Reklama

Niedziela Przemyska

Wspólna droga słuchania

W archidiecezji przemyskiej uroczystą Eucharystią zainaugurowano Synod Biskupów na szczeblu diecezjalnym.

Niedziela przemyska 44/2021, str. I

[ TEMATY ]

synod

Kl. Łukasz Ziemba

Błogosławieństwo księgą ewangeliarza

Błogosławieństwo księgą ewangeliarza

Być w synodzie to znaczy brać na siebie odpowiedzialność za problemy naszych czasów. Być we wspólnocie Kościoła to znaczy starać się leczyć rany, których doświadcza Kościół także we współczesnym świecie – mówił podczas Eucharystii metropolita przemyski.

Reklama

W dniach 9-10 października w Rzymie papież Franciszek uroczyście otworzył XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów odbywające się pod hasłem „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”. Diecezjalna inauguracja Synodu Biskupów w Przemyślu odbyła się 17 października i wskazywała na powszechny wymiar wydarzenia. Każda diecezja będzie brała udział we wsłuchiwaniu się w głos Ducha Świętego, mówiącego dziś do Kościoła. Na początku Mszy św. abp Adam Szal wskazał na motywację modlitwy o dobre owoce synodu: – Chcemy modlić się o to, aby to święte zgromadzenie ludu Bożego przyniosło dobre owoce w skali Kościoła powszechnego i w skali naszej Ojczyzny, naszej archidiecezji. Stańmy w pokorze przed Panem Bogiem, przyzywając Jego pomocy, Jego łaski i światła Ducha Świętego.

W homilii abp Szal nawiązując do Liturgii Słowa przypominał, że wszyscy są wezwani do postawy służby, o czym przypomina ciągle papież Franciszek. – Papież zachęca nas do postawy służby Kościołowi, do służby zbawieniu – powiedział. Ta postawa odnosi się także do rozpoczynającego się Synodu Biskupów. Jak wyjaśniał, Synod Biskupów to instytucja doradcza w Kościele. Jest zebraniem biskupów wybranych z różnych regionów świata w celu omówienia zagadnień związanych z życiem Kościoła. A celem każdego synodu jest wzbudzenie świadomości przynależności do Kościoła, ale także łączności z papieżem.

W liście do diecezjan dotyczącym synodu arcybiskup przemyski zapowiedział powołanie komisji synodalnych. „W najbliższym czasie w archidiecezji przemyskiej zostanie powołany specjalny Zespół Synodalny, złożony z osób duchownych, osób życia konsekrowanego oraz wiernych świeckich, aby dzięki ich zaangażowaniu dotrzeć do jak największej liczby wiernych i dzięki temu wsłuchiwać się w głos pielgrzymującego Kościoła. Powołany Zespół, dzięki swoim współpracownikom i odpowiedniej koordynacji, będzie próbował dotrzeć z propozycją twórczej i konstruktywnej dla Kościoła diecezjalnego i powszechnego refleksji do osób będących z jakichś powodów z dala od Kościoła, choć wciąż pozostających jego członkami” – tłumaczył hierarcha. Metropolita przemyski apelował także do wiernych, aby już teraz przygotowywali się duchowo do tego wydarzenia.

2021-10-26 12:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Nitkiewicz: musimy dalej szukać natchnienia u Boga oraz u innych osób

[ TEMATY ]

synod

Artur Stelmasiak

Musimy dalej szukać natchnienia u Boga oraz u innych osób – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz do uczestników posiedzenia Komisji Głównej III Synodu Diecezji Sandomierskiej, które odbyło się 20 maja w Sandomierzu.

Zdaniem ordynariusza diecezji sandomierskiej, z dzisiejszego spotkania wyłania się optymistyczny obraz tego, co już dzieje się dzięki synodowi.

CZYTAJ DALEJ

Mija 37. rocznica strajku młodzieży we Włoszczowej w obronie krzyży

2021-12-03 16:03

[ TEMATY ]

rocznica

Włoszczowa

obrona krzyża

KAI/YouTube/Z P B P

Dzisiaj mija 37 lat od protestu młodzieży w obronie krzyży w Zespole Szkół Zawodowych we Włoszczowie. 3 grudnia 1984 r. w szkole rozpoczął się strajk okupacyjny w obronie krzyży usuniętych z sal lekcyjnych. Było to wydarzenie bezprecedensowe w historii regionalnego oporu wobec komunistycznego systemu politycznego.

Protest 700 uczniów, trwający do 16 grudnia, wspierany m.in. przez bp. Mieczysława Jaworskiego, który przyjeżdżał do Włoszczowy i odprawiał Mszę świętą, odbił się szerokim echem w kraju i za granicą.

CZYTAJ DALEJ

Müller: jest ryzyko, że obostrzenia epidemiczne będą dalej idące

2021-12-03 20:40

[ TEMATY ]

epidemia

COVID‑19

obostrzenia

pixabay

Jest ryzyko, że obostrzenia epidemiczne będą dalej idące; sytuacja jest bardzo trudna - powiedział w piątek rzecznik rządu Piotr Müller. Jak zaznaczył, odpowiedzią na wzrost zachorowań byłby szerszy zakres szczepień przeciw COVID-19.

Rzecznik rządu pytany był w TVP Info, czy planowane są kolejne obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa. "Sytuacja jest bardzo trudna. Tym bardziej te informacje o potencjalnych nowych mutacjach wirusa również są niepokojące" - zaznaczył.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję