Reklama

Niedziela Rzeszowska

Gdyby nie Wasza wiara...

Powstanie parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Jaśle jest przykładem ogromnego zaangażowania kapłanów i wiernych, których wiara wyraża się w życiu tej wspólnoty.

Niedziela rzeszowska 11/2022, str. IV

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Archiwum parafii

Kościół dzisiaj

Kościół dzisiaj

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Gdyby nie Wasza wiara nie byłoby tego kościoła – to słowa, które skierował do wiernych tej parafii bp Jan Wątroba, biskup rzeszowski w 25-lecie jej erygowania, które obchodzono 27 czerwca 2021 r.

Wojenne zniszczenia

Jasło zostało tragicznie doświadczone w czasie II wojny światowej. Wszystkie świątynie zostały uszkodzone lub zburzone tuż przed jej zakończeniem. Z tej racji okres powojenny to trudny i żmudny wysiłek wiernych z Jasła włożony w odbudowanie świątyń i budowanie nowych na powstających osiedlach. Parafia św. Stanisława miała niewielką świątynię i już w latach 80. XX-wieku rozważano jej rozbudowę lub budowę nowej. Kiedy powstała diecezja rzeszowska, bp Kazimierz Górny, biskup rzeszowski, poparł prośbę ks. kan. Stanisława Kołtaka, proboszcza parafii św. Stanisława (1971-95), by w zachodniej części parafii św. Stanisława (Osiedle Szajnochy), gdzie wybudowano nowe osiedla i szkoły, została utworzona nowa parafia. W powstanie parafii zaangażował się ks. kan. Stanisław Kołtak, przekonując wiele osób do tego dzieła. Bezpośrednio do budowy świątyni biskup rzeszowski skierował ks. Tadeusza Gąsiorowskiego, wikariusza parafii św. Stanisława w Jaśle (1993-94). 3 maja 1995 r. w uroczystość Matki Bożej Królowej Polski bp Kazimierz Górny dokonał poświęcenia placu pod budowę kościoła, który znajduje się przy ul. A. Mickiewicza i ul. Szkolnej. Autorem projektu nowego kościoła był mgr inż. Wojciech Pąprowicz. Przewodniczącym budowy był Juliusz Jankisz, a wspierali go Jan Gorczyca, Stanisław Skórski, Kazimierz Baczyński, Józef Bobula, Bolesław Czeluśniak, Stanisław Soczek, Edward Kozioł i inni. Prace budowlane przy fundamentach kościoła rozpoczęły się 7 lipca 1995 r. Parafia została utworzona dekretem bp. Kazimierza Górnego 3 grudnia 1995 r., a jej pierwszym proboszczem mianowany został ks. Tadeusz Gąsiorowski, wikariuszem zaś ks. Kazimierz Franczak. Nowa parafia powstała z podziału parafii św. Stanisława i św. Antoniego (Ojcowie Franciszkanie). Do parafii należą także Jareniówka, Bryły i Kaczorowy. W dniu erygowania parafii na plac budowy przybył bp Edward Białogłowski, biskup pomocniczy diecezji rzeszowskiej, i poświęcił prowizoryczną kaplicę, która od początku stanowiła część kościoła – zakrystię.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Szybkie tempo budowy

Prace przy budowie świątyni postępowały bardzo szybko i mieszkańcy wraz z duszpasterzami cieszyli się tzw. surowym stanem świątyni już w lipcu 1996 r. W następnym roku założono okna i wytynkowano wnętrze. Od 26 sierpnia 1997 r. w kościele odprawiano już regularnie Msze św. Rok 1997 był czasem kolejnych zaawansowanych robót budowlanych. Wtedy bowiem wybudowano w stanie surowym plebanię. Kolejny rok to przygotowanie prezbiterium, posadzki, witraża w oknie centralnym oraz nagłośnienia, jak również ukończenie prac wewnątrz plebanii. W 1999 r. wykonano elewację zewnętrzną kościoła i plebanii, wykonano także marmurowy ołtarz i ambonę, ławki i oświetlenie kościoła. Konsekracji kościoła i ołtarza dokonał bp Kazimierz Górny 3 grudnia 2000 r. Podczas uroczystości wmurowano kamień węgielny poświęcony przez papieża Jana Pawła II we wrześniu 1996 r. w Rzymie. Konsekracja kościoła nie zwieńczyła etapu wszystkich prac materialnych. Kolejne dwa lata przeznaczono na budowę Domu Parafialnego, który został poświęcony 26 sierpnia 2002 r. przez bp. Edwarda Białogłowskiego. Zakupiono 31-głosowe organy, a wewnątrz kościoła wykonano polichromię, którą poświęcił 11 grudnia 2005 r. bp Kazimierz Górny. Następnie przeprowadzono prace w otoczeniu świątyni – wybudowano parking i dzwonnicę, na której zamontowano dzwony. Poświęcił je bp Edward Białogłowski 26 sierpnia 2008 r. Niestety 4 czerwca 2010 r. Jasło dotknęła wielka powódź. Ucierpiały także kościół i plebania. Prace remontowe trwały przez cały następny rok. W 2012 r. powstał ogród różańcowy z kaplicami różańcowymi, które poświęcił bp Kazimierz Górny 7 października 2012 r.

Reklama

Architektura i wyposażenie

Kościół ma nieregularną bryłę z dachem dwuspadowym nad zasadniczą częścią kościoła i mniejszymi dachami nad kaplicą. Ściana frontowa kościoła z dużą powierzchnią została przecięta bryłą kaplicy i głównym wejściem z zadaszeniem oraz oknami witrażowymi. Wnętrze kościoła jest przestronne, ponieważ nie ma żadnych filarów. Posadzka wykonana z marmuru jest dobrze skomponowana z prezbiterium, w którym ołtarz i ambonka oraz nastawa ołtarzowa również są wykonane z marmuru. Nastawa ołtarzowa jest wykonana w formie Golgoty. Marmurowa ściana tworzy formę wzgórza, w którym umieszczone jest tabernakulum, a nad nim duży krzyż z korpusem Pana Jezusa. Obok krzyża jest Matka Boża i św. Jan. Całość otoczona jest światłem przebijającym przez duży witraż znajdujący się za tą sceną. Dopełnieniem tego jest scena z Wieczernika wykonana w formie polichromii.

Kapłani

U początku parafii Matki Bożej Częstochowskiej stał ks. Stanisław Kołtak, proboszcz parafii św. Stanisława w Jaśle i dziekan dekanatu Jasło. Jak napisała senator Alicja Zając: „Ks. Stanisław Kołtak był kapelanem niezłomnym, odważnym i światłym. Nie bał się komunistycznej bezpieki, wielokrotnych przesłuchiwań i szykan. Był inicjatorem budowy kościołów: w Dąbrówce, Sobniowie, Brzyszczkach i Jaśle (obecny kościół Matki Boskiej Częstochowskiej)”.

Pierwszym proboszczem i budowniczym świątyni jest ks. kan. Tadeusz Gąsiorowski. On też organizował duszpasterstwo parafialne i ofiarnie kieruje parafią do dziś, inicjując wiele akcji duszpasterskich. W parafii w ciągu jej historii pracowało 18 księży wikariuszy.

Powołania do służby Bożej

Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Jaśle cieszy się wieloma powołaniami kapłańskimi i zakonnymi. Z parafii pochodzi ks. prof. Piotr Steczkowski, ks. Grzegorz Czeluśniak, ks. Łukasz Soczek, saletyn, ks. Jakub Czajka, franciszkanin, ks. Arkadiusz Ochałek, karmelita bosy, ks. Grzegorz Serwa, kameduła, ks. Rafał Wroński. Z parafii pochodzą także siostry zakonne: michalitki s. Joanna Krejza i s. Paulina Wojdyła oraz s. Małgorzata Lechwar, albertynka.

Duszpasterstwa w parafii

Parafia cieszy się dużą aktywnością wiernych, którzy działają w wielu grupach i stowarzyszeniach katolickich. W parafii działa Rada Duszpasterska, chór AVE, Parafialny Zespół Caritas, koło Akcji Katolickiej, Liturgiczna Służba Ołtarza, Oaza dzieci i młodzieży oraz Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. W parafii działa także 19 róż różańcowych. W każdą środę odprawiana jest nowenna ku czci Matki Bożej Częstochowskiej, a w każdy trzeci piątek miesiąca nabożeństwo ku czci Bożego Miłosierdzia. W sezonie letnim od 2018 r. odprawiane są nabożeństwa fatimskie.

2022-03-08 13:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ponad siedmiowiekowa historia

Niedziela sandomierska 34/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Archiwum parafii

Widok z lotu ptaka na kościół parafialny

Widok z lotu ptaka na kościół parafialny

W widłach Wisły i Sanu położona jest parafia Wrzawy, która w tym roku świętuje jubileusz 750-lecia istnienia.

Dokładna data erygowania parafii we Wrzawach nie była znana do lat 50. XX wieku. Dopiero mjr. Józef Rawski, tarnobrzeski regionalista natknął się na nią w aktach wizytacji dekanatu miechocińskiego z 1793 r. Wcześniejsze przekazy podawały informacje, że została ona utworzona przed rokiem 1325. Znalazła się wtedy w wykazie parafii diecezji krakowskiej odprowadzających świętopietrze. Wizytator zapisując najważniejsze informacje o parafiach z dekanatu zanotował, że parafia we Wrzawach została erygowana w 1271 r. Hipotezę taką potwierdzają także wezwania świątyni św. Wawrzyńca, św. Stanisława Biskupa i Męczennika, św. Katarzyny Aleksandryjskiej, które mają charakter typowy dla wspomnianego wieku. Poza tym miejscowość została wymieniona w dokumencie starosty krakowskiego i sandomierskiego Thassa z Vissinburga z 1294 r. Nazywano ją wówczas „Wreuici”. Od 1468 r. funkcjonuje obecna nazwa Wrzawy, co oznacza miejsce, gdzie woda wrze, kotłuje się, tworząc wiry i odmęty. Parafia została wydzielona z terenu parafii Gorzyce jako fundacja rodu Dębno. Opiekę nad nią sprawowały rody szlacheckie: Górajskich, Sienieńskich, Koniecpolskich, Słupeckich, Hadziewiczów i Horochów. Utrzymanie kościoła nastręczało wiele problemów na przestrzeni wieków. Biskup Krakowski Jakub Zadzik wizytując parafię w 1637 r., napisał w dokumentach powizytacyjnych, że w świątyni widać ślady zatopień wodnych, które sięgały nawet do ołtarza głównego. Renowacje kościoła przeprowadzono w połowie XVII wieku. Nową świątynię postawiono wtedy na fundamentach starej. Miała ona prawdopodobnie kształt krzyża, była zbudowana z drewna i nakryta gontem. Według historyków przed kolejnymi powodziami zabezpieczono ją od dołu kłodami. Niestety położenie miejscowości w widłach Wisły i Sanu powodowały dalsze powodzie, które nie omijały wrzawskiego kościoła. Już w XVIII wieku pisano, że podgniłe belki i spojenia zagrażają bezpieczeństwu wiernych. Kolejne powodzie, które nawiedzały Wrzawy latem w latach 1867, 1884 r. oraz zimą 1888 r. powodowały dalsze niszczenie świątyni. Powódź w latach 20. XIX wieku niemalże doprowadziła do całkowitego zniszczenia budowli. Dobroczyńcy wraz z parafianami postanowili wówczas podnieść teren placu kościelnego, co uchroniłoby kolejną świątynię przed dalszymi podtopieniami. Po zakończeniu tych prac, w latach 1826-27 wybudowano nowy kościół. Był to obiekt jednonawowy, wykonany z drzewa modrzewiowego i pokryty gontem. Swoim wyglądem przypominał istniejącą do dnia dzisiejszego drewnianą świątynię w Radomyślu nad Sanem. W latach 20. XIX wieku kościół parafialny został po raz kolejny zalany, co doprowadziło go niemalże do ruiny. Ostatnia drewniana świątynia zbudowana w latach 1826-27 została spalona 4 sierpnia 1944 r. przez wycofujące się wojska niemieckie. Nową murowaną świątynię Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski wzniesiono w latach 1958-61 z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. Alojzego Sierżęgi. Projekt kościoła opracował inż. Andrzej Galar z Rzeszowa. Miała to być budowla prosta, ale o stylowej architekturze modernistycznej, posiadająca stromy dach ze strzelistą sygnaturką, wraz ze swoistymi „przyporami” ścian, co miało być nawiązaniem do gotyku. Uroczyste poświęcenie kościoła odbyło się 26 sierpnia 1961 r.

CZYTAJ DALEJ

Hołownia: złożyłem wniosek o odwołanie dwóch członkiń Państwowej Komisji ds. Pedofilii

2024-05-08 10:36

[ TEMATY ]

Konferencja prasowa

Szymon Hołownia

PAP/Radek Pietruszka

Złożyłem wniosek do sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka o odwołanie dwóch członkiń Państwowej Komisji ds. Pedofili; uzasadnienie wniosku opatrzyłem klauzulą „zastrzeżone” - poinformował w środę marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Hołownia powiedział na środowej konferencji prasowej w Sejmie, że wniosek o odwołanie dwóch członkiń Państwowej Komisji ds. Pedofilii trafił już do sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. „To jest efekt naszego kilkumiesięcznego słuchania ludzi” - stwierdził.

CZYTAJ DALEJ

Rada Stała KEP przypomina stanowisko Kościoła nt. godności każdej istoty ludzkiej

2024-05-08 16:49

[ TEMATY ]

KEP

godność

Adobe.Stock

W związku z narastającą w przestrzeni publicznej i działaniach rządu presją dotyczącą zmiany prawnej ochrony życia ludzkiego w kierunku legalizacji zabijania dzieci w łonie matek, pragniemy przypomnieć jednoznaczne i niezmienne stanowisko Kościoła w tej kwestii - napisali członkowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski w Stanowisku w sprawie prawnej ochrony ludzkiego życia.

Członkowie Rady Stałej KEP przypominają punkt 47. Deklaracji Dykasterii Nauki Wiary Dignitas infinita o godności człowieka. „Kościół nie przestaje przypominać, że «godność każdej istoty ludzkiej ma charakter istotowy i obowiązuje od chwili poczęcia do naturalnej śmierci. Uznanie tej godności jest niezbywalnym warunkiem wstępnym ochrony egzystencji osobistej i społecznej, a także niezbędnym warunkiem tego, by braterstwo i przyjaźń społeczna mogły się urzeczywistniać między wszystkimi narodami na ziemi». Opierając się na tej nienaruszalnej wartości ludzkiego życia, magisterium Kościoła zawsze wypowiadało się przeciwko aborcji” - czytamy w Deklaracji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję