Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Modlitwa i troska o plony

Nie wystarcza gospodarność i pracowitość, potrzeba modlitwy o pomyślny urodzaj i o błogosławieństwo w pracy – powiedział bp Roman Pindel podczas dożynek diecezjalno-powiatowo-gminnych.

2022-09-21 08:04

Niedziela bielsko-żywiecka 39/2022, str. I

[ TEMATY ]

dożynki

Robert Karp

Dożynkowa procesja z darami ołtarza

Dożynkowa procesja z darami ołtarza

Msza św. dziękczynna za zbiory celebrowana była w Wilamowicach – rodzinnej miejscowości św. Józefa Bilczewskiego. W kazaniu biskup zwrócił uwagę na wartość modlitwy. Przypomniał, że chrześcijanie znają modlitwę prośby, dziękczynienia, przeproszenia i uwielbienia, omówił każdą z nich. – Człowiek wierzący dostrzega, że wiele spraw zależy od jego przemyślności, pracy, umiejętności i uczciwości, równocześnie jednak doświadcza, że potrzeba także mądrej modlitwy, takiej, która zawiera ocenę sytuacji, i takie wyrażenie prośby, w której człowiek uczciwie przedstawi ludzkie ograniczenia i wyrazi swoje zaufanie do Bożej Opatrzności – mówił. Odwołał się też do historycznych wydarzeń. Wspomniał odezwę abp. Bilczewskiego z 1902 r. napisaną do duchowieństwa w czasie, gdy na terenach archidiecezji lwowskiej rozszerzał się strajk chłopski i groźba głodu. – Bynajmniej nie wzywał do modlitwy, ale do ratowania zbiorów. Księża w ogromnych terenach diecezji mieli uspokajać i wskazywać na skutki pozostawienia plonów na polach. Mieli docierać do chłopów i właścicieli ziemskich i zachęcać do porozumienia w sprawach płacowych – mówił biskup w miejscu narodzin Józefa Bilczewskiego.

– Powinno obchodzić nas wszystkich, jakie są urodzaje, jakie aktualne zagrożenia, nie tylko wówczas, gdy przychodzi płacić coraz wyższe ceny za kolejne produkty na nasz codzienny stół – skonstatował, wzywając do dziękczynienia, które buduje wiarę i pogłębia relację z Bogiem.

W kwestii modlitwy przeproszenia, opierając się na papieskim nauczaniu w duchu encykliki „Laudato Si”, pasterz wezwał do nawrócenia ekologicznego, zmiany przyzwyczajeń i zachowań i wdrożenia edukacji opartej o Słowo Boże i kształtowania formacji odwołującej się do ekologii integralnej.

Reklama

Tradycyjną procesję z dożynkowymi darami ołtarza prowadzili starostowie dożynek Małgorzata i Eugeniusz Sznajder. Na zakończenie głos zabrał diecezjalny duszpasterz rolników ks. Stanisław Kozieł. Specjalne słowa podziękowania wypowiedział starosta bielski Andrzej Płonka.

Po liturgii spod kościoła wyruszył barwny korowód dożynkowy. Na miejscowy stadion szły delegacje ubrane w tradycyjne wilanowskie stroje, górale i przedstawiciele różnych środowisk życia społecznego i religijnego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dożynki parafialne w Ożarowie

[ TEMATY ]

dożynki

Zakończone żniwa, czas zbierania tego, co zostało posiane i wydało owoce, stały się powodem do radosnego świętowania i wyrażenia wdzięczności Bogu za tegoroczne plony. Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się pod Domem Ludowo – Strażackim gdzie na przyjście księdza proboszcza, Sylwestra Rasztara, oczekiwały członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z pięknym, własnoręcznie wykonanym wieńcem dożynkowym, starostowie dożynek z bochenkiem chleba upieczonym z tegorocznego ziarna oraz misą tegorocznych owoców i warzyw, orkiestra dęta z Ożarowa i Słupska, przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej w Ożarowie, poczty sztandarowe Koła Gospodyń Wiejskich, Ochotniczej Straży Pożarnej, Zespołu Szkoły i Przedszkola w Ożarowie, oraz członkowie Zespołu Śpiewaczo - Obrzędowego. Tu ksiądz proboszcz, przed przejściem do kościoła, poświęcił wieniec dożynkowy, chleb i owoce.

Poświęcenie wieńca, chleba i owoców to początek radosnego świętowania. Korowód dożynkowy z księdzem proboszczem na czele udał się do kościoła, gdzie w intencji rolników była sprawowana Eucharystia. Przed ołtarzem ustawiono wieniec dożynkowy, a na stole ofiarnym chleb i owoce, które uświęcone modlitwą zostały uroczyście poświęcone.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda przybył na Maltę; weźmie udział w spotkaniu Grupy Arraiolos

2022-10-05 17:22

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

Malta

Agata Kornhauser‑Duda

PAP/Mateusz Marek

Prezydent Andrzej Duda przybył w środę na Maltę, gdzie weźmie udział w spotkaniu prezydentów państw Grupy Arraiolos. Polski przywódca odbędzie także spotkania bilateralne z prezydentami Portugalii i Niemiec. Prezydentowi towarzyszy pierwsza dama Agata Kornhauser–Duda.

Głównym punktem wizyty Dudy na Malcie będzie udział w czwartkowym spotkaniu prezydentów państw Grupy Arraiolos. Prezydent weźmie udział w dwóch sesjach roboczych, a także w konferencji prasowej.

CZYTAJ DALEJ

Bp Miziński: nowelizacja statutu KEP zakłada, że sekretarzem generalnym KEP może być kapłan

2022-10-06 15:57

[ TEMATY ]

episkopat

Karol Porwich/Niedziela

Przyjęta przez biskupów nowelizacja statutu KEP zakłada m.in., że sekretarzem generalnym KEP może zostać kapłan. Choć będzie on uczestniczył w zebraniach plenarnych, to nie będzie miał prawa głosu, ani nie będzie wchodzi w skład gremiów Episkopatu - powiedział sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński.

Od kilku lat trwają prace nad nowelizacją statutu KEP z roku 2009. Ostateczny tekst przyjęty przez biskupów diecezjalnych został przesłany do Stolicy Apostolskiej, aby uzyskać tzw. recognitio, które jest jednoznaczne z jego zatwierdzeniem, czyli potwierdzeniem zgodności zaproponowanych zmian z normami ogólnymi kodeksu prawa kanonicznego (KPK).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję