Reklama

Niedziela Łódzka

Wszyscy jesteśmy braćmi

W centrum Łodzi powstało miejsce łączące wszystkich ludzi – klubokawiarnia Fratelli tutti.

Niedziela łódzka 29/2022, str. I

[ TEMATY ]

klubokawiarnia Fratelli tutti

Archiwum Stowarzyszenia Dom Wschodni

Goście klubokawiarni

Goście klubokawiarni

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Klubokawiarnia rozpoczęła działalność 4 czerwca, przy ul. Piramowicza 11/13 dzięki staraniom Stowarzyszenia Dom Wschodni – Domus Orientalis. Jest ona przestrzenią spotkania dla wszystkich, którzy podzielają sposób myślenia o drugim człowieku zgodny ze stwierdzeniem: „inny, nigdy obcy”.

– Tworząc stowarzyszenie, którego misją jest, m.in. współdziałanie na rzecz jedności chrześcijan, szybko zrozumieliśmy, że u podstaw chrześcijaństwa leży po prostu powszechne braterstwo – mówił podczas otwarcia klubokawiarni prezes Stowarzyszenia, ks. Przemysław Szewczyk. – Dlatego to miejsce ma w nazwie „wszyscy braćmi”, by było znakiem jedności dla ludzi, którzy mają różne wyznania, przekonania i doświadczenia życiowe, pochodzą z różnych krajów i kultur. Chcemy stworzyć miejsce, w którym każdy będzie się czuł u siebie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Już pierwszego wieczoru na jednej scenie wystąpili wykonawcy z Ukrainy, Portugalii, Syrii i Konga. Nie zabrakło dobrej kawy i pomysłów na wspólne inicjatywy, które wchodzą w życie. W ramach cyklu Poznaj świat przez rozmowę odbywają się spotkania z ludźmi z różnych zakątków naszego globu. Zaproszeni goście opowiadają swoją historię, mówią o kulturze, a często dają również okazję do posmakowania specjałów kuchni swojego kraju. Jednym z pierwszych gości był pochodzący z Iraku Sam, który od 5 lat mieszka w Polsce. Osoby odwiedzające klubokawiarnię dowiedziały się dlaczego jego narodowym językiem nie jest arabski, a aramejski oraz dlaczego w Iraku zostało zaledwie tysiąc chrześcijan.

Kobiety kobietom to kolejny pomysł realizowany w klubokawiarni we współpracy z grupą Ukrainian Center. Odbyło się już kilka spotkań integrujących kobiety z Polski i Ukrainy. Podczas pierwszego z nich, wolontariusze Domu Wschodniego opowiedzieli o misji pomocowej na Ukrainie, a dla zgromadzonych wystąpił zespół studencki Głośne szepty z Politechniki Lubelskiej, wykonujący ukraińskie pieśni ludowe. Odbyły się już warsztaty nt. bezpieczeństwa kobiet w Łodzi, współorganizowane z przedstawicielami policji oraz warsztaty twórcze, ukierunkowane na wyrażanie swoich emocji poprzez malarstwo.

Fratelli tutti jest miejscem wydarzeń kulturalnych i towarzyskich, warsztatów, wykładów i inicjatyw, których celem jest budowanie więzi między ludźmi. To również miejsce poważnych dyskusji i poszukiwania możliwości wsparcia działań pomocowych Domu Wschodniego na Bliskim Wschodzie, w Afryce i na Ukrainie.

– Oddajemy do waszej dyspozycji przestrzeń, w której można się po prostu spotkać. Niczego tu nie sprzedajemy, to nie jest działalność komercyjna, nie chcemy zarabiać na tym miejscu – tłumaczy ideę Fratelli tutti ks. Szewczyk. – Z ofiarowanych datków będziemy uzupełniać to, czego nie może zabraknąć w kawiarni: kawy, herbaty, wody, soków. To miejsce będzie żyło, jeśli będzie chcieli się tu spotykać z przyjaciółmi i inspirować spotkania międzykulturowe.

2022-07-12 12:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

MSZ Szwajcarii: planowane na piątek rozmowy USA-Iran ws. porozumienia pokojowego nie odbędą się

2026-06-19 08:03

[ TEMATY ]

USA

PAP/EPA/Aaron Schwartz via CNP / POOL

Ministerstwo spraw zagranicznych Szwajcarii przekazało, że rozmowy USA i Iranu w górskim kurorcie Buergenstock nie odbędą się, jak planowano w piątek. Kilka godzin wcześniej Biały Dom powiadomił, iż wiceprezydent J. D. Vance zrezygnował ze spotkania z delegacją Iranu.

„Plany nadchodzących rozmów technicznych nie zostały jeszcze sfinalizowane, a delegacja amerykańska jest gotowa wyjechać przy pierwszej nadarzającej się okazji” – głosi oświadczenie Waszyngtonu dotyczące odwołania spotkania Vance’a.
CZYTAJ DALEJ

Gdańsk/ Ponowne umorzenie śledztwa w sprawie związanej z zabójstwem Kamila z Częstochowy

2026-06-19 10:27

[ TEMATY ]

Sprawa Kamilka

Adobe Stock

Prokuratura Regionalna w Gdańsku ponownie umorzyła śledztwo w sprawie podejrzenia niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych oraz osoby wykonujące zadania publiczne wobec małoletnich Kamila i Fabiana M. Postępowanie umorzono wobec braku znamion czynu zabronionego.

Sprawa wiąże się z zabójstwem ośmioletniego Kamila z Częstochowy. W maju br. Sąd Okręgowy w Częstochowie skazał Dawida B. - ojczyma chłopca - na 25 lat więzienia m.in. za znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem, które doprowadziło do śmierci dziecka. Matka dziecka za pomoc ojczymowi i za znęcanie się ma spędzić w więzieniu 16 lat.
CZYTAJ DALEJ

Zaproszenie na konferencję

2026-06-19 22:46

plakat organizatorów

Już jutro odbędzie się konferencja o słudze Bożym jezuicie o. Józefie Andraszu!

W sobotę 20 czerwca na Uniwersytecie Ignatianum w Krakowie odbędzie się konferencja o słudze Bożym jezuicie o. Józefie Andraszu – kierowniku duchowym świętych (m.in. s. Faustyny Kowalskiej), promotorze kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa i Miłosierdzia Bożego oraz zasłużonym wydawcy i tłumaczu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję