Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Są wyróżnieni, zwycięzcę poznamy

Trzy podmioty zostały nominowane do diecezjalnej Nagrody im. św. Maksymiliana Kolbego. Podobnie jak w ubiegłym roku, ze względu na pandemię, nagroda zostanie wręczona podczas kameralnego spotkania transmitowanego on-line.

2022-01-04 18:35

Niedziela bielsko-żywiecka 2/2022, str. I

[ TEMATY ]

Nagroda św. Maksymiliana

Robert Karp

Niestety nie będzię takiej gali jak ta z 2020 r., ale nagroda zostanie wręczona

Niestety nie będzię takiej gali jak ta z 2020 r., ale nagroda zostanie wręczona

Figurkę „Matki Bożej zza drutów” otrzyma albo pojedyncza osoba albo też stowarzyszenie. Tym ostatnim jest Rycerstwo Niepokalanej działające w parafii św. Maksymiliana Kolbego w Ciścu, działające na różnych polach od 40 lat. Obecnie wspólnota MI inicjuje i realizuje różne przedsięwzięcia dla lokalnej społeczności. Podjęła m.in. działania zmierzające do powstania żłobka i domu dziennego pobytu dla osób starszych. Członkowie stowarzyszenia dbają także o stałą formację duchową, są aktywni w strukturach diecezjalnych Rycerstwa.

Reklama

Parafia św. Marii Magdaleny w Cieszynie zgłosiła do nagrody znanego w tamtejszej społeczności Krzysztofa Czarnotę. Nominowany należy do grup prowadzących działalność ewangelizacyjną, jest prezydentem Legionów Maryi w Cieszynie, członkiem Apostolatu Maryjnego, Ruchu Szensztackiego, Żywego Różańca, grupy Odnowy w Duchu Świętym Radość, Szkoły Nowej Ewangelizacji Zacheusz. Posługuje od lat jako nadzwyczajny szafarz Eucharystii, m.in. w szpitalu. Jest organizatorem akcji Modlitwa na Mostach i Różaniec na ulicach miasta

Kandydatką jest także Lidia Wajdzik nominowana przez parafię Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie. Lidia Wajdzik angażuje się w działalność Apostolstwa Dobrej Śmierci na terenie diecezji i poza jej granicami oraz Dzieła Pompejańskiego, w którym kilkaset osób modli się za kapłanów, za nienarodzone dzieci. Działalność wspólnot animowanych przez p. Lidię skierowana jest także na pomoc misjom w Tanzanii i ubogim rodzinom na Syberii.

Nagroda św. Maksymiliana Kolbego przyznawana jest w diecezji bielsko-żywieckiej od kilku lat. Celem inicjatywy jest promocja działalności ewangelizacyjnej oraz pobudzenie wrażliwości apostolskiej. Laureatem nagrody może być osoba duchowna, świecka, członek instytutu życia konsekrowanego albo stowarzyszenia życia apostolskiego oraz organizacja, wspólnota lub stowarzyszenie, które prowadzą działalność ewangelizacyjną i apostolską. Nagrodzony/a otrzyma kopię figurki „Matki Bożej zza drutów”. Oryginał to niewielka, drewniana rzeźba powstała w czasie II wojny światowej w KL Auschwitz. Wykonał ją na terenie niemieckiego obozu w 1940 r. więzień Bolesław Kupiec (nr 792). Dziś figurka przechowywana jest w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezjalne wyróżnienie

Niedziela bielsko-żywiecka 4/2021, str. I

[ TEMATY ]

św. Maksymilian Kolbe

Nagroda św. Maksymiliana

Robert Karp

Ordynariusz bielsko-żywiecki z tegorocznymi laureatami

Ordynariusz bielsko-żywiecki z tegorocznymi laureatami

Małżeństwo katechistów wędrownych, którzy od 30 lat związani są z Drogą Neokatechumenalną, zostało wyróżnione Nagrodą św. Maksymiliana Marii Kolbego.

Galę z powodów pandemii transmitowano on-line. Tadeusz i Mirosława Budzichowie mają siedmioro dzieci i troje już w niebie. Porzucili swoje prace i rozpoczęte kariery naukowe, aby całe swoje życie poświęcić ewangelizowaniu tych, którzy oddalili się od Boga i Kościoła. Dzięki ich gorliwej pracy apostolskiej powstało kilkadziesiąt wspólnot na terenie diecezji bielsko-żywieckiej. Ewangelizacyjna posługa zaowocowała m.in. pojednaniem ogromnej liczby małżeństw; w wielu przypadkach odwoływano nawet sprawy rozwodowe.

CZYTAJ DALEJ

Byli koordynatorzy Wspólnoty LEDNICA 2000 krytycznie o stwierdzeniach dominikanów w wywiadzie dla KAI

2022-01-25 11:45

[ TEMATY ]

Lednica 2000

Piotr Drzewiecki

"Nie jesteśmy aktywną stroną obecnego sporu jaki toczy się wokół Lednicy, ale prosimy Ojców Dominikanów, aby zarówno w prywatnych jak i publicznych wypowiedziach opierali się na faktach" - piszą Małgorzata i Franciszek Wołochowie, koordynatorzy Wspólnoty LEDNICA 2000 w latach 2015-2017 w oświadczeniu przesłanym KAI.

Odnoszą się oni do wywiadu udzielonego KAI przez oo. Michała Śliża, Wojciecha Surówkę i Wojciecha Prusa, opublikowanego 24 stycznia br. "Padło tam kilka stwierdzeń które nie mają pokrycia w faktach a które zobowiązani jesteśmy sprostować" - piszą Małgorzata i Franciszek Wołochowie.

CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów na XXII Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce

2022-01-26 16:29

[ TEMATY ]

katolicy

oświadczenie

Dzień Islamu

geralt/pixabay.com

"Właśnie teraz, w tak trudnym dla wszystkich czasie, potrzeba niesienia nadziei jest szczególna" głosi Oświadczenie Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów na XXII Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Jest on obchodzony dziś pod hasłem „Chrześcijanie i muzułmanie: świadkami nadziei”.

W tym roku, podobnie jak w roku ubiegłym, w warunkach szczególnych i w sposób szczególny wobec światowej epidemii koronawirusa SARS-CoV-2, 26 stycznia obchodzimy coroczny Dzień Islamu w Kościele katolickim. Przypada on zaraz po zakończeniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Tradycyjnie temat obchodów Dnia Islamu w Kościele katolickim zaczerpnięty jest z przesłania Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego na zakończenie muzułmańskiego miesiąca postu, ramadanu. W tym roku brzmi on: „Chrześcijanie i muzułmanie: świadkami nadziei”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję