Reklama

Głos z Torunia

Siostra od serca

O świętej, która spuszcza deszcz róż i świętych małżonkach, których wspomnienie obchodzimy w dzień ich ślubu, z s. Bogumiłą Ptasińską rozmawia Renata Czerwińska.

Niedziela toruńska 1/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Siostry Terezjanki

Ewa Melerska

Terezjanki wiedzą, że ich patronka potrafi wyprosić wiele łask

Terezjanki wiedzą, że ich patronka potrafi wyprosić wiele łask

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Renata Czerwińska: Patronką sióstr terezjanek jest św. Teresa z Lisieux. Dlaczego akurat ona?

S. Bogumiła Ptasińska: Założyciel naszego zgromadzenia sługa Boży bp Adolf Piotr Szelążek, którego doczesne szczątki znajdują się w sanktuarium św. Jakuba w Toruniu, ukochał św. Teresę. Żył jej duchowością i zapragnął w diecezji łuckiej na Wołyniu, w której pracował przed II wojną światową, mieć „swoje siostry”, które będą szerzyć duchowość św. Teresy, dziecięctwa Bożego, zaufania i pracować z dziećmi i młodzieżą. Wybrał ją dla nas na patronkę, zafascynowany jej postacią.

Teresa jest świętą, która ciągle jest znana i kochana. Uczy nas kochania Boga, całkowitego zaufania Mu. Mimo upływu lat jej kult wciąż jest obecny. Wiele osób sięga ciągle do Dziejów duszy, do jej listów, a droga dziecięctwa duchowego jest im bliska. To bardzo cieszy, że ze swoim przesłaniem jest nadal obecna. Przez jej wstawiennictwo ciągle dzieją się cuda. W Lisieux jest cała ściana tablic z udokumentowanymi cudami, które wydarzyły się za jej wstawiennictwem. Wierni mogą przekazywać naszemu zgromadzeniu intencje i przez wstawiennictwo św. Teresy prosimy o potrzebne łaski. Dla mnie bardzo bliskie są jej słowa, które powiedziała do Matki Agnieszki tuż przed śmiercią: „Żadna prośba zaniesiona do mnie nie zostanie bez odpowiedzi”. To zachęta do żarliwej modlitwy, bo Teresa rzeczywiście słucha i sama tego doświadczyłam. Chociaż nie zawsze działo się tak, jak chciałam, ale z czasem odkrywałam, że to, co się dokonało, było najlepsze dla mnie i dla innych osób. Osobiście bardzo dużo modlę się za wstawiennictwem Teresy, jest moją najlepszą przyjaciółką, siostrą od serca.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W tym roku przypadają rocznice związane z Małą Świętą.

Tak, 30 września 2022 r. obchodziliśmy 125. rocznicę jej śmierci, a 2 stycznia 2023 r. przypada 150. rocznica jej urodzin. Główne uroczystości oczywiście będą w Lisieux, ale i w Alencon, miejscu jej urodzenia. To będzie cały rok jubileuszowy związany z jej urodzinami, dlatego nasze zgromadzenie organizuje pielgrzymkę do Francji śladami Małej Teresy. Chcemy podziękować Panu Bogu za dar jej osoby i świętości.

Reklama

A co w diecezji?

W październiku, w związku z rocznicą jej narodzin dla nieba, w parafii Matki Bożej Królowej Polski odbył się konkurs dla dzieci, a w 2023 r. oprócz pielgrzymki do Francji na pewno będą konferencje, artykuły na temat jej duchowości, a na naszej terezjańskiej stronie internetowej będziemy umieszczać świadectwa łask otrzymanych przez wstawiennictwo św. Teresy. Na pewno będziemy chciały podkreślić postać naszej patronki, szczególnie w parafii, w której pracujemy.

Święta Teresa ma niesamowitą rodzinę: rodzice są święci, toczy się proces beatyfikacyjny siostry, a z drugiej strony to ludzie, którzy przeżywali rzeczy podobne jak my – i trudności w pracy, i z dziećmi...

To prawda, powiedzielibyśmy, że to rodzina zwyczajna i niezwyczajna jednocześnie. Zwyczajna, bo rzeczywiście borykali się z różnymi problemami, ze śmiercią dzieci, z trudnościami wychowawczymi. Ludwik i Zelia Martinowie prowadzili też własną działalność – on miał zakład jubilerski i zegarmistrzowski, a ona miała zakład koronczarski. Jej koronki są do tej pory znane w całej Francji. Sama wymyślała wzory, miała pracownice. Ten zakład tak się rozwinął, że z czasem Ludwik zrezygnował z prowadzenia swojego zakładu, żeby wspomóc żonę. Ale wśród tych wszystkich codziennych zajęć znajdowali czas na to, żeby starannie wychowywać dzieci, żeby się z nimi modlić, sami dużo czasu poświęcali na modlitwę. Są przykładem głębokiej wiary w rodzinie i wychowania chrześcijańskiego.

To ewenement, że Ludwik i Zelia zostali kanonizowani w Kościele katolickim jako małżeństwo. Do tej pory nawet, jeśli byli święci małżonkowie, to kanonizowano ich osobno, a oni zostali wyniesieni do chwały ołtarzy tego samego dnia. Przez ich wstawiennictwo też się modlimy w naszym zgromadzeniu – zwłaszcza za rodziny i małżeństwa – i uroczyście obchodzimy ich wspomnienie, które przypada 12 lipca, w dzień ich ślubu.

Reklama

Siostry terezjanki są posłane do młodych, a w Toruniu posługują przy parafii Matki Bożej Królowej Polski. Jak wygląda ta posługa?

Przede wszystkim katechizujemy – pragnieniem naszego założyciela było to, żebyśmy przekazywały wiarę w duchu św. Teresy. Prowadzimy też scholkę dziecięcą i Terezjańskie Apostolstwo Ufności, poznajemy razem z najmłodszymi i trochę starszymi św. Teresę, jej duchowość. Dojechała też teraz do nas siostra z Boliwii, s. Elżbieta, która prowadzi kółko misyjne – bo Teresa jest patronką misji świętych. Oprócz katechezy jeździmy razem na wycieczki, tworzymy terezjańską wspólnotę. Zazwyczaj mamy spotkania w soboty, niedziele, kiedy dzieci mają więcej czasu.

S. Bogumiła Ptasińska, terezjanka. W zgromadzeniu zajmuje się katechizacją dzieci w szkole podstawowej, animacją i formacją scholi parafialnej, prowadzeniem mediów internetowych zgromadzenia oraz redakcją terezjańskiego biuletynu on-line. Uwielbia czytać książki i jeździć na rowerze.

Czy wiesz, że...

Jedyna parafia św. Teresy od Dzieciątka Jezus w diecezji toruńskiej znajduje się w Grębocinie. Wierni mogą tam uczcić również relikwie jej świętych rodziców – Zelii i Ludwika Martinów.
Święta Teresa jest też drugą patronką parafii św. Stanisława Męczennika i Biskupa w Grudziądzu.
Mała Święta patronuje też całemu miastu – to malowniczo położone Górzno. Miłośnicy wypoczynku nad jeziorem mogą nawet rozbić namiot na polu namiotowym im. św. Teresy od Dzieciątka Jezus.
W dniach 5-7 maja 2023 r. toruńska wspólnota Posłanie zaprasza na rekolekcje poświęcone św. Teresie z Lisieux, które poprowadzi karmelita o. Marian Zawada.

2022-12-27 08:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ścinawka Dolna. Dni otwartej furty

[ TEMATY ]

Siostry Terezjanki

Ścinawka Dolna

s. Dawida Prusińska

Dziewczęta biorące udział w dniu skupienia

Dziewczęta biorące udział w dniu skupienia

Siostry terezjanki do swojego domu zakonnego zaprosiły młodzież. To co młodzi zobaczyli i doświadczyli bardzo ich zdziwiło.

Niewielka wspólnota zakonna sióstr świętej Teresy od Dzieciątka Jezus, która na co dzień prowadzi Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży otworzyła drzwi furty zakonnej, aby młodzi mogli zapoznać się z charyzmatem zgromadzenia.

CZYTAJ DALEJ

Wniebowstąpienie Pańskie

Niedziela podlaska 21/2001

[ TEMATY ]

wniebowstąpienie

Monika Książek

Czterdzieści dni po Niedzieli Zmartwychwstania Chrystusa Kościół katolicki świętuje uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Jest to pamiątka triumfalnego powrotu Pana Jezusa do nieba, skąd przyszedł na ziemię dla naszego zbawienia przyjmując naturę ludzką.

Św. Łukasz pozostawił w Dziejach Apostolskich następującą relację o tym wydarzeniu: "Po tych słowach [Pan Jezus] uniósł się w ich obecności w górę i obłok zabrał Go im sprzed oczu. Kiedy uporczywie wpatrywali się w Niego, jak wstępował do nieba, przystąpili do nich dwaj mężowie w białych szatach. I rzekli: ´Mężowie z Galilei, dlaczego stoicie i wpatrujecie się w niebo? Ten Jezus, wzięty od was do nieba, przyjdzie tak samo, jak widzieliście Go wstępującego do nieba´. Wtedy wrócili do Jerozolimy z góry, zwanej Oliwną, która leży blisko Jerozolimy, w odległości drogi szabatowej" (Dz 1, 9-12). Na podstawie tego fragmentu wiemy dokładnie, że miejscem Wniebowstąpienia Chrystusa była Góra Oliwna. Właśnie na tej samej górze rozpoczęła się wcześniej męka Pana Jezusa. Wtedy Chrystus cierpiał i przygotowywał się do śmierci na krzyżu, teraz okazał swoją chwałę jako Bóg. Na miejscu Wniebowstąpienia w 378 r. wybudowano kościół z otwartym dachem, aby upamiętnić unoszenie się Chrystusa do nieba. W 1530 r. kościół ten został zamieniony na meczet muzułmański i taki stan utrzymuje się do dnia dzisiejszego. Mahometanie jednak pozwalają katolikom w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego na odprawienie tam Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: papieska korona dla Matki Bożej w Fastowie

2024-05-12 15:33

Grażyna Kołek

W przededniu rocznicy objawień fatimskich papieską koronę otrzymała figura Matki Bożej w Fastowie. W tym ukraińskim mieście leżącym nieopodal Kijowa działa dominikański Dom św. Marcina de Porres, stanowiący jeden z największych hubów humanitarnych w tym ogarniętym wojną kraju. Maryjna figura powstała dwa lata po objawieniach w Fatimie i przechowywana jest w miejscowym kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, ważnym punkcie modlitwy o pokój na Ukrainie.

Odpowiedzialnym za funkcjonowanie ośrodka w Fastowie jest ukraiński dominikanin ojciec Mykhaiło Romaniw, który współpracuje z całą rzeszą świeckich wolontariuszy. „Pomysł koronacji wziął się stąd, że nasz parafianin, pan Aleksander Łysenko, na jednej ze stron antykwarycznych znalazł figurę Matki Bożej Fatimskiej. Figura jest drewniana, ma 120 centymetrów wysokości. Pochodzi z Fatimy i została wyprodukowana w 1919 roku. To nas bardzo zainteresowało” - mówi Radiu Watykańskiemu ojciec Romaniw. Jak podkreśla, „drugą ważną rzeczą było to, że Matka Boża Fatimska właśnie w tym kontekście wojny prosiła o to, aby się modlić za Rosję. To jest bardzo ważne i od zawsze pamiętałem, iż żadne inne objawienie nigdy nie mówi o Rosji”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję