Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Pojadą do Lizbony

Młodzi z naszej diecezji przygotowują się do Światowych Dni Młodzieży.

2022-11-07 17:33

Niedziela bielsko-żywiecka 46/2022, str. VI

[ TEMATY ]

ŚDM w Lizbonie

Ks. Tomasz Koprianiuk

Młodzież z Mnisztwa prezentuje relikwie i logo

Młodzież z Mnisztwa prezentuje relikwie i logo

Światowe Dni Młodzieży w Portugalii odbędą się od 1-6 sierpnia 2023 r. Poprzedzą je Dni w Diecezjach. – Dla mnie ŚDM zaczęły się w 1991 r. Wtedy uczestniczyłem w nich po raz pierwszy na Jasnej Górze. Od 1997 r. jako ksiądz jestem na każdym kolejnym i zapraszam młodych, żeby ze mną pojechali. ŚDM to wielkie międzynarodowe spotkanie młodych z całego świata – tłumaczy diecezjalny koordynator przygotowań do ŚDM ks. Andrzej Wołpiuk. Zorganizował już grupę, która weźmie udział w spotkaniu. W ramach Dni w Diecezjach będą stacjonować w diecezji Coimbra 200 km na północ od Lizbony, gdzie studiuje wielu Polaków. – Wylatujemy 23 lipca z Krakowa. Lecimy do Lizbony, Fatimy, Coimbry i następnie znów do Lizbony. Tam zostajemy do 9 sierpnia. Po czym wracamy do Krakowa. W pakietach mamy fundusz solidarnościowy, aby pielgrzymi z Afryki czy Azji mogli również polecieć na ŚDM. Mamy też opłacone ubezpieczenie, noclegi, wyżywienie, transport w Coimbrze, zwiedzanie Fatimy i Lizbony oraz zakupiony pakiet pielgrzyma – polski, na który składa się m.in.: koszulka, flaga oraz chusta – precyzuje kapłan.

Także w parafii w Milówce zorganizowano wyjazd dla młodzieży ze szkół średnich i starszej. Planują w drodze do Lizbony zatrzymać się w Lourdes i Avila oraz podjechać do Fatimy. Wracając, chcą zobaczyć Barcelonę. Młodzi diecezjanie mogą dołączać do następnych grup tworzonych przez kapłanów naszej diecezji. Informacji udziela ks. Andrzej Wołpiuk: xandrzejw@gmail.com. Dostępne są też na Facebooku: sdm.bielsko.

Logo

ŚDM 2023 mają już swoje logo. Jak wyjaśnia ks. koordynator, składa się na nie krzyż, czyli znak Chrystusa, w kolorze zielonym – nadziei, jako symbol tego, że krzyż i Chrystus niosą ludziom nadzieję. Żółta ścieżka oznacza drogę człowieka z Chrystusem, nawiązuje do idei pielgrzymowania. – Patronką ŚDM i naszą nauczycielką będzie Matka Boża w sposób szczególny czczona w Portugalii jako Pani z Fatimy. Jej twarz jako młodej dziewczyny została wpisana w logo. Maryja, gdy się objawiła w Fatimie, prosiła pastuszków o odmawianie Różańca, czyli Różaniec jest także obecny w czasie naszego pielgrzymowania do Matki Bożej. Widzimy go na logo, na ścieżce odwołującej się do doświadczenia pielgrzymki – precyzuje kapłan. Przy tym zachęca do codziennej modlitwy dziesiątką Różańca za spotkanie w Lizbonie w ramach akcji: #dychadlalizbony. Prosi też o modlitwę każdego 23. dnia miesiąca, który jest oficjalnym dniem modlitwy za dzieło ŚDM.

Peregrynacja

Po naszej diecezji peregrynują relikwie bł. Carlo Acutisa, jednego z patronów ŚDM 2023. Do przyszłego roku będą gościć na dekanalnych spotkaniach młodych i w parafiach, do których zaproszą je kapłani z młodzieżą. Ks. Andrzej Wołpiuk, przebywając w Warszawie na spotkaniu koordynatorów ŚDM, wysłuchał świadectwo o. Zachariasza Hessa o jego fascynacji postacią błogosławionego Włocha. O. Hess zainicjował peregrynację relikwii w Polsce, chcąc w ten sposób pokazywać młodzieży przykład ich rówieśnika, który już w tak młodym wieku żył Bogiem, wzrastając w świętości. Ks. A. Wołpiuk wraz z diecezjalnym duszpasterzem młodzieży ks. Kamilem Kuchejdą postanowił, że pozyskają relikwie dla Diecezjalnego Duszpasterstwa Młodzieży i peregrynacja odbędzie się także w naszej diecezji. O. Hess przywiózł relikwie włosów z Asyżu, ks. koordynator zorganizował relikwiarz. Dzięki temu mógł je pierwszy raz zaprezentować publicznie na inauguracji roku formacyjnego w żywieckim amfiteatrze. Następnie relikwie trafiły do parafii Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Cieszynie-Mnisztwie, gdzie powstało Diecezjalne Centrum Przygotowań do ŚDM i gdzie ks. Andrzej jest administratorem. Od 26 października wyruszyły w diecezję. Zagoszczą 20 listopada w Bielsku-Białej na os. Karpackim na ŚDM w diecezji z udziałem bp. Romana Pindla.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Portugalia: przygotowania do ŚDM w Lizbonie pod znakiem wsparcia dla seniorów

[ TEMATY ]

ŚDM w Lizbonie

lizbona2023.pl

Utrudnione w związku z pandemią koronawirusa przygotowania do Światowych Dni Młodzieży (ŚDM) w Lizbonie w 2023 zostały zintensyfikowane na przełomie lat 2020 i 2021. W styczniu br. przebiegają one pod znakiem wspierania osób samotnych, głównie seniorów.

Według informacji z parafii stołecznych większość młodzieżowych grup parafialnych, włączonych w ŚDM, próbuje nawiązywać i utrzymywać regularne kontakty z osobami starszymi, które ze względu na restrykcje epidemiczne najbardziej odczuwają osamotnienie.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Nagroda Ratzingera dla patrologa: Ojcowie Kościoła wzorem na dziś

2022-11-29 15:51

[ TEMATY ]

Ojcowie Kościoła

wiktionary.org

Pojutrze w Pałacu Apostolskim Papież Franciszek wręczy Nagrody Ratzingera. W tym roku jednym z laureatów tego prestiżowego odznaczenia przyznawanego przez Fundację Benedykta XVI jest czołowy francuski patrolog ks. prof. Michel Fédou SJ.

Ks. Fédou wykłada patrologię i teologię dogmatyczną w Centre Sèvres, czyli jezuickiej uczelni w Paryżu. Jego zdaniem przyznanie mu Nagrody Ratzingera to również docenienie roli patrologii we współczesnym Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję