Od 2021 r. w kościele gromadzą się jej czciciele na czuwaniach 22. dnia każdego miesiąca, zainicjowanych przez ks. prob. Krzysztofa Olszewskiego. – Zanosimy do Pana Boga prośby przez wstawiennictwo Patronki spraw trudnych i beznadziejnych. Gromadzimy się na Mszy św., po niej jest litania do św. Rity z odczytywanymi prośbami i podziękowaniami za przyczyną świętej. Na zakończenie tradycyjnie pobłogosławione są róże – duchowy symbol św. Rity. Cześć do św. Rity rozrasta się w parafii. W marcu ub.r. w kościele poświęcono nową figurę świętej z postumentem – ufundowanym przez rodzinę wdzięczną patronce za uratowanie dziecka z choroby.
Polska Umbria
Reklama
Plany utworzenia lokalnego ośrodka kultu św. Rity właśnie w Żębocinie, w gminie Proszowice mogą mieć uzasadnienie – tłumaczy Proboszcz. Ziemia proszowicka, ze względu na ukształtowanie terenu, przypominające włoską Umbrię, a w niej Roccaporena (skąd wywodziła się święta) nazwana była przez podobieństwo do niej – Polską Umbrią, lub Proszowską Umbrią. Określenia tego użył mieszkający w pobliskich Pławowicach poeta – Ludwik Hieronim Morsztyn jeszcze przed II wojną światową. Mówił wtedy o Umbrii jako ziemi św. Franciszka. Nie przewidywał, że ten sam region po wiekach wydał św. Ritę, która będzie w naszych czasach tak czczona i kochana. W Pławowicach odbywały się przed wojną spotkania wybitnych artystów i poetów okresu międzywojnia – przypomina historię ks. Olszewski.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Krok w kierunku rozwoju turystyki religijnej
O rozwijającym się nabożeństwie do św. Rity, poinformował bp. Jana Piotrowskiego, dzieląc się z nim pragnieniem parafii w Żębocinie, by w przyszłości mógł w kościele powstać lokalny ośrodek kultu Św. Rity. W przedsięwzięcie włączyły się także samorządy w Proszowicach i Nowym Brzesku oraz wojewoda małopolski. 24 maja – w czasie misji – parafię odwiedzi bp Piotrowski, który będzie się modlił z parafianami. W perspektywie jest m.in. nawiązanie kontaktów i współpracy z miasteczkiem Roccaporena w obszarze wymiany kulturalnej, duchowej i turystycznej z Żębocinem. Przy Pałacu w Pławowicach – zabytku 8 km od kościoła w Żębocinie, w nawiązaniu do wielkich patriotycznych tradycji słynnych spotkań literatów polskich, mogłaby z kolei powstać w przyszłości symboliczna aleja portretów poetów i pisarzy polskich – dzieli się planami. Żębocin i okolice, rozwijające się przez wieki w cieniu św. Stanisława BM mają szansę stać się kiedyś atrakcyjną bazą dla rozwoju turystki religijnej i ruchu pielgrzymkowego – ocenia Proboszcz.
Jest pieśń
Na cześć świętej napisał też specjalny hymn, którego fragment brzmi: „To polska Umbria, ziemia ukochana/ Naszych proszowskich pięknych pól i wzgórz/ Przyzywa ciebie, patronko wspaniała,/ Tu, w Żębocinie, pośród twoich róż”.