Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Kresowe dusze

W Hałcnowie pomoc Polakom mieszkającym na dawnych Kresach Rzeczpospolitej posiada długoletnią tradycję. W listopadzie parafianie pomagają w budowie kościoła bł. Marianny Biernackiej w Grodnie.

2022-11-22 14:17

Niedziela bielsko-żywiecka 48/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

kresowiacy

Archiwum J. Martinowicz

Ks. Jerzy Martinowicz i jego parafianie na budowie

Ks. Jerzy Martinowicz i jego parafianie na budowie

Pierwsze formy wsparcia pojawiły się, gdy na Ukrainie zaczął pracować ich krajan – śp. ks. Tadeusz Krzyżak. Impuls do działań dał wtedy śp. Stefan Zuber, w latach 1993–2009 wiceprezes bielskiego oddziału Stowarzyszenia Wspólnota Polska. Z czasem przestrzeń wsparcia rozszerzała się o Białoruś. Do parafii w Sopoćkinach trafiła serafitka siostra Eucharia Hulbój, pochodząca z Hałcnowa. Na odzew jej dalszych i bliższych sąsiadów nie trzeba było czekać. Wkrótce podopieczni zakonnicy zaczęli przyjeżdżać do Bielsku-Białej na letni wypoczynek, a w kierunku Sopoćkin ruszyły transporty humanitarne.

Pełna treść tego i pozostałych artykułów z NIEDZIELI 48/2022 w wersji drukowanej tygodnika lub w e-wydaniu .

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O nową wrażliwość wiary

– Każdego roku 24 maja w uroczystości odpustowe Matki Bożej Klewańskiej będą organizowane Spotkania Kresowian. Tegoroczne ma trzy hasła: historia, kultura oraz edukacja – mówi ks. Kazimierz Małżeński CM.

Kamil Krasowski: W maju tego roku kościół św. Mikołaja w Skwierzynie zostanie podniesiony do tytułu sanktuarium Matki Bożej Klewańskiej, Patronki Rodzin przybyłych z Kresów. Co ta decyzja oznacza dla parafii i kościoła w Skwierzynie? Czy coś zmienia?

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Nagroda Ratzingera dla patrologa: Ojcowie Kościoła wzorem na dziś

2022-11-29 15:51

[ TEMATY ]

Ojcowie Kościoła

wiktionary.org

Pojutrze w Pałacu Apostolskim Papież Franciszek wręczy Nagrody Ratzingera. W tym roku jednym z laureatów tego prestiżowego odznaczenia przyznawanego przez Fundację Benedykta XVI jest czołowy francuski patrolog ks. prof. Michel Fédou SJ.

Ks. Fédou wykłada patrologię i teologię dogmatyczną w Centre Sèvres, czyli jezuickiej uczelni w Paryżu. Jego zdaniem przyznanie mu Nagrody Ratzingera to również docenienie roli patrologii we współczesnym Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję