie cudami słynącym „najdostojniejszą Królową świata i naszą”. Wizerunek Jasnogórskiej Bogurodzicy od początku powstania częstochowskiego klasztoru uznany za niezwykły, otoczony został powszechnym kultem przez wiernych, ale i przez polskich królów. Wyrazem tego były także korony i niezwykłe szaty nakładane na obraz.

Zapowiedź zabiegania w Stolicy Apostolskiej o ustanowienie święta Królowej Polski - 3 maja można odczytać w ślubach króla Jana Kazimierza (1656), ale dopiero w Polsce niepodległej kroki takie podjęto i na prośbę polskiego Episkopatu Pius XI zatwierdził tę uroczystość dla całej Polski (1923). Dla Polaków jest Jasnogórski Obraz to jeden z najcenniejszych „narodowych skarbów", obok godła Orła Białego, dla wielu znak naszej tożsamości. Właśnie ze względu na jego obecność, rocznie do jasnogórskiego Sanktuarium przybywają miliony pielgrzymów.

CZYTAJ DALEJ

„Bóg, Honor, Ojczyzna”-Krajowa Pielgrzymka Bractw Kurkowych RP

2024-05-02 18:28

[ TEMATY ]

Jasna Góra

bractwo kurkowe

BPJG

Bractwa kurkowe RP

Bractwa kurkowe RP

Barwy narodowe biel i czerwień są symbolem wolnego i niepodległego państwa polskiego. Na Jasnej Górze od kilkunastu lat biało-czerwona na stałe powiewa na wieży, przypominając, że tutaj jest duchowa stolica polskiego narodu. Do sanktuarium niemal każdego dnia pielgrzymują wierni powierzając Królowej Polski losy Ojczyzny. Dziś szczególnie tę modlitwę zanoszą uczestnicy Krajowej Pielgrzymki Bractw Kurkowych RP z Wielkopolski.

- Czerwień to miłość, biel serce czyste, takie są nasze barwy ojczyste to są też nasze wartości ewangeliczne, ponieważ miłość i czystość odnajdujemy w Ewangelii. Modlitwa za Ojczyznę i służba Polsce i Bogu to wszystko jest połączone w jedną, piękną całość - zauważył ks. Tadeusz Jaskuła, kapelan Bractwa Kurkowego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję