Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Boża armia

Jakie niespodzianki i wyzwania przyniósł wakacyjny wyjazd dla ministrantów, lektorów i animatorów do Gdyni?

2022-07-26 14:40

Niedziela bielsko-żywiecka 31/2022, str. I

[ TEMATY ]

Liturgiczny Survival

Arch. Ks. Jakuba Kulińskiego

Uczestnicy 3. liturgicznego Survivalu

Uczestnicy 3. liturgicznego Survivalu

Uczestnicy trzeciej edycji wakacyjnego Liturgicznego Survivalu podejmowali walkę o Boga, piękno liturgii oraz o samego siebie. Plażowali, zwiedzali nadmorskie obiekty, rywalizowali w zabawach sportowych, gokartach, paintballu, mieli też czas na koncert, kino i basen. Najważniejszym punktem była codzienna Eucharystia, w którą uczestnicy aktywnie się angażowali, służąc przy ołtarzu. – Piękno liturgii było najcenniejsze w survivalu. O jej jakość dbali nasi liturgiczni specjaliści. Budowała nas wspólnota z jej różnorodnością i bogactwem, wspaniałe spotkania i twórcze rozmowy. Właśnie to wszystko prowadzi do przemiany serca – mówi zastępca diecezjalnego duszpasterza Liturgicznej Służby Ołtarza ks. Jakub Kuliński. Swoją obecnością chłopcy dawali także świadectwo innym ludziom, chociażby idąc ulicami miasta w strojach ministranckich i śpiewając pieśni religijne.

Początkowo nie obyło się bez trudności. Jak wspomina ks. Jakub, w gdyńskiej szkole, gdzie mieli stacjonować, trwał remont. – Bóg szybko przyszedł nam z pomocą. Znalazł nam szkołę w standardzie all inclusive, z basenem, salą gimnastyczną i boiskiem. Przyprowadzał życzliwych ludzi, którzy otaczali nas każdego dnia – podkreśla duszpasterz.

– Jesteśmy umocnieni tym wspaniałym czasem spotkania z Bogiem w świętej liturgii i doświadczeniem wspólnoty ministrantów z naszej diecezji. Tych zaledwie dziesięć dni można porównać do wejścia na Górę Przemienienia, gdzie dobrze nam być i gdzie chciałoby się stale trwać. Lecz przychodzi moment, gdy trzeba zejść i będąc umocnionym obecnością Boga, trzeba zanieść Go do naszej codzienności – precyzuje diecezjalny duszpasterz SLO ks. Przemysław Gawlas. Wspomnianym księżom w organizowaniu czasu dla 53 chłopców z różnych parafii diecezji pomagało 3 kleryków: Piotr, Kacper i Szymon oraz 2 animatorów. Wszyscy stworzyli w Gdyni Bożą armię.

Chłopcy, zapytani o wrażenia po wyjeździe, podkreślali, że zaskoczyła ich wspaniała atmosfera, mnóstwo atrakcji i rozmowy wokół wiary, liturgii i duchowości, co pomagało im pogłębiać wiarę. Wielu zapewniało, że za rok znów będą chcieli jechać. Turnus zorganizowało Duszpasterstwo Liturgicznej Służby Ołtarza Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Z kolejnymi propozycjami ruszą po wakacjach.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łączą troskę o piękno liturgii z aktywnością sportową. Liturgiczny Survival 2.0

[ TEMATY ]

wakacje

ministranci

Liturgiczny Survival

Ks. Jakub Kuliński

Uczestnicy Liturgicznego Surwiwalu.

Uczestnicy Liturgicznego Surwiwalu.

Ministranci z diecezji bielsko-żywieckiej aktywie wypoczywali nad morzem.

Blisko 2-tygodniowy Liturgiczny Survival 2.0 miał miejsce w wakacje w Gdyni Rydłowie. Uczestniczyło w nim 49 ministrantów z diecezji. Największa grupa reprezentowała dekanat cieszyński. Nosili chusty i koszulki z logo ze św. Michałem Archaniołem i napisem: „Liturgiczna Służba Ołtarza (LSO) – oddział Boży”, by być wojownikami o Bożą sprawę na wzór św. Michała Archanioła.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2022 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Wrocław: szybki odzew na prośbę zakonnicy, opiekującej się Oknem Życia

2022-08-11 17:02

[ TEMATY ]

apel

okno życia

Wrocław

BOŻENA SZTAJNER

Jest tylu dobrych ludzi, niezwłocznie zareagowali na moją prośbę o pomoc, jestem zaskoczona odzewem na moją prośbę – mówi w rozmowie z KAI boromeuszka, s. Macieja Miozga, która opiekuje się prowadzonym przez Zgromadzenie Oknem Życia przy ul. Rydygiera we Wrocławiu.

Kilka dni temu s. Macieja zamieściła w mediach społecznościowych prośbę o wsparcie w związku z coraz częstszym okradaniem i dewastacjami Okna Życia. Złodzieje kradną podgrzewane materacyki, które muszą mieć stałą temperaturę 38 stopni C, gdyż pozostawiane dzieci są wyziębione, beciki, zdarza się, że robią sobie selfie lub wręcz wchodzą do Okna – w zeszłym roku utknął w nim dwudziestolatek. Po każdym ekscesie trzeba odmalowywać wnętrze Okna, naprawiać wyrządzone szkody. Koszty prowadzenia Okna gwałtowanie wzrastają.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję