Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Salezjanie nie tylko dla młodych

Spotkania z ciekawymi osobami, koncerty dobrej muzyki chrześcijańskiej, wręczenia ważnych wyróżnień, obchody jubileuszów – takie propozycje przygotowali oświęcimscy salezjanie.

2022-09-21 08:04

Niedziela bielsko-żywiecka 39/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Oświęcim

salezjanie

Wojciech Zięcina

Uczestnicy biegu

Uczestnicy biegu

Monika i Marcin Gomułkowie gościli w salezjańskiej parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Oświęcimiu 11 września z okazji Tygodnia Wychowania. Podzielili się z wiernymi swoim świadectwem życia małżeńskiego i rodzinnego. – Jestem chrześcijaninem, czyli tym, który chce kroczyć za Żyjącym. My nie zawsze chodziliśmy drogami Pana. Kiedyś usłyszeliśmy takie słowa, że jeśli jesteśmy w Kościele po to, by poczuć się lepiej, to nie jest to, do czego jesteśmy zaproszeni. Jedyną motywacją jest męka, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa, który oddał za nas życie. Kiedy doświadczyliśmy mocy Ducha Bożego, Boga, Który jest blisko, weszliśmy w relację z Nim, nasze życie się odmieniło. Jesteśmy szczęśliwi, że żyjemy z Bogiem, codziennie na nowo podejmując tę decyzję – mówili Gomułkowie. Spotkanie ze znanym małżeństwem to jedna z wielu propozycji, jakie salezjanie skierowali do młodzieży, z którą pracują na co dzień, i do wiernych, by w ten sposób przybliżać ich do Pana Boga i Kościoła.

Uliczne koncerty

We wrześniu zakończyła się kolejna edycja letniej sceny muzycznej. – Boskie Granie wyrosło z doświadczenia słuchania muzyków grających na ulicach wielu miast. Wbrew pozorom, nie jest łatwo zatrzymać zabieganych ludzi choćby na chwilę. Ci, którym się to udaje, są naprawdę artystami – mówi Niedzieli przełożony wspólnoty ks. Dariusz Bartocha SDB. Dodaje, że drugą przesłanką było zorganizowanie sceny dla młodych początkujących artystów, by mogli stanąć na profesjonalnych deskach i sprawdzić, czy to, co rodzi się z pasji w ich sercu, porywa. – Od 4 lat, w każdy letni piątek, przeżywamy uliczny koncert ze stałą publicznością, turystami i przechodniami zachwyconymi tym, co jest prezentowane na scenie. Nie inaczej było w tym roku – dopowiada kapłan. Na ostatnim koncercie wystąpił Projekt Fausystem. Ci muzycy również 18 września w salezjańskim kościele św. Józefa na Zasolu zwieńczyli śpiewem Marsz dla Życia i Rodziny, który przeszedł w tym dniu ulicami Oświęcimia.

Reklama

Świętowanie z patronami

W międzyczasie odbył się XV Małopolski Festiwal Jackowe Granie. – W miejscu, gdzie obecnie pracują salezjanie w swoim Casa Madre, przez wieki posługiwali dominikanie. Z tego powodu przyjęło się organizowanie odpustu ku czci św. Jacka, który przed i po II wojnie światowej gromadził tłumy. 15 lat temu ówczesny przełożony wspólnoty zakonnej ks. Adam Paszek zapragnął dać prezent wszystkim gościom przybywającym na Jackowy odpust i po Eucharystii zaprosił wszystkich na koncert. Tak urodziło się Jackowe Granie, które poszerzyło się o kolejne dni, koncerty, spotkania, tańce, biegi itp., a z czasem, przez zbieżność dat, objęło także święto patrona miasta – mówi ks. Dariusz Bartocha. W przygotowanie sportowych atrakcji zaangażowali się wolontariusze z Oratorium św. Jana Bosko w Oświęcimiu. Odbyły się: wielobój dla najmłodszych z nagrodami, rodzinna gra miejska czy X Bieg Patronalny „Biegać jest Bosko” organizowany przez oświęcimski Klub Sportowy „Zadyszka”. Chętni mogli potańczyć w duchu salezjańskim. Na miłośników dobrej muzyki czekały koncerty zespołów Stachura, Mirecki Trio, KuKu, Romana Marczyńskiego Big Band i Gabrieli Blachy z zespołem. Wieczorami salezjanie kierowali do uczestników słówko na dobranoc. Do Oświęcimia zjechali też przełożeni placówek salezjańskich z Inspektorii Krakowskiej i przedstawiciele różnych gałęzi Rodziny Salezjańskiej.

Nie zabrakło modlitwy. Na Mszy św. ku czci patrona miasta w sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych kl. Szymon Ogórek odnowił profesję zakonną, a 5 kandydatów złożyło przyrzeczenie przynależności do Salezjanów Współpracowników. – To są młode osoby, które świadomie zdecydowały się na bycie blisko ks. Bosko, co w obecnym świecie nie jest łatwym i oczywistym wyborem. W ten sposób realizują swoje szczególne powołanie – zaznacza ks. D. Bartocha. Na Eucharystii ku czci św. Jacka kl. Dominik Nowak i kl. Paweł Klasa złożyli swoje śluby wieczyste. Mszom św. przewodniczył przełożony prowincji krakowskiej, ks. Marcin Kaznowski. Festiwal objęli patronatem: miasto Oświęcim i województwo małopolskie.

Reklama

Wyróżniony pedagog

W ramach festiwalu wręczono gratulacje współbraciom obchodzącym kapłańskie i zakonne jubileusze. Przyznano również nagrodę Mir Inspektorii Krakowskiej, czyli statuetkę ks. Bosko z jego relikwiami, profesorowi i organiście z krakowskich Dębnik Mieczysławowi Tulei. Jak podkreśla ks. Zygmunt Kostka SDB, który odczytywał laudację, p. Mieczysław jest pedagogiem i wychowawcą o mocnych rysach salezjańskiej duchowości, znakomicie wykształconym muzykiem – najpierw w Salezjańskiej Szkole Organistowskiej w Przemyślu, a później w krakowskich szkołach i uczelniach oraz podczas kursów mistrzowskich w kraju i za granicą. Jest osobą dobrze znaną w środowisku muzyków kościelnych w Polsce. – Był zawsze lubiany przez młodzież, która traktowała go nie tylko jako nauczyciela, ale jako wychowawcę i przyjaciela. Ucząc w szkole muzycznej w latach komunistycznych, otwarcie przyznawał się, że jest organistą w Kościele, wiedząc, jakie mogą być tego skutki. Nigdy nie wartościował ludzi według wykształcenia – zaznacza ks. Z. Kostka. Dodaje, że p. Tuleja stosował salezjańską pedagogikę, polegającą na znalezieniu choćby jednego szczegółu w pracy z uczniem, który zasługuje na pochwałę.

To nie koniec wydarzeń pod patronatem Niedzieli u oświęcimskich salezjanów. Teraz zapraszają wszystkich 25 września na świętowanie 70-lecia ustanowienia parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych oraz 25-lecia konsekracji i ustanowienia tutejszego sanktuarium. Mszy św. o godz. 13 będzie przewodniczył bp Roman Pindel. O godz. 14.30 rozpocznie się piknik z licznymi atrakcjami.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileuszowe uroczystości w Zespole Szkół Salezjańskich

Niedziela podlaska 43/2018, str. IV

[ TEMATY ]

salezjanie

Jadwiga Ostromecka

Na uroczystości przybyło wielu gości

Na uroczystości przybyło wielu gości

13 października br. Zespół Szkół Salezjańskich Lux Sapientiae w Sokołowie Podlaskim obchodził 25. rocznicę reaktywacji Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się o godz. 12.00 Mszą św. dziękczynną w kościele parafialnym pw. św. Jana Bosko, której przewodniczył bp Tadeusz Pikus.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda przybył na Maltę; weźmie udział w spotkaniu Grupy Arraiolos

2022-10-05 17:22

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

Malta

Agata Kornhauser‑Duda

PAP/Mateusz Marek

Prezydent Andrzej Duda przybył w środę na Maltę, gdzie weźmie udział w spotkaniu prezydentów państw Grupy Arraiolos. Polski przywódca odbędzie także spotkania bilateralne z prezydentami Portugalii i Niemiec. Prezydentowi towarzyszy pierwsza dama Agata Kornhauser–Duda.

Głównym punktem wizyty Dudy na Malcie będzie udział w czwartkowym spotkaniu prezydentów państw Grupy Arraiolos. Prezydent weźmie udział w dwóch sesjach roboczych, a także w konferencji prasowej.

CZYTAJ DALEJ

Premier Morawiecki w Pradze: proponujemy nałożyć maksymalną cenę na uprawnienia do emisji CO2; to zmniejszy ceny prądu w Europie

2022-10-06 15:14

[ TEMATY ]

premier

PAP/Radek Pietruszka

Mechanizm ograniczania cen energii elektrycznej zaproponowany w 2014 r. nie zadziałał; proponujemy nałożyć maksymalną cenę na uprawnienia do emisji CO2, co zmniejszy ceny prądu w Europie - mówił w Pradze premier Mateusz Morawiecki. Ocenił, że polityka energetyczna UE była realizowana pod dyktando Niemiec. W czwartek w Pradze odbywa się szczyt Europejskiej Wspólnoty Politycznej (EPC), na który przybyli przywódcy 44 europejskich państw.

Morawiecki wchodząc na spotkanie EPC zaznaczył, że dzisiaj najważniejszą sprawą dla Unii Europejskiej są ceny energii i ceny gazu. "Domagamy się od Komisji Europejskiej natychmiastowego działania w tej sprawie" - podkreślił. Przypomniał, że z tego powodu podpisał niedawno wraz z innymi członkami Rady Europejskiej list, aby wezwać KE do natychmiastowej zmiany jej podejścia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję