Reklama

Francja

Serce i dusza Paryża

15 kwietnia 2019 r. nie mówiło się o niczym innym. Płonął symbol Francji, jedna z najważniejszych świątyń chrześcijaństwa. Na oczach przerażonego świata, gdy zapadał się dach pradawnej świątyni, laicka Francja klękała do błagalnej modlitwy o ocalenie Notre Dame.

Niedziela Ogólnopolska 26/2022, str. 25

[ TEMATY ]

Paryż

katedra Notre‑Dame

pl.wikipedia.org

Walkę z ogniem, który trawił katedrę Notre Dame, śledził cały świat

Walkę z ogniem, który trawił katedrę Notre Dame, śledził cały świat

Trzy lata po pożarze stulecia, jak okrzyknięto go tuż po tragedii, temat powraca. I choć wydawało się, że nic nowego nie da się już powiedzieć o pożarze, który zniszczył katedrę Notre Dame, ostatnie słowo należy, jak zwykle, do twórców kultury.

Na polskim rynku pojawiły się książka i film, których autorami są twórcy najwyższej próby. Agnés Poirier jest urodzoną w Paryżu, wykształconą w Londynie dziennikarką, komentatorką telewizyjną, krytyczką i pisarką. Bohaterem jej książki Notre Dame. Serce Paryża, dusza Francji jest, oczywiście, świątynia, ale i ludzie, którym zdarzyło się trafić w sam środek wydarzeń o niezwykłym wprost natężeniu dramatyzmu. Miliony osób na całym świecie z przerażeniem śledziły wówczas walkę z ogniem. Autorka zastanawia się, co sprawiło, że właśnie to miejsce stało się fundamentem europejskiej kultury i symbolem francuskiej duszy. Przypomina, że tutaj przechowywano bezcenne relikwie – w tym koronę cierniową Jezusa, że mury te były świadkiem m.in. koronacji Napoleona, wyzwolenia spod niemieckiej okupacji w 1944 r. czy pogrzebu gen. Charles’a de Gaulle’a. Wreszcie autorka pyta: co dalej? Jaki los czeka tę niezwykłą, liczącą 850 lat świątynię? Kto wygra batalię o jej przyszłość – tradycja czy nowoczesność? Ateizm czy wiara?

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. W sierpniu natomiast wchodzi na ekrany polskich kin film francuskiego reżysera Jeana-Jacques’a Annauda Notre Dame płonie. Annaud jest czterokrotnym laureatem Cezara, znanym z takich filmów, jak Walka o ogień czy Imię róży. Również tym razem spisał się na piątkę. Film trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej sceny, tak że nie można oderwać wzroku od ekranu. Chwilami też mocno wzrusza – zwłaszcza w scenach ratowania relikwii czy żarliwej modlitwy tłumów paryżan. Ci, którzy film widzieli, przyznają, że jego dużym atutem jest inteligentnie prowadzona narracja – obok bohaterstwa strażaków, w tym ich kapelana, ukazana została wyraźna krytyka władz, na czele z niemym w filmie Emmanuelem Macronem, wskazano ponadto na błędy w dowodzeniu, np. wysyłanie do walki z ogniem nowicjuszy; w tle widzowie zobaczą paryskie korki, uliczne zapory i tłumy gapiów, które utrudniały pracę ratownikom.

Film wejdzie na ekrany polskich kin 19 sierpnia. /K.W.

2022-06-21 13:48

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Premier Morawiecki przybył do Paryża na spotkanie z prezydentem Francji

Premier Mateusz Morawiecki przybył w środę do Paryża, gdzie wczesnym popołudniem spotka się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Szef polskiego rządu będzie także rozmawiał z przedstawicielami Francuskiego Związku Pracodawców MEDEF.

Swoją jednodniową wizytę w Paryżu premier rozpocznie od złożenia kwiatów pod płytą "Solidarności", upamiętniającą masowe demonstracje Polaków i Francuzów w grudniu 1981 r. na znak sprzeciwu wobec wprowadzenia stanu wojennego w Polsce oraz poparcia dla NSZZ "Solidarność".

CZYTAJ DALEJ

Watykan: świecki prefektem Sekretariatu ds. Ekonomicznych

2022-11-30 12:57

[ TEMATY ]

Watykan

Adobe Stock

Ojciec Święty przyjął rezygnację z urzędu prefekta Sekretariatu ds. Ekonomicznych Stolicy Apostolskiej złożoną przez ks. Juana Antonio Guerrero Alvesa SJ. z powodów osobistych. Decyzja wejdzie w życie od czwartku 1 grudnia 2022 r. – poinformowali Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

W komunikacie wyrażono podziękowanie ks. Guerrero za poświęcenie okazane w jego służbie. Ks. Guerrero zdołał uporządkować gospodarkę, była to mocna i wymagająca praca, która przyniosła wiele owoców. Ojciec Święty zapewnia go o swoich modlitwach – przekazała Stolica Apostolska.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa za Biskupa legnickiego

2022-11-30 13:47

ks. Waldemar Wesołowski

Dziś obchodzimy święto św. Andrzeja Apostoła, brata św. Piotra. To także dzień imienin biskupa legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego.

Rano, w kaplicy Domu Słowa, Solenizant przewodniczył Mszy św., w której uczestniczyli także: biskup senior Stefan Cichy, księża pracujący w Kurii Biskupiej oraz księża proboszczowie z Legnicy. Obecne były także siostry zakonne, świeccy pracownicy kurii i Domu Słowa. Na tę uroczystość przyjechali także klerycy roku propedeutycznego z Wrocławia, Świdnicy i Legnicy. Życzenia w imieniu wszystkich zgromadzonych przekazał ks. Biskupowi ks. Robert Kristman - Wikariusz Generalny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję