Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

DIECEZJA

Ludzie od synodu

Kapłan oraz dwie świeckie osoby opracowywać będą diecezjalny dokument synodalny.

Niedziela bielsko-żywiecka 44/2021, str. II

[ TEMATY ]

synod

Ks. Piotr Góra

Synodalny zespół przygotuje diecezjalną syntezę

Synodalny zespół przygotuje diecezjalną
syntezę

Ksiądz dr hab. Robert Samsel i jego dwoje zastępców: dr Joanna Czyż-Cieciak oraz Robert Karp – zostali powołani przez bp. Romana Pindla do zespołu przygotowującego syntezę materiałów zebranych w diecezji.

Reklama

– Z jednej strony narodziła się myśl, że to, jest wyróżnienie. A potem przyszła także bojaźń i drżenie, bo to jest bardzo ważne i odpowiedzialne zadanie. Gdy jednak przypominam sobie, że główną rolę odgrywa w tym procesie synodalnym Duch Święty, to nabieram pewności, że wszytko się uda – powiedział Robert Karp, który na co dzień zajmuje się obsługą medialną diecezjalnej strony internetowej oraz współtworzeniem programu Radia Anioł Beskidów. Dziennikarz podkreślił także, że swoją nominację traktuje osobiście jako wezwanie do nawrócenia oraz zaproszenie do spojrzenia na swoją rolę i miejsce w Kościele.

Wyznaczony przez bp. Pindla zespół będzie pozostawać w kontakcie z koordynatorami poszczególnych stanów i koordynatorami parafialnymi. W oparciu o przygotowany w synodalnych grupach materiał, opracowana będzie dziesięciostronicowa synteza diecezjalna. Zostanie ona przekazana do konferencji episkopatu. Do 22 kwietnia 2022 r. powinna być przygotowana ogólnokrajowa synteza, która zostanie przesłana do Sekretariatu Synodu wraz z materiałami przygotowanymi na poziomie diecezji. Parafialny etap synodalnych prac rozpocznie się 14 listopada.

2021-10-26 12:19

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Synod: co zrobić, by kapłani chcieli pracować w puszczy

[ TEMATY ]

synod

kapłaństwo

Amazonia

wikipedia.org

Nie we wszystkich amazońskich diecezjach brakuje powołań. W Marabà w Brazylii, dzięki dobrej pracy duszpasterstwa powołaniowego, w seminarium jest wielu kleryków, również spośród ludności tubylczej.

Zdaniem tamtejszego biskupa podstawowym wyzwaniem jest dziś formacja przyszłych kapłanów, tak aby chcieli pracować wśród swego ludu i zapewnili mu posługę sakramentalną.

CZYTAJ DALEJ

Pięć rad Jezusa na Adwent

2021-11-27 20:47

[ TEMATY ]

adwent

Adwent2021

Sr. Amata CSFN

Adwent – czas radosnego oczekiwania. Ewangelia z pierwszej niedzieli Adwentu mówi nam o oczekiwaniu na Syna Człowieczego. A Adwent sam w sobie jest właśnie czasem radosnego oczekiwania na Boże Narodzenie. W tym klimacie Jezus daje pięć praktycznych rad.

Ewangelia Łk 21, 25-28. 34-36

CZYTAJ DALEJ

O Watykanie w... Oławie

2021-11-27 23:46

Aleksandra Rożniatowska i Wojciech Bylica

W ramach autorskich spotkań Magdalena Wolińska-Riedi odwiedziła Oławę. W budynku oławskiego liceum zgromadzili się licznie mieszkańcy miasta, aby wysłuchać opowieści autorki oraz zadać pytania.

Spotkanie prowadzone było przez Piotra Wróbla. Na samym początku Magdalena Wolińska -Riedi opowiedziała słuchaczom o genezie przybycia do Watykanu. Wspominała, jak żyją tam nasi rodacy oraz o tym jak poznała swojego męża- gwardzistę szwajcarskiego. Co ciekawe, prowadzący pytał o szczegóły zapytał o szczegóły związane z pełnieniem tak ważnej i prestiżowej funkcji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję