Reklama

Niedziela Sandomierska

Gorzyce

Debiut z wyróżnieniem

Nagroda za akcję Czytamy polskich autorów.

Niedziela sandomierska 4/2022, str. II

[ TEMATY ]

konkurs

nagroda

Archiwum prywatne

Zadebiutowali i zostali nagrodzeni

Zadebiutowali i zostali nagrodzeni

Biblioteka Publiczna w Gorzycach została wyróżniona i doceniona za zorganizowanie w ubiegłym roku tygodnia głośnego czytania dzieciom w ramach ogólnopolskiej akcji Cała Polska czyta dzieciom. Wyróżnienie zostało przyznane przez Fundację ABCXXI. Wartym podkreślenia jest to, że gorzycka biblioteka była w ubiegłym roku debiutantem w tej ogólnokrajowej akcji. – Wyróżnienie otrzymaliśmy za najlepiej przeprowadzoną akcję czytelniczą. Niestety, nie odbyła się w formie, w jakiej byśmy chciały. Muszę od razu zaznaczyć, że bynajmniej naszym marzeniem nie jest prowadzenie spotkań on-line, zwłaszcza dla dzieci, gdyż najważniejszy jest bezpośredni kontakt z osobą słuchającą, obserwowanie jej reakcji. W przypadku wersji on-line jesteśmy tego całkowicie pozbawieni. W chwili, kiedy planowaliśmy tydzień głośnego czytania dzieciom, odbywający się tradycyjnie pod koniec maja, trwał lockdown. Instytucje kultury, w tym także biblioteki, były pozamykane. Dlatego też nasze działania przenieśliśmy do internetu – mówiła Katarzyna Góralska. Dodając, że – otrzymane wyróżnienie traktujemy jako swój wielki sukces. Tydzień czytania w gorzyckiej bibliotece przebiegał pod hasłem Czytamy polskich autorów. Każdego dnia dzieci mogły o godz. 10 obejrzeć w internecie interpretacje utworów współczesnych polskich autorek i autorów. Pracownice biblioteki – Katarzyna Góralska, Jolanta Jóźwik, Anna Perła, Mariola Stopińska- Hara i Jolanta Zimolog – wybrały wiersze Małgorzaty Strzałkowskiej, Doroty Gellner, Doroty Strzemińskiej-Więckowiak, Kaliny Jerzykowskiej, Michała Rusinka, Agnieszki Frączek i Moniki Kamińskiej. Największym zainteresowaniem z prezentowanych utworów cieszył się tekst Leśne głupki, który rozpoczął czytelniczy tydzień. Zainteresowani mogli także brać udział w konkursach: plastycznym, fotograficznym oraz wiedzy o literaturze, które towarzyszyły każdej przeczytanej bajce. Autorzy najlepszych prac zostali nagrodzeni w trakcie oficjalnego podsumowania akcji. Biblioteka przygotowała również ekspozycję poświęconą działalności Fundacji ABCXXI o charakterze informacyjno-edukacyjnym pt. 20 lat cała Polska czyta dzieciom. Na wspomnianej wystawie pracownicy biblioteki umieścili także, kolekcję pereł literackich dla dzieci, znajdujących się w zbiorach gorzyckiej książnicy. Przyznane wyróżnienie jest nagrodą dla całego zespołu osób, które przygotowywały kampanię. – Razem z nami równie ciężko pracował Piotr Duma, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury. I jest to nasz wspólny, zbiorowy sukces. Przystępując do konkursu, nie mieliśmy żadnej tremy, mimo że startowały w nim duże biblioteki z takich ośrodków, jak Warszawa, Kraków, Gorzów Wielkopolski. Otrzymanie wyróżnienia w takim gronie, w dodatku za debiutancki udział, naprawdę jest dla nas wielkim sukcesem – mówiła Katarzyna Góralska.

2022-01-18 11:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: finał konkursu na Wieczernikową Choinkę

[ TEMATY ]

Jasna Góra

konkurs

choinka

Bożena Sztajner/Niedziela

Na Jasnej Górze odbył się dziś finał IX Konkursu na Wieczernikową Choinkę. Jego celem od początku jest nawiązanie do polskich tradycji obchodów Bożego Narodzenia i zachęta do wykonywania świątecznych ozdób własnoręcznie. Tegoroczna edycja konkursu nawiązywała do obchodów 300-lecia koronacji cudownego obrazu Matki Bożej. Dzieci z 27 szkół i 13 przedszkoli udekorowały też jubileuszową choinkę, która stanęła na dziedzińcu przed bazyliką. Na świąteczne drzewka pielgrzymi oddali ok. 20 tys. głosów.

Co roku konkurs cieszy się wielką popularnością a chętnych do udziału w nim jest znacznie więcej niż ustawionych w kaplicy - namiocie w Wieczerniku świerków. To przybywający na Jasną Górę, w okresie świątecznym, pielgrzymi wybierają najpiękniej przyozdobione drzewko. Ale jak podkreślają organizatorzy, klasztor jasnogórski i częstochowski oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, a także oglądający choinki wierni, wszystkie świerki zasługują na wyróżnienie i są piękne.

CZYTAJ DALEJ

Symbole i zwyczaje Adwentu

Niedziela podlaska 49/2002

[ TEMATY ]

adwent

Karol Porwich/Niedziela

Bóg w swojej wielkiej miłości do człowieka dał swego Jednorodzonego Syna, który przyszedł na świat by dokonać dzieła odkupienia ludzi. Jednak tę łaskę każdy z nas musi osobiście przyjąć. Zadaniem Kościoła jest przygotowanie ludzi na godne przyjęcie Chrystusa. Kościół czyni to, między innymi, poprzez ustanowienie roku liturgicznego. Adwent rozpoczyna nowy rok kościelny. Jest on pełnym tęsknoty oczekiwaniem na Boże Narodzenie, na przyjście Chrystusa. Adwent to okres oczyszczenia naszych serc i pogłębienia miłości i wdzięczności względem Pana Boga i Matki Najświętszej.

Wieniec adwentowy

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa za Biskupa legnickiego

2022-11-30 13:47

ks. Waldemar Wesołowski

Dziś obchodzimy święto św. Andrzeja Apostoła, brata św. Piotra. To także dzień imienin biskupa legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego.

Rano, w kaplicy Domu Słowa, Solenizant przewodniczył Mszy św., w której uczestniczyli także: biskup senior Stefan Cichy, księża pracujący w Kurii Biskupiej oraz księża proboszczowie z Legnicy. Obecne były także siostry zakonne, świeccy pracownicy kurii i Domu Słowa. Na tę uroczystość przyjechali także klerycy roku propedeutycznego z Wrocławia, Świdnicy i Legnicy. Życzenia w imieniu wszystkich zgromadzonych przekazał ks. Biskupowi ks. Robert Kristman - Wikariusz Generalny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję