Reklama

Polska

Bp Wątroba: Eucharystia prowadzi na Golgotę

Eucharystia prowadzi na Golgotę. Ten sam Jezus Chrystus umiera na Kalwarii i ten sam ofiaruje się za nas w czasie Mszy św. Dzisiaj przypomina o tym obecny z nami krzyż Światowych Dni Młodzieży. Dziękuję profesorom wyższych uczelni Rzeszowa, którzy poniosą symbole Światowych Dni Młodzieży w procesji. To jest świadectwo, że wiara i rozum wzajemnie się dopełniają przybliżając nas do pełni prawdy – mówił w czasie uroczystej Mszy św. poprzedzającej procesję eucharystyczną biskup rzeszowski Jan Wątroba.

[ TEMATY ]

bp Jan Wątroba

Ks. Wiesław Matyskiewicz

W uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej przed kościołem farnym w Rzeszowie rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba. W koncelebrze uczestniczył także biskup senior Kazimierz Górny. Przy ołtarzu stanęli neoprezbiterzy, którzy przejęli święcenia kapłańskie 23 maja. Po bokach ołtarza umieszczono krzyż Światowych Dni Młodzieży i ikonę Matki Bożej Salus Populi Romani – symbole ŚDM, które od 1 czerwca peregrynują po diecezji rzeszowskiej.

W homilii biskup rzeszowski mówił o ludzkich pragnieniach i głodzie, który zaspokaja Jezus Chrystus. Przypomniał, że obecność Jezusa Chrystusa w Eucharystii jest rzeczywista a nie symboliczna. Nawiązał też do wydarzeń diecezjalnych, które są związane z Eucharystią. Mówił o niedawnych święceniach kapłańskich i rekolekcjach dla księży, a także o wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu w Domu Diecezjalnym Tabor. Przypominając słowa Ojców Kościoła powiedział, że stajemy się tym, co spożywamy. Przyjmując Komunię św. stajemy się coraz bardziej podobni do Chrystusa. Jest to dla nas łaska, ale i wyzwanie, gdyż dzięki nam Jezus pragnie być obecny we współczesnym świecie.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Reklama

Zobacz zdjęcia: Boże Ciało w Rzeszowie

Po Mszy św. wyruszyła procesja eucharystyczna. Najświętszy Sakrament nieśli na zmianę księża neproezbiterzy. Hostię umieszczono w niecodziennej, dębowej monstrancji, która na co dzień służy do wieczystej adoracji w Domu Diecezjalnym Tabor. Niecodziennym widokiem byli także profesorowie wyższych uczelni Rzeszowa, którzy nieśli w procesji symbole ŚDM. Do pierwszego ołtarza – pracownicy naukowi Uniwersytetu Rzeszowskiego, do drugiego – Politechniki Rzeszowskiej, następnie – Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania i do ostatniego ołtarza – Wyższej Szkoły Prawa i Administracji.

Mieszkańcy Rzeszowa wypełnili prawie całą ulicę 3-go Maja. Pierwszy ołtarz przy kościele św. Krzyża intensywnie pachniał chlebem przywiezionym przez rzeszowskich piekarzy i cukierników. To oni razem z parafianami świętokrzyskimi, rzemieślnikami i przedstawicielami Caritas Diecezji Rzeszowskiej przygotowali ten ołtarz. Nad ołtarzem widniał napis: „Zjednoczmy się przy Chrystusowej Eucharystii”. Po modlitwie przy pierwszej stacji młodzież z Szkolnych Kół Caritas część chlebów niosła dalej w procesji. Ołtarz przy ul. L. Lisa-Kuli przygotowali żołnierze i policjanci. Pod dużym napisem: „Jesteśmy jedną rodziną” umieszczono cztery fotografie przedstawiające poczty sztandarowe wojska, policji, służby więziennej oraz straży pożarnej. Trzeci ołtarz, przy al. Ł. Cieplińskiego – przygotowała Państwowa i Ochotnicza Straż Pożarna oraz służba więzienna i duszpasterstwo więzienne. Pod krzyżem z dwóch czerwonych strażackich drabin umieszczono napis: „Serce Jezusa źródłem miłości w służbie”. Ostatni ołtarz przygotowali wierni i duszpasterze z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przy Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej.

Uczestnicy procesji szczelnie wypełnili plac przy rondzie im. bp. Ignacego Tokarczuka, które sąsiaduje z bazyliką ojców bernardynów. Po śpiewie „Ciebie Boga wysławiamy" biskup rzeszowski podziękował wszystkim zebranym za wspólną modlitwę, uwielbienie Pana Boga i publiczne świadectwo wiary. Pobłogosławił też chleby, które wierni mogli zabrać do domów. Na zakończenie specjalne zaproszenie na koncert „Jednego Serca Jednego Ducha” skierował Jan Budziaszek – pomysłodawca koncertu.

2015-06-05 07:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z miłości do Chrystusa

Niedziela rzeszowska 27/2020, str. I

[ TEMATY ]

bp Jan Wątroba

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa

Najświętsze Serce Pana Jezusa

Natalia Janowiec

Mszy św. w jasielskiej kolegiacie przewodniczył bp Jan Wątroba

W uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jaśle poświęcono górujący nad miastem pomnika Chrystusa Króla Wszechświata.

Wydarzenie zainaugurowała Msza św. koncelebrowana w jasielskiej kolegiacie w intencji mieszkańców Jasła i regionu jasielskiego. Eucharystii przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba. W homilii wskazał na miłość i bogactwo Serca Bożego, łączącego Boga z człowiekiem: ,,Jezus obdarowuje nas nieustanną miłością, która płynie prosto z Jego Boskiego Serca. Bóg pragnie naszego szczęścia, a więc zbawienia, które powinniśmy odkrywać w Jego Sercu” – mówił hierarcha.

W czasie Mszy św. bp Jan wręczył papieskie odznaczenia ,,Benemerenti’’ osobom, które w ostatnich latach przysłużyły się Kościołowi. Odznaczenia otrzymali: Jerzy Kurczap (parafia pw. Chrystusa Króla w Jaśle), Dorota i Kazimierz Dąbrowscy (parafia pw. św. Bartłomieja w Dębowcu), Andrzej Gawlewicz (parafia pw. św. Antoniego w Jaśle).

Po Eucharystii zebrani na uroczystości udali się na wzniesienie przy ulicy Na Kotlinę, gdzie odbyło się uroczyste poświęcenie pomnika Chrystusa Króla Wszechświata. Poświęcenia dokonał bp Wątroba, który zawierzył społeczność jasielską Najświętszemu Sercu Jezusa.

Pomnik Chrystusa Króla powstał z inicjatywy świeckich, zwłaszcza jasielskich rzemieślników.

Pomnik Chrystusa Króla został wzniesiony z inicjatywy wiernych świeckich, zwłaszcza ze środowiska jasielskich rzemieślników. Betonowa kolumna wraz z umieszczoną na niej figurą Chrystusa Króla wznosi się na wysokość ok. 300 m n.p.m. Dzieło zrealizowano przy wsparciu ludzi dobrej woli. – Jak przemierzamy polską ziemię, od dwóch tysięcy lat spotykamy znaki obecności Chrystusa obok nas. Są to krzyże przydrożne, figury Chrystusa, Matki Najświętszej i świętych. Dzisiaj na tej jasielskiej górce, skąd widzimy całe nasze miasto, w jego historię i krajobraz wpisuje się piękna figura Chrystusa Króla. To wiara w Chrystusa Króla sprawiła, że jesteśmy tutaj. Wiara tych ludzi, którzy postanowili przed laty, aby taka uroczystość mogła mieć miejsce w naszym mieście. Bardzo dziękuję więc wszystkim inicjatorom i całej wspólnocie, która o to miejsce się zatroszczyła – podkreślił ks. Zbigniew Irzyk, dziekan dekanatu Jasło-Wschód.

CZYTAJ DALEJ

Orzech pozdrawia pielgrzymów 40. PPW

2020-08-06 11:15

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Specjalne pozdrowienia dla pielgrzymów przekazał ks. Stanisław „Orzech” Orzechowski. Po raz pierwszy w historii uczestniczy jako pielgrzym duchowy w Pieszej Pielgrzymce Wrocławskiej na Jasną Górę.

- Tym razem nogi odmówiły mi posłuszeństwa, ale jestem duchowo ze wszystkimi pielgrzymami. Czuję doskonale łączącą nas więź. Teraz wiem, jak czas pielgrzymkowy przeżywają uczestnicy duchowi. Byłem od początku tworzenia się wrocławskiej pielgrzymki, jestem i dalej będę tu z Wami – mówił Orzech w rozmowie z dziennikarzem Niedzieli.

Odwiedziliśmy dzisiaj specjalnie ks. Orzechowskiego, żeby pokazać mu materiał filmowy, który udało nam się zebrać do tej pory z trasy pielgrzymki. Orzech obejrzał wywiad z bp Jackiem Kicińskim, „belgijkę” oraz świadectwa pielgrzymów. Bardzo współczuł tym, którzy zmokli na trasie i widać było ten błysk w oku, kiedy rozmawialiśmy o różnych etapach wędrówki.

Wspominał też jak uczył się organizacji pielgrzymki na przykładzie Warszawy, jak miał okazję się spotkać i porozmawiać z bł. ks. Jerzym Popiełuszko podczas pielgrzymki ludzi pracy. Dzisiejsze spotkanie było dobrą okazją, żeby nagrać specjalne pozdrowienia dla wszystkich pielgrzymów 40. PPW na Jasną Górę. Zobaczcie:

CZYTAJ DALEJ

Polonijna nowenna do „Matki emigrantów"

2020-08-06 17:36

[ TEMATY ]

uchodźcy

Polonia

Maryja

II wojna światowa

Anglia

Vatican News

Polska Misja Katolicka w Anglii i Walii zaprasza do wspólnej modlitwy przed uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. 6 sierpnia rozpoczyna się specjalna nowenna, w której w trudnym czasie pandemii o wstawiennictwo proszona będzie Matka Boża Kozielska Zwycięska, zwana „Matką emigrantów”. Jej wizerunek znajduje się w kościele św. Andrzeja Boboli w Londynie.

Maryja wybrała sobie to miejsce w 1961 roku, kiedy polscy uchodźcy kupili od szkockich prezbiterian opuszczony budynek ich dawnej świątyni, tworząc miejsce, w którym tysiące naszych rodaków oddawało i wciąż oddaje Bogu chwałę.

W czasach komunistycznego zniewolenia był duchową siedzibą rządu na uchodźstwie. Zwano go „katedrą wolnej Polski”. To właśnie stąd miliony Polaków na całym świecie słuchało transmisji Mszy św. w Radiu Wolna Europa. Tutaj swój dom znalazła najważniejsza relikwia emigracji niepodległościowej.

Stworzona potajemnie w 1941 roku, w sowieckim obozie dla polskich oficerów, wyszła spod dłuta żołnierza-rzeźbiarza, porucznika Tadeusza Zielińskiego. Autora m.in. „polskiej" stacji drogi krzyżowej w Jerozolimie. Jesienią ukaże się w Polsce obszerna monografia tego wizerunku: „Historia cudownej płaskorzeźby Matki Boskiej Kozielskiej Zwycięskiej i jej kultu”, której autorem jest historyk polskiej emigracji na Wyspach Brytyjskich, dr Andrzej Suchcitz. „Obecnie objęci pandemią koronawirusa, która sieje spustoszenie niemal w każdym kraju świata modlitwy o wstawiennictwo Matki Boskiej Kozielskiej Zwycięskiej wzrastają, tak jak wzrosną dziękczynienia za wszelkie łaski, uzyskane podczas, jak i po ustąpieniu pandemii” napisał we wstępie do książki.

Matka Boża Kozielska-Zwycięska inspiruje kolejne pokolenia Polaków. Nowenna, która rozpocznie się w Święto Przemienienia Pańskiego, będzie odmawiana wszędzie tam, gdzie ze swoim posłannictwem dociera Polska Misja Katolicka. Zostanie odmówiona po raz pierwszy i wraz z litanią napisaną w 2019 roku jest efektem działania Maryi w pokoleniu, które w Anglii osiedliło się już w XXI wieku. Inicjatorem tego modlitewnego szturmu jest parafia św. Andrzeja Boboli, skąd kontynuując tradycję Wolnej Europy Msze święte transmitowane są na cały świat przez Radio Bobola. Drogą online będzie można wziąć udział również w nowennie do „Matki emigrantów”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję