Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Ekumeniczne czytanie Apokalipsy

Ostatnia z biblijnych ksiąg będzie lekturą w Ekumenicznym Maratonie Biblijnym.

Po raz kolejny słowa Pisma Świętego odczytywać będą publicznie duchowni różnych wyznań, na czele z katolickim biskupem Romanem Pindlem i bp. Adrianem Korczago – zwierzchnikiem wspólnoty ewangelicko-augsburskiej, ponadto przedstawiciele władz samorządowych i różnych środowisk życia społecznego Podbeskidzia.

Księga nadziei

Reklama

– Powodów, dla których wybraliśmy ostatnią księgę Pisma Świętego, jest kilka. Pierwszy związany jest z faktem, że materiały na Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan AD 2022 opracowała Rada Kościołów Bliskiego Wschodu. To zaś przyniosło skojarzenie z listami do 7 Kościołów Azji, które z natchnienia Bożego zapisał św. Jan – tłumaczą organizatorzy ekumenicznego przedsięwzięcia. Drugim powodem jest niełatwa w ogóle sytuacja chrześcijan na Bliskim Wschodzie. „Teraz samo istnienie małej chrześcijańskiej wspólnoty jest zagrożone, gdyż wiele osób jest zmuszonych do szukania bezpieczniejszego i spokojniejszego życia gdzie indziej. Podobnie jak Światłu świata - Dzieciątku Jezus zagrażało okrucieństwo Heroda, tak światłu chrześcijaństwa Bliskiego Wschodu coraz bardziej w tych trudnych czasach zagraża prześladowanie przez nowych Herodów” – czytamy we wspomnianych materiałach. – Księga Apokalipsy jest Bożym orędziem, głoszącym że mimo ucisku, mimo prześladowań wyznawcy Chrystusa osiągają zwycięstwo właśnie przez wierność Bogu. Apokalipsa jest księgą nadziei, że ostatnie słowo historii nie należy do potęg świata lecz do Boga, który jest Panem. Po trzecie dziś często uderza się w apokaliptyczne nuty. Mamy kryzys pandemiczny, ekonomiczny, moralny, duchowy. Wielu ludzi pyta, jaki sens ma to wszystko, czego doświadczmy. Wydaje się, że sięgnięcie po tekst Apokalipsy św. Jana będzie bardzo interesującym doświadczeniem. Odczytanie słowa Bożego w takim kontekście może być bardzo owocne – wyjaśniają organizatorzy.

Maraton biblijny

Ekumeniczny Maraton Biblijny to wspólna inicjatywa Książnicy Beskidzkiej i oraz Radia Anioł Beskidów. W poprzednich edycjach odczytywano m.in. teksty Ewangelii św. Łukasza, św. Marka, List do Rzymian, fragmenty Dziejów Apostolskich, Księgi Rodzaju, Księgi Wyjścia, 3. Księgi Machabejskiej, Księgi Jozuego. Wieloletnia tradycja spotkania ekumenicznego została zaburzona w ubiegłym roku pandemicznymi ograniczeniami. Wtedy to Maraton Biblijny wyemitowano w internecie w Niedzielę Słowa Bożego. /PB

19 stycznia o godz. 10.00 w Książnicy Beskidzkiej oraz na falach diecezjalnego Radia Anioł Beskidów wybrzmi tekst pierwszych dwunastu rozdziałów Apokalipsy św. Jana Apostoła. Oczywiście, jeśli planów nie pokrzyżuje pandemia.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ekumeniczne czytanie Apokalipsy

2022-01-25 11:45

Niedziela bielsko-żywiecka 5/2022, str. I

[ TEMATY ]

Ekumeniczny Maraton Biblijny

apokalipsa

Robert Karp

Uczestnicy Ekumenicznego Maratonu Biblijnego

Uczestnicy Ekumenicznego Maratonu Biblijnego

Ostatnia z biblijnych ksiąg była tegoroczną lekturą w Ekumenicznym Maratonie Biblijnym.

Pierwszych dwanaście rozdziałów Objawienia św. Jana w Książnicy Beskidzkiej 19 stycznia odczytywali przedstawiciele różnych wyznań, reprezentanci środowisk życia religijnego i społecznego Podbeskidzia. Wydarzenie odbyło się w ramach trwającego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

CZYTAJ DALEJ

22 stycznia zmarł Apostoł Rzymu, św. Wincenty Pallotti

[ TEMATY ]

święty

Włodzimierz Rędzioch

Kościół św. Zbawiciela na Falach. Rzym

Kościół św. Zbawiciela na Falach. Rzym

„Święty, apostoł Rzymu, nie żyje”, „Ojciec ubogich nie żyje” - tak w styczniu 1850 r. były zatytułowane artykuły włoskiego dziennika "Giornale di Roma" informujące o zgonie ks. Wincentego Pallottiego.

Powodem jego nagłej śmierci było ostre zapalenie płuc, którego nabawił się w święto Trzech Króli - po uroczystościach Epifanii w kościele św. Andrzeja della Valle ks. Pallotti oddał swój płaszcz biedakowi, na skutek czego bardzo się przeziębił.

CZYTAJ DALEJ

Papież ma stan zapalny w kolanie

2022-01-26 14:24

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek ma problemy z chodzeniem. Podczas dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie 85-latek przeprosił, że tym razem nie mógł indywidualnie pozdrowić pielgrzymów. Powiedział, że ma stan zapalny w prawym kolanie i dlatego nie może dobrze chodzić. "Lekarze powiedzieli mi, że tylko starzy ludzie na to chorują, więc nawet nie wiem, dlaczego mam to teraz" - powiedział z uśmiechem Ojciec Święty.

Już we wtorek wieczorem podczas nieszporów ekumenicznych w bazylice św. Pawła za Murami na zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan zauważono, że papież ma problemy z chodzeniem, co jednak często się zdarza z powodu dobrze znanej rwy kulszowej na którą cierpi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję