Reklama

Niedziela Sandomierska

Wspomnienie minionego czasu

Zawsze kiedy rozpoczynamy Nowy Rok, to sięgamy pamięcią do tego wszystkiego, co zostało zapisane w jego historii. Przypomnijmy sobie zatem najważniejsze wydarzenia z diecezji, które wspólnie przeżywaliśmy.

Niedziela sandomierska 1/2023, str. IV

[ TEMATY ]

2022

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Uroczysta Eucharystia kończąca IV Kongres

Uroczysta Eucharystia kończąca IV Kongres

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tarnobrzeżanie miniony rok obchodzili jako Rok Walerii i Jana Feliksa Tarnowskich. Wniosek o upamiętnienie właścicieli miasta złożyli członkowie Towarzystwa Przyjaciół Tarnobrzega. Okazją do tego były rocznice urodzin i śmierci Walerii i Jana Tarnowskich. W minionym roku przypadała 240. rocznica urodzin Walerii ze Stroynowskich Tarnowskiej i 245. urodzin oraz 180. śmierci Jana Feliksa Tarnowskiego. Ważnym wydarzeniem był również zakup Kolekcji Dzikowskiej przez Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega, oraz wydanie rok wcześniej wspomnień Walerii Tarnowskiej Moje podróże przez Towarzystwo Przyjaciół Tarnobrzega. Wnioskowaliśmy o Rok Walerii Tarnowskiej, ponieważ uznaliśmy, że poświęca się jej zbyt mało uwagi, mówiąc częściej o Janie Feliksie, co może wynika z faktu, iż to on był dzieckiem Dzikowa. Tymczasem współtwórczynią Kolekcji Dzikowskiej, i to bardzo istotną, była jego żona Waleria ze Stroynowskich. Nabycie przez tarnobrzeskie muzeum kolekcji od rodziny Tarnowskich sprawiło, iż instytucja ta posiada obecnie jeden z najcenniejszych zbiorów muzealnych, stawiających ją w pierwszych szeregach placówek muzealnych w kraju –powiedział dr Adam Wójcik, prezes Towarzystwa Przyjaciół Tarnobrzega.

Nowe prawo

Jednym z najważniejszych wydarzeń było zakończenie III Synodu Diecezji Sandomierskiej, oraz promulgowanie przez bp. Krzysztofa Nitkiewicza wypracowanego nowego prawa partykularnego zapisanego w dokumentach synodalnych. Uroczystość odbyła się w bazylice katedralnej, a Eucharystii przewodniczył abp Stanisław Budzik z Lublina. Koncelebrowali bp Krzysztof Nitkiewicz, bp pomocniczy senior Edward Frankowski, bp Jan Ozga, ordynariusz diecezji Doumé-Abong’ Mbang w Kamerunie oraz prawie dwustu kapłanów. Biskup Krzysztof Nitkiewicz przypomniał, że owocem pięcioletniej drogi synodalnej jest nie tylko 946 uchwał synodalnych zawartych na 300 stronach książki, ale wspólne wsłuchiwanie się w głos Boga, aby zrozumieć, kim jesteśmy, gdzie się znajdujemy i co mamy czynić. Arcybiskup Stanisław Budzik nawiązał w homilii do wspominanych w liturgii błogosławionych Męczenników Sandomierskich. Podkreślił, że dzieło i owoce Synodu powierza się ich wstawiennictwu. Po homilii odbyło się wręczenie dokumentów synodalnych przedstawicielom duchowieństwa, osób życia konsekrowanego oraz wiernych świeckich.III Synod Diecezji Sandomierskiej rozpoczął się 25 marca 2017 r. Prace synodalne ze względu na poandemię COVID-19, trwały 5 lat. Ich owocem są statuty synodalne zebrane w prawie 300 stronicowym dokumencie, podzielonym na cztery działy: osoby w Kościele, struktury kościelne, działalność Kościoła, dobra doczesne Kościoła. Hasłem Synodu były słowa: „Aby nieść światło Ewangelii”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Z miłości do Eucharystii

Pod przewodnictwem kard. Gerharda Müllera uroczystą Mszą św. w bazylice katedralnej w Sandomierzu zakończył się w czerwcu IV Kongres Eucharystyczny Diecezji Sandomierskiej. Obchody kończące kongres rozpoczęły się w kościele seminaryjnym św. Michała w Sandomierzu od wystawienia Najświętszego Sakramentu oraz adoracji prowadzonej przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Następnie ulicami starego miasta przeszła procesja eucharystyczna do bazyliki katedralnej na Mszę św. W słowie wstępnym bp Krzysztof Nitkiewicz mówił o miłości Chrystusa, która wyraża się w Eucharystii, buduje Kościół i karmi Lud Boży. Wydarzenia związane z Kongresem pomogły jej doświadczyć, będąc zarazem umocnieniem w niełatwych doświadczeniach pandemii oraz negowania wartości chrześcijańskich. W wygłoszonej homilii kard. Gerhard Müller przypomniał historię i tradycję Kongresów Eucharystycznych. Podkreślił, że dzięki intuicji, pobożności i ofiarności osoby świeckiej Marie-Marthe-Baptistine Tamisier Kongresy Eucharystyczne stały się istotnym elementem życia Kościołów lokalnych, a także Kościoła powszechnego. Uroczystości kongresowe uświetniły swym występem Sandomierski Chór Katedralny oraz orkiestra dęta z Komorowa.

Reklama

Dla przyszłych pokoleń

W kopule wieży kościoła w Janowie Lubelskim umieszczono kapsułę czasu. Znalazł się tam list podpisany przez bp. Krzysztofa Nitkiewicza, współczesne monety, gazety i statuty III Synodu Diecezji Sandomierskiej oraz przesłanie do przyszłych pokoleń. – Wiele osób pytało, co zrobimy ze znalezionym skarbem, czy zachowamy go do wglądu w muzeum, czy na nowo trafi na wieżę kościoła. Po konsultacjach podjąłem decyzję, że uczynimy podobnie jak ks. Zawisza w 1912 r. gdy znalazł kapsułę czasu umieszczoną przez ojców dominikanów, to dodał nowy list, nowe monety, książki i gazety i ukrył w kuli na wieży kościoła. Postanowiłem skompletować nasz wkład do kapsuły i wraz z odnalezionymi artefaktami na nowo złożyć w kuli wieńczącej wieżę kościoła – mówił ksiądz proboszcz. W stalowej tubie umieściliśmy list podpisany przez bp. Krzysztofa Nitkiewicza, posła Jerzego Bieleckiego, starostę janowskiego, burmistrza miasta oraz proboszcza parafii. Znalazł się tam również list przysłany z kancelarii Premiera Rady Ministrów opisujący wizytę Mateusza Morawieckiego w naszym mieście, list burmistrza Janowa Lubelskiego opisujący miasto oraz list napisany przeze mnie przedstawiający aktualne wydarzenia na świecie, sytuację gospodarczą, wydarzenia w diecezji i opis naszej parafii – mówił ks. Tomasz Lis. Ponad to do kapsuły czasu trafił egzemplarz statutów III Synodu Diecezji Sandomierskiej, aktualne gazety i monety.

Sandomierski Franciszek

Ważnym wydarzeniem w diecezji były również uroczystości związane z 80. rocznicą męczeńskiej śmierci bł. ks. Antoniego Rewery. Spotkanie w kościele św. Józefa w Sandomierzu, w którym błogosławiony był proboszczem, rozpoczęło się od wykładu ks. prof. dr hab. Marka Tatara pt. „Ksiądz Antoni Rewera – heroizm wobec prawdy”. Prelegent na podstawie pism błogosławionego przedstawił cechy doskonałości chrześcijańskiej. Po prelekcji sprawowana była Eucharystia, której przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz wespół z biskupem pomocniczym seniorem Edwardem Frankowskim. Mszę św. koncelebrowali o. Tadeusz Rydzyk redemptorysta, ks. prof. Marek Tatar, ks. prał. Jerzy Dąbek, proboszcz parafii oraz kapłani z diecezji sandomierskiej i księża proboszczowie, gdzie posługują siostry ze Zgromadzenia Córek św. Franciszka Serafickiego. We wspólnej modlitwie uczestniczyły licznie zgromadzone siostry zakonne z różnych zgromadzenień, wśród nich wspólnota zakonna założona przez bł. ks. Antoniego Rewerę na czele z przełożoną generalną s. Katarzyną Victorią Kwiatkowską, członkowie Kół Przyjaciół Radia Maryja, parafianie oraz mieszkańcy Sandomierza.

2022-12-27 08:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co nas czeka?

Niedziela Ogólnopolska 2/2022, str. 32-33

[ TEMATY ]

2022

Studio Graficzne Niedzieli

Przewidywanie wydarzeń w nowym 2022 r. jest bardziej niż trudne. Wiedzą coś o tym ci, którzy starali się przewidywać wydarzenia w poprzednich latach.

Kto mógł 3-4 lata temu przewidzieć, że dotknie nas koronawirus. A jak już się pojawił, zmieniał – i nadal zmienia – nasze plany i marzenia, zapowiedzi i prognozy. Sytuacja wciąż jest dynamiczna, nie jesteśmy pewni, czy nawet powtarzane po wielokroć szczepienia przeciwko COVID-19 zapewnią nam zdrowie, czy i kiedy wrócimy do równowagi sprzed pandemii. Nie jesteśmy pewni, kiedy i jak zakończy się niewypowiedziana agresja autorytarnych władz Białorusi na polskie granice i jak rozwinie się sytuacja w pobliżu innej naszej granicy, na Ukrainie... Co się zdarzy, co może się wydarzyć w Polsce i wokół Polski w nowym, 2022 r.?

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Przybylski: co jest warunkiem wszczepienia nas w Kościół?

2024-04-26 13:12

[ TEMATY ]

rozważania

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

28 Kwietnia 2024 r., piąta niedziela wielkanocna, rok B

CZYTAJ DALEJ

Czego uczy nas świętość Jana Pawła II? Msza św. z okazji obchodów 10. rocznicy kanonizacji papieża

2024-04-27 17:55

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

@VaticanNewsPL

Odważny, zdecydowany, konsekwentny, człowiek pokoju, obrońca rodziny, godności każdego ludzkiego życia, prawdziwy i szczery przyjaciel młodych oraz wielka pobożność Maryjna - tak scharakteryzował św. Jana Pawła II kard. Angelo Comastri. Emerytowany archiprezbiter bazyliki watykańskiej w homilii podczas Mszy św. w Bazylice św. Piotra z okazji obchodów 10. rocznicy kanonizacji papieża Polaka starał się odpowiedzieć na pytanie: Czego uczy nas świętość Jana Pawła II - niezwykłego ucznia Jezusa w XX wieku?

Hierarcha nawiązał do dnia pogrzebu Jana Pawła II, 8 kwietnia 2005 roku na Placu Świętego Piotra, wspominając księgę Ewangelii, której strony zaczął przewracać wiatr. "W tym momencie wszyscy zadaliśmy sobie pytanie: `Kim był Jan Paweł II? Dlaczego tak bardzo go kochaliśmy?`" - powiedział kardynał i dodał: "Niewidzialna ręka przewracająca Ewangeliarz zdawała się mówić nam: `Odpowiedź jest w Ewangelii! Życie Jana Pawła II było nieustannym posłuszeństwem Ewangelii Jezusa, i z tego powodu - mówił nam wiatr! - z tego powodu go umiłowaliście!`"

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję