Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Perłowe gody

Trzydzieści lat parafii to dobra okazja do swoistego rachunku sumienia – powiedział abp Andrzej Dzięga podczas uroczystości jubileuszowych w Wisełce.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 30/2022, str. I

[ TEMATY ]

Jubileusz parafii

Ks. Marcin Miczkuła

Eucharystii przewodniczył apb Andrzej Dzięga

Eucharystii przewodniczył apb Andrzej Dzięga

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Teolodzy katoliccy mówią, że „jedyną relikwią Chrystusa, jaką mamy” jest parafia, bo jak mówił Chrystus „gdzie dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich” (Mt 18, 20). Parafia jest zatem miejscem głoszenia słowa Bożego i sprawowania sakramentów świętych, w których człowiek spotyka Boga. Na progu wakacji parafia św. Józefa Opiekuna Rodzin obchodziła jubileusz 30-lecia powstania czyli prowadzenia człowieka na spotkanie z Bogiem.

Początki parafii

W 1991 r. podjęto decyzję, aby w Wisełce wybudować kościół. Parafia została erygowana 27 czerwca 1992 r. przez abp. Mariana Przykuckiego. Świątynię według projektu Walentego Zaborowskiego budowano dwa lata. Kościół zbudowany jest na planie prostokąta, z przedsionkiem oraz dobudowaną zakrystią, która stanowi również mieszkanie dla księdza. W północnym szczycie wzniesiona została wieża. Kościół poświęcony został przez abp. Kazimierza Majdańskiego 6 czerwca 1993 r. W Wisełce znajduje się również Ośrodek Rodzin Instytutu Świętej Rodziny. Duszpasterstwo w parafii rozpoczął ks. Jan Zalewski. Następnie jego prace kontynuowali: ks. Jan Uzdowski, ks. Janusz Szczepaniak, ks. Janusz Koplewski, ks. Janusz Zachęcki, ks. Tomasz Kuryłowicz oraz ks. Adam Krzykała. Dziś dzieło rozpoczęte przez poprzedników kontynuuje ks. Norbert Sawicki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Misje jubileuszowe

Reklama

Arcybiskup Andrzej Dzięga podczas uroczystości jubileuszowych w Wisełce mówił, że 30 lat parafii to dobra okazja do swoistego rachunku sumienia. Takim szczególnym momentem na jubileuszowy rachunek sumienia były poprzedzające jubileusz misje święte. Zamyśleniom misyjnym przewodniczyli ks. Adam Staśkowiak i ks. Andrzej Moskwa. W tym świętym czasie przygotowania do jubileuszu do parafii przybył abp Andrzej Dzięga, który w asyście dziekana ks. kan. Leszka Koniecznego, kapłanów z dekanatu oraz parafian przeżywał święty czas misji jubileuszowych. W homilii arcybiskup podkreślił wagę czasu misji świętych i ich wielką potrzebę dla serca człowieka. Na zakończenie arcybiskup zwrócił się do zebranych świętujących jubileusz: – Otwórz serce, nie lękaj się, żeby to był czas Bożego Ducha, Bożego pokoju. Wejdź w ten Boży czas, aby twoje życie stało się dla innych jako promień światła.

W niedzielę kończącą misje święte sprawowana była koncelebrowana Msza św. jubileuszowa. Przewodniczył jej o. Wiesław Podlach, koordynator Polonii oraz proboszcz parafii św. Anny w Kopenhadze, który też wygłosił homilię. Na zakończenie Eucharystii poświęcona została tablica upamiętniająca pierwszego proboszcza ks. kan. Jana Zalewskiego. Słowa gratulacji wobec zebranych wygłosili zaproszeni goście, a słowa wdzięczności za czas jubileuszu skierował ks. Norbert Sawicki, proboszcz parafii.

Bogu niech będą dzięki za 30 lat parafii św. Józefa Opiekuna Rodzin w Wisełce.

2022-07-19 14:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Złoty jubileusz parafii

Niedziela podlaska 1/2023, str. I

[ TEMATY ]

Jubileusz parafii

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

Gości powitał proboszcz, ks. Edward Kowalczuk

Gości powitał proboszcz, ks. Edward Kowalczuk

Parafia Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Kłopotach Stanisławach ma 100 lat.

W sobotę, 17 grudnia, parafianie wraz z bp. Piotrem Sawczukiem, proboszczem parafii ks. Edwardem Kowalczukiem oraz zaproszonymi gośćmi świętowali stulecie parafii.
CZYTAJ DALEJ

Sosnowiec: U salezjanów powstał mural - przedstawia m.in. Maryję czy św. Jana Bosko

2026-07-14 07:31

[ TEMATY ]

Sosnowiec

mural

Diecezja sosnowiecka

U salezjanów w Sosnowcu powstał nowy mural. Przy parafii pw. św. Rafała Kalinowskiego pojawiły się postaci szczególnie ważne dla tej wspólnoty: Maryja, św. Jan Bosko, św. Dominik Savio oraz św. Rafał Kalinowski. Autorem muralu jest artysta z Krakowa, który pragnie pozostać anonimowy. Dzieło powstało jako dar salezjanów związany z czasem peregrynacji. Nie ma być jednak wyłącznie ozdobą. Ma być znakiem wiary i zaproszeniem dla tych, którzy wchodzą na teren parafii.

– Ten mural powstał po to, żeby witać wiernych. Chcemy, aby każdy, kto wchodzi na teren naszej parafii, od razu czuł, że trafia do miejsca modlitwy, spotkania i domu. To nie jest tylko dekoracja. To znak obecności Maryi i świętych, którzy prowadzą nas do Jezusa i przypominają, że świętość zaczyna się bardzo blisko w codzienności, w relacjach, w trosce o drugiego człowieka – mówi ks. Mariusz Jawny SDB.
CZYTAJ DALEJ

WP.pl: Jak VIP-y, a nie zwykli pacjenci. Tak radni KO korzystali z przychodni

2026-07-14 14:08

[ TEMATY ]

szpital

Adobe Stock

Badania bez kolejki, pomoc w załatwieniu skierowania do specjalistów „na cito”, recepty na SMS-a z jednym słowem: „potrzebuję” - takich świadczeń oczekiwali od personelu przychodni w Piasecznie lokalni politycy KO. Dzwonili bezpośrednio do kierownictwa - pisze we wtorek Wirtualna Polska.

Portal informuje, że Miejskie Centrum Medyczne w Piasecznie jest publiczną przychodnią utworzoną przez Radę Miejską, a placówka podlega nadzorowi burmistrza oraz Rady Społecznej, której członków wybierają radni. Placówka zatrudnia około 170 osób, ma cztery przychodnie i opiekuje się blisko 26 tysiącami pacjentów.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję