Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Znak wdzięczności

Parafia Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza, która świętowała odpust, przygotowuje się też do obchodów 650-lecia istnienia.

2022-11-07 17:33

Niedziela bielsko-żywiecka 46/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

Jubileusz parafii

Beskidzkie Muro screen

Ks. dr Szymon Tracz w kościele w Łodygowicach przybliża skarby tej świątyni

Ks. dr Szymon Tracz w kościele w Łodygowicach przybliża skarby tej świątyni

Diecezjalny konserwator architektury i sztuki sakralnej ks. dr Szymon Tracz, który czuwa nad trwającą renowacją świątyni, gościł 30 października w Łodygowicach. Nawiązując do patronów wspólnoty, wskazał na wartość kościoła parafialnego. Zaznaczył, że dba się o niego wspólnie przez pokolenia i zaraz po domu jest on drugim ważnym miejscem w życiu człowieka. Proboszcz ks. Józef Zajda podkreślił, że modlą się o żywą wiarę w rodzinach, pojednanie zwaśnionych, zdrowie dla chorych, nowe powołania do służby Bożej i życie wieczne dla zmarłych. – Nawiedzenie Kościoła jest znakiem wdzięczności dla Boga za łaskę życia Bożego otrzymaną w parafii i w świątyni, której patronują święci Szymon i Juda Tadeusz – powiedział. Sumę ubogacili muzycznie: orkiestra, chór Cantata i Magurzanie.

Remont

Niedawno zakończył się kolejny etap prac konserwatorsko-restauratorskich realizowany w ramach projektu Beskidzkiego Muzeum Rozproszonego. Na dachu kościoła wymieniono zniszczony gont, zastępując go nowym z modrzewiu. Jak podkreśla ks. Tracz, nie było to łatwe przedsięwzięcie z powodu skomplikowanej budowy dachu. – Dzięki wymianie gontu udało się także zastąpić dotychczas funkcjonujące na dachu blaszane kosze umieszczone w miejscu przełamań płaszczyzny dachowej, które mocno uszczuplały walory estetyczne. Jednocześnie na kalenicy dachu przywrócono dawną gontową koronkę w formie grzebienia, która stała się piękna ozdobą całości – zaznacza ks. Tracz. Inne prace obejmują czyszczenie i zabezpieczanie desek szalujących elewacje boczne kościoła oraz wymianę blachy pokrywającej barokowy hełm i latarnię na wieży na miedzianą.

Prace są finansowane z ofiar wiernych, wsparcia gminy Łodygowice i realizowanego przez diecezję projektu unijnego pn. „Beskidzkie Muzeum Sakralnej Architektury Drewnianej Diecezji Bielsko-Żywieckiej – udostępnienie dziedzictwa kulturowego Podbeskidzia poprzez nadanie nowych funkcji kulturalnych drewnianym obiektom zabytkowym realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 VIII Oś Priorytetowa: Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury” (umowa o dofinansowanie nr POIS.08.02.00-00-0006/18-00).

Reklama

O historii i skarbach tutejszej świątyni ks. Tracz opowiada na filmie dostępnym w mediach społecznościowych wirtualnego przewodnika pn. Beskidzkie MuRo, czyli multimedialnej podróży po drewnianych, zabytkowych budynkach rozproszonych na terenie diecezji.

Modlitwa

W parafii trwa nie tylko remont, lecz również odbywają się modlitwy każdego 16. dnia miesiąca o rozpoznanie woli Bożej i błogosławieństwo w przygotowaniach do procesu beatyfikacyjnego ks. Jana Marszałka (1907-89), tutejszego proboszcza, zapamiętanego jako dobry i święty kapłan. Bp Roman Pindel ogłosił w styczniu 2019 r. rozpoczęcie przygotowań do procesu beatyfikacyjnego. Postulatorem jest ks. Stanisław Mieszczak SCJ

Wg najstarszych źródeł historycznych początki parafii datuje się na XIII wiek. Erygowano ją w 1373 r. Obecny kościół rozbudowano na przełomie lat 1634-35.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wieki za nimi, wieki przed nimi

Niedziela bielsko-żywiecka 23/2022, str. IV

[ TEMATY ]

festyn

Jubileusz parafii

MR

Festyn był dopełnieniem jubileuszu

Festyn był dopełnieniem jubileuszu

Najważniejszy powód dziękowania jest taki, że ta świątynia zasługuje na to, aby nazwać ją ambasadą nieba – mówił bp Roman Pindel w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Starej Wsi w duchu wdzięczności za 500-lecie istnienia drewnianej świątyni.

Jubileusz przeżywano w dniach 20-21 maja wespół z krajanem kard. Kazimierzem Nyczem i bp. Romanem Pindlem. – Już od 500 lat otwierają się drzwi tej świątyni. Dzisiaj chcemy podziękować Bogu za tych, którzy ją budowali, za fundatorów i wszystkich ludzi tworzących żywy Kościół, którzy do tej świątyni przynosili swoje troski, kłopoty, prośby i podziękowania. Za otrzymane łaski od Boga. Za sprawowane liturgie i przyjmowane sakramenty – mówił, witając przybyłych ks. Grzegorz Then, gospodarz starowiejskiej parafii. W pierwszym dniu świętowania uroczystą liturgię odprawił bp Roman Pindel. Podkreślił on, że powodów do dumy z tak wiekowego kościoła jest kilka. Po pierwsze, że w ogóle się zachował, a po wtóre, że został gruntownie i pięknie odrestaurowany.

CZYTAJ DALEJ

Łask: Niezwykły dar Arcybiskupa Seniora

2022-11-29 14:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Arcybiskup Senior Władysław Ziółek na ręce burmistrza Łasku Gabriela Szkudlarka przekazał dar dla miasta – obraz przedstawiający kolegiatę – główny obiekt sakralny w mieście i największy skarb ziemi łaskiej.

CZYTAJ DALEJ

Młodzi o polskości - zbliża się Kongres Młodzieży Polonijnej

2022-11-29 15:10

Karol Porwich/Niedziela

Kongres Młodzieży Polonijnej odbędzie się 3 grudnia w formie online pod hasłem: „Bóg, Honor, Ojczyzna. Czy polskość ma sens?”. Wezmą w nim udział młodzi ludzie mieszkający poza granicami kraju, m.in. z Niemiec, Francji, Grecji, Norwegii, Australii i USA.

Do wzięcia udziału w Kongresie zachęca delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński. „Pokażemy piękne postaci patriotów, Polek, które służyły ojczyźnie. To Natalia Tułasiewicz i Wanda Malczewska. Będą świadectwa młodych, którzy żyją poza granicami Polski, a czują się i są Polakami. Będziemy śpiewać, modlić się, także za ojczyznę” – informuje bp Turzyński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję