Reklama

Niedziela plus

Koszalin

Świętowanie jubileuszu

Konferencja naukowa z okazji 50-lecia diecezji.

Niedziela Plus 21/2022, str. XI

[ TEMATY ]

Koszalin

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wkoszalińskim Wyższym Seminarium Duchownym odbyła się konferencja naukowa pod hasłem „50 lat Kościoła koszalińsko-kołobrzeskiego”. Uczestniczyli w niej: przedstawiciele ośrodków naukowych z całego kraju, biskupi, księża, klerycy, samorządowcy oraz studenci teologii.

Pierwsza część konferencji dotyczyła czasów poprzedzających utworzenie diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej w 1972 r. Prelegenci mówili o historii katolicyzmu na Pomorzu, odwołując się do spuścizny po biskupstwie kołobrzeskim powstałym na zjeździe gnieźnieńskim oraz do historii diecezji pomorskiej ze stolicą w Kamieniu, która istniała aż do czasów reformacji. Dwa ostatnie wystąpienia tej części dotyczyły historii Kościoła na Pomorzu w czasach komunizmu. – Jeśli mamy Panu Bogu dziękować za minione 50 lat, warto się dowiedzieć, co na tych ziemiach było wcześniej. Dlatego próbujemy nawiązać do początków historii chrześcijaństwa na Pomorzu Środkowym – powiedział ks. dr Tadeusz Ceynowa, dyrektor Archiwum Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej oraz pracownik naukowy Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego, który podjął się organizacji konferencji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Obok przedstawicieli Uniwersytetu Szczecińskiego w konferencji wzięli udział naukowcy z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i z Polskiej Akademii Nauk. Prelegenci występujący w drugiej części mówili o historii ostatniego półwiecza związanego z istnieniem na tych ziemiach diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Naukowe spotkanie w WSD nieoficjalnie rozpoczęło świętowanie obchodzonego w tym roku jubileuszu 50-lecia diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Główne uroczystości jubileuszowe są zaplanowane na 25 czerwca w Koszalinie oraz 18 września w Skrzatuszu.

2022-05-17 08:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kafejka z duszą

Niedziela Plus 11/2024, str. III

[ TEMATY ]

Koszalin

Hubert Wyszyński

Jak marzenie i pasja doprowadziły do powstania klimatycznej kawiarni w Koszalinie? Co różni ją od innych tego typu lokali?

Jest takie miejsce w centrum Koszalina, gdzie można poczuć się jak w domu przepełnionym ciepłem i rodzinną atmosferą, odpocząć od zgiełku świata w klimatycznym pomieszczeniu z filiżanką kawy albo czekolady. – O to chodzi, aby w delikatny sposób dawać ludziom Boga – wyjaśnia Maria Kiełkowska, menedżerka kawiarni „Kawa z Duszą”. Lokal jest poświęcony Matce Bożej, dlatego wchodzących wita figurka Niepokalanej (obok stoją zawsze świeże kwiaty). Na ścianie w głównej sali wisi duży krzyż, do każdego zamówionego napoju dołączane jest „słówko”, czyli cytaty z Pisma Świętego lub sentencje świętych, np. św. Jana Pawła II, a w tle słychać chrześcijańską muzykę. W tym miejscu odbyły się i nadal się odbywają: Tydzień z herbatą czy kawą z różnymi dodatkami, Tydzień z szejkami, koncerty, spotkania grup ewangelizacyjnych. Dużą popularność zdobyły wspólne kolędowania w okresie świąt Bożego Narodzenia. W każdą środę w godz. 11.00-15.00 jest możliwość rozmowy na różne tematy lub po prostu o życiu z bratem albo siostrą Miłosiernego Pana. W ostatni piątek miesiąca są organizowane konferencje – wśród prelegentów jest m.in. ks. dr Radosław Siwiński, pomysłodawca kawiarni.
CZYTAJ DALEJ

Francja: niszczono samochody, lokale; obrzucano ludzi różnymi przedmiotami. Tak "świętowano" wygraną PSG w Lidze Mistrzów

2026-05-31 11:11

[ TEMATY ]

Paryż

PAP/EPA/VALENTINA CAMU

Francuska policja poinformowała o zatrzymaniu 416 osób w związku z zamieszkami, do których doszło po zwycięstwie Paris Saint-Germain w piłkarskiej Lidze Mistrzów. Co najmniej siedmiu funkcjonariuszy zostało rannych. W Paryżu na Polach Elizejskich zgromadziło się co najmniej 20 tys. osób.

Agencja cytuje oświadczenie paryskiej prefektury policji, że najwięcej aktów wandalizmu i zakłóceń porządku publicznego miało miejsce w okolicach stadionu Parc des Princes, gdzie transmitowano finał Ligi Mistrzów, w którym PSG rywalizowało z Arsenalem Londyn. W regulaminowym czasie było 1:1, a francuski klub zapewnił sobie zwycięstwo w serii rzutów karnych, którą wygrał 4:3.
CZYTAJ DALEJ

Madryt w kolorach Watykanu: Powitamy serdecznie Leona XIV

2026-06-01 08:11

[ TEMATY ]

Madryt

wizyta papieża

Vatican Media

Stolica Hiszpanii już rozpoczęła przygotowania do powitania Papieża, który odwiedzi miasto w dniach od 6 do 9 czerwca, podczas pierwszego etapu swojej podróży apostolskiej do Hiszpanii. Tysiące kwiatów, banerów i dekoracji - całe miasto już czeka na Ojca Świętego - informuje Vatican News.

Około 100 tysięcy białych i żółtych kwiatów, setki elementów dekoracyjnych, transparenty, tablice powitalne oraz rozbudowana oprawa dekoracyjna zapowiadają w tych dniach zbliżający się przyjazd papieża Leona XIV do Madrytu, pierwszego przystanku jego podróży apostolskiej do Hiszpanii.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję