Reklama

Porady

Nasze zdrowie

8 tygodni do zdrowia

Na swoich stronach internetowych NFZ proponuje trening pod nazwą „8 tygodni do zdrowia”. Jest to bezpłatny program do samodzielnej realizacji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W ośmioodcinkowej serii filmów biorą udział lekarz, trener, fizjoterapeuta i psycholog. Co prawda program opracowano w pierwszych miesiącach pandemii z myślą o osobach na kwarantannie, ale jest on nadal aktualny. Codzienna aktywność fizyczna w połączeniu z racjonalną dietą i higieną stylu życia są skutecznymi narzędziami w profilaktyce i terapii wielu chorób.

Do programu, który ma poprawić naszą kondycję, trzeba się przygotować. Chodzi o wewnętrzną mobilizację i umieszczenie go w grafiku zajęć, a także o wzięcie poprawki na osobistą kondycję i stan zdrowia, zwłaszcza jeżeli cierpimy na choroby przewlekłe.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pierwszym krokiem jest wypełnienie przygotowanego przez organizatorów formularza PAR-Q. Jest w nim siedem pytań dotyczących naszego stanu zdrowia, szczególnie dolegliwości ze strony układu krążenia i narządu ruchu. Jeśli choć na jedno z nich odpowiemy twierdząco, trzeba zapytać lekarza, czy możemy zacząć treningi. Drugi punkt to przygotowanie wygodnych butów i stroju do ćwiczeń, zaopatrzenie się w hantle (obciążenie dostosowujemy do naszych możliwości), matę do ćwiczeń, wodę i ręcznik.

Reklama

Następnie autorzy programu proponują skontrolowanie naszej aktualnej kondycji fizycznej. By ją sprawdzić, należy wykonać jedną z dwóch wersji testu Coopera – marszową lub biegową, które są przygotowane dla różnych kategorii wiekowych. Powtórzenie tego testu w trakcie realizowania programu i po jego zakończeniu pozwoli nam zorientować się w osiągnięciach. W tym samym celu warto sprawdzić aktualną wagę i zmierzyć obwód pasa. Zapisanie tych wyników pozwoli na precyzyjne sprawdzenie efektów po zakończeniu serii treningów. Ważne, by w przypadku bólu lub innych dolegliwości program przerwać, a przyczynę wyjaśnić.

Każdy trening trwa ok. 35 min. Sesję poprzedza krótka prezentacja, w której fizjoterapeuta wyjaśnia szczegóły ćwiczeń. Po treningu głos zabierają lekarz i psycholog. W pierwszym tygodniu wykonujemy trening „Adaptacja, czyli zaczynamy”. W drugim – wprowadzamy ćwiczenia „Budujemy wydolność”, ale powtarzamy też trening z pierwszego tygodnia. Nowościami w kolejnych tygodniach są m.in. nacisk na ćwiczenia z niewielkim obciążeniem, wprowadzenie elementów treningu tabata, czyli sekwencji intensywnych ćwiczeń w krótkich interwałach czasowych. Obok sesji treningowych w domu uczestnicy programu mają zaleconą również dodatkową aktywność fizyczną w plenerze. W planie treningów zaproponowano: nordic walking, trening marszowy, marszowo-biegowy lub jazdę na rowerze. Rodzaj tej aktywności wybieramy zgodnie ze swoimi preferencjami. Zachętą mogą być również przygotowane przez organizatorów filmy tematyczne. W filmie na temat nordic walkingu o jego zaletach i prawidłowym wykonaniu mówi Joanna Piotrowska, trenerka tej dyscypliny. Zdrowotne aspekty jazdy na rowerze przedstawia znany kolarz Czesław Lang. Wymiar czasowy całej aktywności, tj. treningów i zajęć w plenerze, jest stopniowo wydłużany. W pierwszym tygodniu wynosi łącznie 100 min, a w ósmym – 170 min (tygodniowo).

Projekt „8 tygodni do zdrowia” to kompletny program profilaktyczno-treningowy. Jak podkreślają autorzy, jego najważniejszym celem jest rozruszanie Polaków i zachęcenie do regularnej aktywności fizycznej, która jest najlepszą inwestycją w dłuższe i zdrowsze życie.

Filmy i plan treningów znajdziemy na stronie: akademia.nfz.gov.pl/8-tygodni-do-zdrowia .

2022-03-29 12:16

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezes NFZ: decyzje o likwidacji szpitali monoprofilowych w ciągu dwóch tygodni

W ciągu najbliższych dwóch tygodni powinny zapaść decyzje o ograniczaniu infrastruktury biorącej udział w walce z COVID-19 - powiedział na czwartkowej konferencji prasowej w Opolu prezes NFZ Adam Niedzielski.

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia przyjechał do Opola na wizytację działającego w nowej siedzibie opolskiego oddziału NFZ. Podczas konferencji prasowej odniósł się m.in. do kwestii związanych z wykorzystaniem infrastruktury szpitalnej w walce z koronawirusem. Zdaniem prezesa Niedzielskiego, w ciągu najbliższych dni powinny zapaść decyzje o stopniowym powrocie szpitali przekształconych w monoprofilowe do zadań wykonywanych przed pandemią.
CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki członkiem Dykasterii Nauki Wiary do 2029 r.

2025-04-08 10:10

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

Dykasteria Nauki Wiary

Bożena Sztajner/Niedziela

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

Ojciec Święty Franciszek potwierdził, że abp Stanisław Gądecki będzie członkiem watykańskiej Dykasterii Nauki Wiary do osiągnięcia przez niego 80. roku życia. 19 marca 2025 r. papież przyjął rezygnację z urzędu arcybiskupa metropolity poznańskiego złożoną po osiągnięciu przez niego 75. roku życia.

Abp Stanisław Gądecki został mianowany członkiem ówczesnej Kongregacji Nauki Wiary (dziś dykasterii) przez papieża Franciszka 8 maja 2014 roku. Będzie mógł uczestniczyć w posiedzeniach kardynałów i biskupów, członków dykasterii, do października 2029 roku.
CZYTAJ DALEJ

Caritas Polska: 260 ton żywności w 26. edycji akcji "Tak. Pomagam!"

2025-04-08 13:27

[ TEMATY ]

Caritas

Caritas Archidiecezji Lubelskiej

Wolontariusze Caritas niosą pomoc przez 365 dni w roku

Wolontariusze Caritas niosą pomoc przez 365 dni w roku

Aż 260 ton żywności zebrano w 26. edycji ogólnopolskiej akcji "Tak. Pomagam!" organizowanej przez Caritas w Polsce. Produkty ze zbiórki trafią do 40 tys. potrzebujących w formie świątecznych paczek żywnościowych i posiłków w jadłodajniach Caritas w całym kraju.

W wielkanocnej zbiórce żywności wzięło udział 24 tys. wolontariuszy z 38 Caritas diecezjalnych, którzy 28 i 29 marca dyżurowali przy koszach Caritas w blisko 1800 sklepach największych sieci handlowych: Biedronka, Lidl, Netto, Selgros, Carrefour, Kaufland, bi1, Auchan oraz wielu lokalnych sklepach w całej Polsce.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję