Reklama

Aspekty

Nowy impuls dla naszej parafii

Jak być szczęśliwym na co dzień i mieć głęboką relację z Bogiem? Parafialne misje ewangelizacyjne to wyjątkowy czas, by się tego dowiedzieć – mówi ks. Dariusz Orłowski.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 19/2022, str. IV

[ TEMATY ]

wywiad

misje

parafia

Karolina Krasowska

Warto przyjść i dać sobie okazję do odnowy wiary – mówi ks. Dariusz Orłowski, proboszcz parafii św. Wojciecha w Czerwieńsku

Warto przyjść i dać sobie okazję do odnowy wiary – mówi ks. Dariusz Orłowski, proboszcz parafii św. Wojciecha w Czerwieńsku

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kamil Krasowski: Parafia św. Wojciecha w Czerwieńsku od kilku miesięcy prężenie przygotowuje się do parafialnych misji ewangelizacyjnych. Proszę opowiedzieć, co to za wydarzenie.

Ks. Dariusz Orłowski: W moim założeniu jest to czas zgromadzenia na nowo Kościoła. Ostatnie dwa lata spowodowały pewne rozluźnienie, zarówno jeśli chodzi o uczestnictwo wiernych w nabożeństwach, jak i przeżywaniu wiary. Teraz, kiedy jesteśmy już po pandemii, pomyślałem, że to dobry moment do tego, by na nowo dać ludziom okazję powrotu do Kościoła. Misje ewangelizacyjne mają na celu ożywienie wiary i ożywienie więzi z Kościołem, wskazane jest, by były organizowane w parafiach co 10 lat, a z tego co wiem, tutaj, w Czerwieńsku, nawet dłużej ich nie było. To drugi element. A po trzecie, to jestem tu od niedawna, więc dla mnie to też jest okazja, żeby dać taki impuls – dla siebie i dla wszystkich wiernych. Dlatego też zabiegałem o to, by misje miały charakter ewangelizacyjny, ponieważ chodzi nie tylko o pogłębienie wiary tych, którzy chodzą do kościoła, ale także o to, by dać okazję znalezienia się w kościele tym, których w nim nie ma, których nie ma na Mszach św. Ich szczególnie zapraszamy. Kościół wzywa obecnie do nowej ewangelizacji, więc jest to nasza odpowiedź i taki nowy impuls dla naszej parafii.

Reklama

Została ułożona specjalna modlitwa, która stanowi swego rodzaju duchowe przygotowanie do misji parafialnych; są ulotki, billboardy ustawione przy wjeździe do głównych miejscowości parafii. To wszystko przyciąga uwagę…

Spełniamy wszystkie wymogi nowej ewangelizacji (uśmiech). Chodzi o to, że jeśli mamy zebrać tych, których nie ma, to jakoś ich trzeba przyciągnąć do Kościoła, dlatego są tutaj różne metody – najważniejszy jest Pan Bóg, więc przede wszystkim zanosimy modlitwę do Niego, bo bez Jego łaski nic nie możemy zrobić. Po drugie, tak po ludzku, stawiamy na takie elementy, które zainteresują tych, których nie ma, a których się spodziewamy i chcielibyśmy, żeby przyszli, bo ci co są to i tak przyjdą. Dlatego nie tylko billboardy, nie tylko ulotki, nie tylko plakaty, ale też czekają nas dwa koncerty muzyki chrześcijańskiej. Pierwszy odbędzie się w dzień rozpoczęcia misji w niedzielę 22 maja o godz. 16.30 na boisku koło Rynku w Czerwieńsku. Drugi – na zakończenie misji w niedzielę 29 maja o godz. 16.30 w parku w Nietkowie (to także dzień odpustu Wniebowstąpienia Pana Jezusa w Nietkowie). W czasie święconki rozdawaliśmy ulotki o misjach z planem wydarzenia, a wiadomo, że na święconkę przychodzą wszyscy, także ci, których nie ma w Kościele; do tego kolorowe billboardy… strona internetowa, oczywiście facebook. Jednak bardzo dużo rolę odgrywają ci którzy są, żeby zaprosili do udziału w misjach swoich krewnych, domowników, sąsiadów, znajomych. To jest ich rola.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Czyli tak jak w Ewangelii, ci którzy słuchali Pana Jezusa, szli za Nim, przyprowadzali do Niego, nawet przez otwór w dachu, tych, którzy się źle mieli, potrzebowali tej pomocy, zarówno fizycznej, jak i duchowej. Widać było wśród nich wielką determinację, wiarę…

Tak, dokładnie! Dzisiaj największy problem polega na tym, jak przyciągnąć do Kościoła tych, których już w nim nie ma; jak do nich dotrzeć, bo zasadniczo miejscem naszego oddziaływania jest kościół, katecheci mają młodzież na katechezie, więc trzeba szukać takich metod, żeby głosić Ewangelię na dachach, żeby docierać do tych, których nie ma, żeby wychodzić poza kościół, więc te wszystkie wspomniane wcześniej formy mają temu służyć. Przede wszystkim jednak to trzeba ich przyprowadzić, tak jak Piotr został przyprowadzony do Pana Jezusa przez swojego brata Andrzeja, tak i my możemy przyprowadzić tych, których nie ma w kościele.

Reklama

Nasze parafie po pandemii to również teren misyjny…

Wszyscy mówią, że pandemia spowodowała, że ludzi ubywa w Kościele. Potrzeba lat, żeby powrócić do tego, co było przed pandemią. Te misje mają być właśnie takim impulsem do tego, żeby dać tym ludziom okazję do powrotu. A widać, że oni powoli wracają, choć wielu tego jeszcze nie uczyniło. Niektórzy przyzwyczaili się do tego, że można nie chodzić do kościoła, bo jest Msza św. w radiu, telewizji. W czasie pandemii zachęcaliśmy wiernych do tego, żeby święcili pokarmy w domu, więc oni trochę się przyzwyczaili do tego. Chociaż wielu mówi, że to jednak nie to samo. I właśnie teraz chodzi o to, żeby dać im nowy impuls, zapał, entuzjazm i powiedzieć: „wracajcie”.

Tym czymś, a właściwie kimś, kto może ten zapał na nowo rozbudzić może być osoba ks. Rafała Jarosiewicza z zespołem ewangelizacyjnym. To kapłan znany w Polsce i na świecie, rekolekcjonista-charyzmatyk.

Zgadza się. Ks. Rafał jest dyrektorem Szkoły Nowej Ewangelizacji, jest misjonarzem miłosierdzia. Głosi nie sam, ale z zespołem, to głoszenie jest bardzo dynamiczne, składa się na nie wiele elementów – świadectwa, muzyka, modlitwa, a często ich posługę Bóg potwierdza swoimi znakami, uwolnieniami oraz uzdrowieniami. Poza tym ks. Rafał znany jest z wielu inicjatyw, jak „Jezus na Stadionie” czy SMS z Nieba.

W momencie naszej rozmowy jesteśmy przed uroczystością wprowadzenia relikwii św. Wojciecha do kościoła parafialnego. Jak narodziła się ta inicjatywa?

W zeszłym roku zorganizowaliśmy parafialną pielgrzymkę do Gniezna, do patrona naszej parafii, pod nazwą „Powrót do źródeł”. Wcześniej, dzięki pomocy i wsparciu naszego biskupa Tadeusza Lityńskiego i jego rozmowom z prymasem abp. Wojciechem Polakiem, okazało się, że istnieje możliwość sprowadzenia do naszej parafii relikwii. A potem czekaliśmy na taki moment, już przed misjami, żeby zainteresować wiernych i dać im okazję, by zobaczyli i uczcili relikwie i z końcem maja przeżyli misje już w obecności patrona parafii obecnego w znaku relikwii. Dodatkowo w ramach przygotowań, jedna z naszych parafianek pani Joanna Wojtaszek, namalowała specjalnie obraz-ikonę św. Wojciecha. Razem z relikwiami będzie on poświęcony przez biskupa diecezjalnego. Święty Wojciech jest patronem ewangelizacji Polski u początków wiary w naszej Ojczyźnie, jest jej głównym patronem; misjonarz, apostoł, męczennik, biskup. Święty Wojciech to bardzo dobry patron na misje ewangelizacyjne.

Dlaczego warto przyjść, skorzystać?

Warto przyjść dla siebie, dać sobie okazję do odnowy wiary. Warto przyjść ze względu na prowadzących, którzy mają doświadczenie i dzielą się osobistym świadectwem wiary; poza tym program jest bardzo bogaty, cykliczny, ułożony w pewną całość od pierwszego dnia do ostatniego. Siedem dni wielu atrakcyjnych elementów i różnych form modlitwy. Warto przyjść, gorąco zapraszam!

2022-05-02 11:15

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek na Światowy Dzień Misyjny: nie możemy nie głosić Ewangelii

W Światowy Dzień Misyjny, obchodzony co roku w trzecią niedzielę października, z wdzięcznością wspominamy wszystkie osoby, które swoim świadectwem życia pomagają nam odnowić nasze zobowiązanie chrzcielne do bycia hojnymi i radosnymi apostołami Ewangelii – napisał papież Franciszek w Orędziu na Światowy Dzień Misyjny, który w tym roku będziemy obchodzić 17 października.

Tematem Orędzia są słowa zaczerpnięte z Dziejów Apostolskich: „Nie możemy nie mówić tego, cośmy widzieli i słyszeli” (Dz 4, 20).
CZYTAJ DALEJ

W piątek 2 maja w niektórych diecezjach dyspensa

[ TEMATY ]

post

Bożena Sztajner/Niedziela

Niektórzy polscy biskupi udzielili na terenie podległych im diecezji dyspensy od wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych w piątek 2 maja. Zdecydował tak m.in. Prymas Polski, kard. Kazimierz Nycz czy metropolici częstochowski i gdański uwzględniając racje duszpasterskie. Żołnierzom, funkcjonariuszom i pracownikom służb mundurowych dyspensy udzielił biskup polowy.

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk udzielił wiernym archidiecezji gnieźnieńskiej oraz osobom przebywającym na jej terenie dyspensy od zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek, dnia 2 maja br. Podobnie uczynił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który „mając na względzie, że piątek 2 maja przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, co – jak stwierdził - sprzyja organizowaniu w tym czasie rodzinnych i towarzyskich spotkań oraz radosnemu przeżywaniu tych dni, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielił zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji warszawskiej, dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych”. Osoby korzystające z dyspensy zobowiązał do modlitwy w intencjach Ojca Świętego. Racjami duszpasterskimi kierował się również metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który udzielił dyspensy „wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji częstochowskiej” w piątek 2 maja. Zobowiązał te osoby do modlitwy w intencjach Ojca Świętego, jałmużny lub uczynków chrześcijańskiego miłosierdzia. „Biorąc pod uwagę typowo wypoczynkowy i turystyczny charakter drugiego dnia miesiąca maja (długi weekend), udzielam wszystkim wiernym na terenie archidiecezji gdańskiej dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w specjalnym dekrecie również metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Dyspensy udzielił również administrator diecezji siedleckiej bp Piotr Sawczuk, który uwzględnił fakt, że „piątek 2 maja br. przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, kiedy to w sposób szczególny dziękujemy Bogu za dar wolnej Ojczyzny, co sprzyja organizowaniu spotkań patriotycznych, rodzinnych i towarzyskich” Potrawy mięsne można będzie spożywać też na terenie diecezji bielsko-żywieckiej, gdzie dyspensy udzielił bp Roman Pindel. Ponadto z dyspensy od pokutnego charakteru piątku 2 maja będą mogli skorzystać wierni ordynariatu polowego. „Święto Flagi Narodowej obchodzone w naszej Ojczyźnie w dniu 2 maja, w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, przeżywane jest w sposób uroczysty, szczególnie w Wojsku Polskim. W związku z tym, że w bieżącym roku dzień ten przypada w piątek, zgodnie z kanonem 87 Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz art. II § 1 Konstytucji Apostolskiej Spirituali Militum Curae, niniejszym udzielam dyspensy wszystkim wiernym Ordynariatu Polowego od przestrzegania pokutnego charakteru tego dnia, zwalniając z obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w wydanym dziś dekrecie bp Józef Guzdek. W Kościele katolickim w Polsce, wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów należy zachowywać we wszystkie piątki w roku Dyspensa jest zawsze jednorazowym zwolnieniem z przestrzegania konkretnego przykazania kościelnego, natomiast od przykazań Bożych nikt nie może dyspensować. Dyspensa może być udzielona tylko w pewnych okolicznościach i dla konkretnej osoby lub konkretnej grupy osób. Najczęściej dotyczy ona zwolnienia z obowiązku powstrzymania się od spożywania potraw mięsnych i od zabawy w piątki. Biskup udziela też różnego rodzaju dyspens związanych z zawieraniem małżeństw. W większości wypadków biskupi udzielili swoim diecezjanom dyspens na podstawie kanonu 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego (KPK), który głosi: „Biskup diecezjalny może dyspensować wiernych - ilekroć uzna to za pożyteczne dla ich duchowego dobra - od ustaw dyscyplinarnych, tak powszechnych, jak i partykularnych, wydanych przez najwyższą władzę kościelną dla jego terytorium lub dla jego podwładnych, jednak nie od ustaw procesowych lub karnych ani od których dyspensa jest specjalnie zarezerwowana Stolicy Apostolskiej lub innej władzy”.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Reina: co będzie z procesami reform zapoczątkowanymi przez papieża Franciszka?

2025-04-28 19:43

[ TEMATY ]

Watykan

Bazylika św. Piotra

pixabay.com

Co będzie z procesami reform zapoczątkowanymi przez papieża Franciszka? - pytał kard. Baldassare Reina w homilii w czasie Mszy św., jaką odprawił wraz z innymi kardynałami i duchowieństwem Rzymu w bazylice św. Piotra w Watykanie. Była to trzecia Eucharystia w intencji zmarłego papieża Franciszka w ramach Novemdiales - dziewięciodniowego okresu żałoby. Szczególnie zaproszeni byli na nią wierni diecezji rzymskiej, której papież jest biskupem.

Rzym opłakuje swojego biskupa, narodem, razem z innymi stoi w kolejce, by płakać i modlić się, jak owce bez pasterza, mówił wikariusz generalny diecezji rzymskiej. Wskazał, że w dzisiejszych czasach, „gdy świat płonie, a niewielu ma odwagę głosić Ewangelię, tłumacząc ją na wizję możliwej i realnej przyszłości, ludzkość wygląda jak owce bez pasterza”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję