Reklama

Łowicz

Ogród Dialogu

W Rawie Mazowieckiej oficjalnie otworzono miejsce upamiętniające męczeństwo Polaków w czasie II wojny światowej.

Niedziela Plus 39/2022, str. VI

MFS/Niedziela

W skład Ogrodu dialogu wchodzi m.in. Grota z Lourdes

W skład
Ogrodu
dialogu
wchodzi m.in.
Grota z Lourdes

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od lutego do sierpnia trwały prace na terenie XVII-wiecznego kompleksu obiektów parafialnych, w wyniku czego powstał Ogród Dialogu w ramach projektu „Szlakiem Dziedzictwa Gminy Rawa Mazowiecka”. W jego skład wchodzą Droga Krzyżowa Narodu Polskiego, Krzyż Polski, Krąg Pokoju, Grota z Lourdes oraz Kapliczka Matki Bożej z Fatimy. Miejsce to ma rozpowszechniać tradycje religijne, patriotyczne i regionalne. Ponadto aby zacieśniać więzy wspólnoty, tuż obok utworzono plac do rekreacji dla mieszkańców miasta.

Duchowy dialog

Reklama

Mszy św. dziękczynnej z okazji zakończenia projektu, której przewodniczył biskup diecezji łowickiej Andrzej Franciszek Dziuba, obecni byli przedstawiciele instytucji wojewódzkich, samorządowych oraz miasta Rawa Mazowiecka. Szczególnym momentem było odczytanie przez ks. Tomasza Trafnego listu od papieża Franciszka, który podziękował za ideę upamiętnienia wydarzeń II wojny światowej związaną z utworzeniem obozu jenieckiego na terenie parafii oraz uczczenia męczeństwa jeńców i ofiar totalitaryzmu. Ojciec Święty wyraził także nadzieję, że wraz z tym dziełem młodzi ludzie będą patrzyli na wydarzenia z przeszłości przez pryzmat wiary. Zachęcił, by nowo powstałe miejsce było znakiem świata zjednoczonego w duchowym dialogu. Biskup łowicki w homilii mówił o szczególnym wymiarze rawskiego miejsca. – Dzisiejsza uroczystość ma się utrwalić w zewnętrznych znakach, które zostaną ofiarowane Bogu i ludziom obok tej świątyni. Jakże wymowne są pragnienia, które wpisane są w te znaki. Nie negujemy prawdy drogi Krzyża Narodu Polskiego, ale jednocześnie wpisujemy w to Ogród Dialogu, owego spotkania twarzą w twarz, owego spojrzenia w oczy jasnego oblicza. Chcemy budować krąg pokoju, w którym jest miejsce dla wszystkich kontynentów, dla wszystkich narodów. Przecież nas, tutaj zgromadzonych, zapewniał sam Bóg: „Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam”, ale jednocześnie psalmista mówi: „Rozpocznijcie od sprawiedliwości”. To wołanie o sprawiedliwość jest donośne szczególnie dziś. Taką perspektywę niosą w sobie orędzie naszej modlitwy tutaj, w świątyni, i orędzie znaków, które pozostawiamy dla przyszłych pokoleń. Przywołując bohaterskich jeńców wojennych, przywołujemy wielu mieszkańców Rawy, szlachetnych w swym dostrzeganiu w jeńcach oblicza i twarzy żołnierza, przywołujemy anonimowych darczyńców i tych, którzy pomagali modlitwą, odwagą, którzy pomagali tym, na co ich było stać w danym momencie. To wszystko składamy dzisiaj pełni nadziei – podkreślił bp Dziuba.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wołanie o pokój

Uroczystość licznie zgromadziła wiernych, aby wspólnie przeżywać to wydarzenie, modlić się również za poległych w czasie wojny. To właśnie na terenie rawskiej parafii Niemcy w 1939 r. utworzyli obóz jeniecki dla niemal 15 tys. żołnierzy walczących w bitwie nad Bzurą. Miejsca, w których rozgrywały się walki, zostały zapisane na piętnastu kapliczkach tworzących Drogę Krzyżową Narodu Polskiego, a każdej z nich patronują samorządy tychże miejsc.

Obóz ogrodzony był zasiekami z drutu kolczastego, a uwięzieni nieustannie przebywali na powietrzu. Zmagali się nie tylko z zimnem, lecz także z głodem, gdyż karmiono ich dwa lub trzy razy w tygodniu. Ważną postacią, która zapisała się w historii wspólnoty, był ks. Wacław Zienkowski, rawski proboszcz i dziekan, który wraz z grupą parafian narażał życie, pomagając uwięzionym. W wyniku podejmowanych przez niego działań udało się wyprowadzić z obozu kilkuset jeńców.

Jak podkreśla ks. Bogumił Karp, obecny proboszcz parafii, ważnym elementem Ogrodu Dialogu jest Krąg Pokoju, czyli miejsce duchowego wołania o pokój. Inspiracją do jego powstania był kamienny różaniec przy warszawskim grobie ks. Jerzego Popiełuszki, ofiary totalitaryzmu. Krąg składa się z pięćdziesięciu dziewięciu kamieni, które symbolizują wybrane kraje, i siedmiu bloków, które odnoszą się do kontynentów. Łańcuch łączący kamienie stanowi o złączeniu całego świata w duchowym dialogu dla budowania trwałego pokoju, zrozumienia i szacunku. Elementami kamiennego różańca są także tablice, na których w różnych językach widnieje napis: „Módlmy się o pokój”. To kontynuacja wezwania znajdującego się przed wejściem do Ogrodu, które odnosi się do słów Jana Pawła II, że zjednoczona Europa opiera się na duchowych filarach. – Chcielibyśmy, aby to dzieło, które podjęły parafia Niepokalanego Poczęcia NMP i gmina Rawa Mazowiecka w ramach wielkiego projektu „Szlakiem Dziedzictwa Gminy Rawa Mazowiecka”, było kolejnym pięknym etapem wielkiego daru dla ziemi rawskiej, dla miasta, a przede wszystkim dla mieszkańców; aby uczyło nas kochania człowieka z ludzką twarzą, kochania człowieka, który jest Bożym obliczem na ziemi, ale także kochania narodów, kultury, tradycji, kochania dziedzictwa ducha. To gwarancja nadziei na przyszłość. Składamy ją na ołtarzu Jezusa Chrystusa, który miał najpiękniejsze oblicze spośród ludzi, który jaśniał w blasku swojej świętości i który mówił nam: „Pokój mój daję wam, pokój mój zostawiam wam. Nie tak, jak daje świat, ja wam daję”. Podążajmy tą nadzieją Jezusa, Księcia Pokoju – podsumował biskup łowicki.

Głównym celem Ogrodu Dialogu jest łączenie ludzi, wzywanie do modlitwy oraz czynienie dobra dla wspólnej przyszłości. Projekt został dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, Fundacji PGE i Fundacji ORLEN, z ofiar parafian oraz innych darczyńców.

2022-09-21 08:04

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Agnieszko z Montepulciano! Czy Ty rzeczywiście jesteś taka doskonała?

Niedziela Ogólnopolska 16/2006, str. 20

wikipedia.org

Proszę o inny zestaw pytań! OK, żartowałam! Odpowiem na to pytanie, choć przyznaję, że się go nie spodziewałam. Wiesz... Gdyby tak patrzeć na mnie tylko przez pryzmat znaczenia mojego imienia, to z pewnością odpowiedziałabym twierdząco. Wszak imię to wywodzi się z greckiego przymiotnika hagné, który znaczy „czysta”, „nieskalana”, „doskonała”, „święta”.

Obiektywnie patrząc na siebie, muszę powiedzieć, że naprawdę jestem kobietą wrażliwą i odpowiedzialną. Jestem gotowa poświęcić życie ideałom. Mam w sobie spore pokłady odwagi, która daje mi poczucie pewnej niezależności w działaniu. Nie narzucam jednak swojej woli innym. Sądzę, że pomimo tego, iż całe stulecia dzielą mnie od dzisiejszych czasów, to jednak mogę być przykładem do naśladowania. Żyłam na przełomie XIII i XIV wieku we Włoszech. Pochodzę z rodziny arystokratycznej, gdzie właśnie owa doskonałość we wszystkim była stawiana na pierwszym miejscu. Zostałam oddana na wychowanie do klasztoru Sióstr Dominikanek. Miałam wtedy 9 lat. Nie było mi łatwo pogodzić się z taką decyzją moich rodziców, choć było to rzeczą normalną w tamtych czasach. Później jednak doszłam do wniosku, że było to opatrznościowe posunięcie z ich strony. Postanowiłam bowiem zostać zakonnicą. Przykro mi tylko z tego powodu, że niestety, moi rodzice tego nie pochwalali. Następnie moje życie potoczyło się bardzo szybko. Założyłam nowy dom zakonny. Inne zakonnice wybrały mnie w wieku 15 lat na swoją przełożoną. Starałam się więc być dla nich mądrą, pobożną i zarazem wyrozumiałą „szefową”. Pan Bóg błogosławił mi różnymi łaskami, poczynając od daru proroctwa, aż do tego, że byłam w stanie żywić się jedynie chlebem i wodą, sypiać na ziemi i zamiast poduszki używać kamienia. Wiele dziewcząt dzięki mnie wstąpiło do zakonu. Po mojej śmierci ikonografia zaczęła przedstawiać mnie najczęściej z lilią w prawej ręce. W lewej z reguły trzymam założony przez siebie klasztor. Wracając do postawionego mi pytania, myślę, że perfekcjonizm wyniesiony z domu i niejako pogłębiony przez zakonny tryb życia można przemienić w wielki dar dla innych. Oczywiście, jest to możliwe tylko wtedy, gdy współpracujemy w pełni z Bożą łaską i nieustannie pielęgnujemy w sobie zdrowy dystans do samego siebie. Pięknie pozdrawiam i do zobaczenia w Domu Ojca! Z wyrazami szacunku -
CZYTAJ DALEJ

Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego najważniejszym świętem w Kościele katolickim

Wielkanoc to najważniejsza i najstarsza uroczystość w Kościele katolickim. Kościół świętuje tego dnia Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, czyli Jego przejście od śmierci do życia. Prawda ta jest fundamentem i istotą wiary chrześcijańskiej.

Chrześcijanie wierzą, że śmierć polega na odłączeniu duszy od ciała, zmartwychwstanie zaś na ponownym połączeniu. Jezus swoim zmartwychwstaniem, a więc przejściem ze śmierci do życia wiecznego, potwierdził, że jest prawdziwym Mesjaszem, Synem Bożym. Tak jak na pamiątkę wyzwolenia Izraelitów z niewoli egipskiej żydzi co roku obchodzą święto Pesach, tak chrześcijanie w Wielkanoc świętują Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, czyli Jego przejście od śmierci do życia i otwarcie ludziom dostępu do życia wiecznego.
CZYTAJ DALEJ

Oburzające! Obrażający katolików show w belgijskiej telewizji pt. "Ostatnia Wieczerza"

2025-04-20 22:20

Do sieci trafił fragment bulwersującego show belgijskiej publicznej telewizji VRT pt. „Ostatnia Wieczerza”. Co szczególnie skandaliczne, emitowany był on w Wielkim Tygodniu. „Program nadawany wczesnym wieczorem, gdy oglądają go dzieci, wyśmiewa chrześcijaństwo i obraża Boga” - zaalarmował na platformie X Adam Gwiazda, publicysta zamieszkały we Francji.

W Belgii publiczna telewizja VRT zainaugurowała w Wielkim Tygodniu cykliczny show pt. „Ostatnia Wieczerza”. Program nadawany wczesnym wieczorem, gdy oglądają go dzieci, wyśmiewa chrześcijaństwo i obraża Boga.pic.twitter.com/5QD4N0n2lD
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję