Metropolita przemyski zwrócił uwagę, że pokój Boży różni się od pokoju wprowadzanego przez władców państw, a sam Chrystus powiedział, że „daje nam pokój, ale nie tak jak daje świat”. – Na świecie pokój oparty jest o przyziemne fundamenty, a właściwie oparty jest bez fundamentów, bez Dekalogu, bez Ewangelii, bez jakiegoś umocowania w wierze. Umocowany jest na sile ekonomicznej, na sojuszach, które są – jak się okazuje – bardzo zwodnicze i krótkotrwałe – mówił 26 stycznia abp Adam Szal.
Reklama
– Odnosimy wrażenie, że zaprowadzanie tego światowego pokoju jest podobne do budowy domu bez fundamentów – ocenił. Chrystus proponuje, „abyśmy nasz pokój oparli na potędze miłości, na słowie Bożym, na przekazie Ewangelii świętej”. – Bo pokój Boży nie jest zaprowadzony siłą. Jest darem, który podejmują otwarte serca. Można i trzeba wprowadzać go w życie, mając moc od Pana Boga, moc płynącą z wiary. Zaprowadzany w ten sposób pokój w sercach ludzi, wspólnot, w sercach ojczyzn i narodów sprawia, że jesteśmy dziećmi Bożymi – powiedział. Kościół, głosząc taką właśnie wersję pokoju, staje się niemodnym, „bo ośmiela się mówić o sumieniu, o poszanowaniu każdego życia od poczęcia, o szacunku wobec chorych”. – Chociaż mówi się, że historia jest nauczycielką życia, jako ludzie nie chcemy korzystać z tej lekcji i raz po raz pojawiają się konflikty zbrojne niosące z sobą śmierć i zniszczenie – zauważył abp Szal. Kaznodzieja dodał, że wojna jest konsekwencją grzechów, „a Pan Bóg chce, żebyśmy żyli w zgodzie i pokoju, a jeżeli walczyli, to walczyli z grzechami i o swoją świętość”. – Prośmy Pana Boga, by zechciał zachować nas w pokoju, żeby pomógł nam zachować wiarę, Ewangelię i Dekalog i by te wartości stały się fundamentem pokoju – zachęcał metropolita.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Na zakończenie Mszy św. odmówiona została modlitwa św. Jana Pawła II o pokój. Środowa modlitwa w archikatedrze była odpowiedzią na apel papieża Franciszka, przewodniczącego KEP oraz biskupów z Polski i Ukrainy o modlitwę i post w intencji pokoju. Na szczególny dzień tej intencji Ojciec Święty wskazał 26 stycznia.
Metropolita przemyski w specjalnej zachęcie prosił wiernych archidiecezji przemyskiej o modlitwę i post w intencji pokoju: – Zachęcam wszystkich wiernych, aby włączyli się w modlitwę o pokój na Ukrainie. Postarajmy się indywidualnie lub wspólnotowo, w naszych rodzinach i parafiach zanosić pokorne wołanie do Boga, aby uchronił Ukrainę od tragedii konfliktów zbrojnych, niosących śmierć i dramat ludzkości. Zaproponujmy naszym bliskim i sąsiadom modlitwę (np. udział w Eucharystii, modlitwę różańcową, Koronkę do Bożego Miłosierdzia, inną modlitwę), podjęcie postu lub innych uczynków pokutnych, ofiarowanych w intencji pokoju na Ukrainie i na świecie – prosił abp Adam Szal.