Reklama

Niedziela Podlaska

Walka o wolność wewnętrzną Polaków

O historycznej roli, jaką odegrał w polskim Kościele i polskim narodzie kard. Stefan Wyszyński, mówił 16 października bp Piotr Sawczuk. W Dniu Pastoralnym została zainaugurowana diecezjalna faza synodu.

Niedziela podlaska 43/2021, str. IV

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

synod

Monika Kanabrodzka/Niedziela

Centralnym punktem dnia była Eucharystia pod przewodnictwem bp. Piotra Sawczuka

Centralnym punktem dnia była Eucharystia pod przewodnictwem bp. Piotra Sawczuka

Pierwsza część spotkania odbyła się w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie. Biskup Piotr Sawczuk przywitał zgromadzonych gości, a wikariusz generalny diecezji drohiczyńskiej ks. prał. Zbigniew Rostkowski przybliżył sylwetkę prelegenta. Wygłoszony przez dr. Roberta Derewendę wykład pt. Kardynał Stefan Wyszyński, mąż stanu wysłuchali kapłani, siostry zakonne, przedstawiciele różnych wspólnot i stowarzyszeń oraz licznie zgromadzeni katecheci, którzy przeżywali w tym czasie rekolekcje.

Reklama

Wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Lublinie zarysował mechanizmy działania władz komunistycznych, których celem było wyparcie wiary i zmarginalizowanie znaczenia Kościoła katolickiego w życiu społecznym Polski. Efekt walki z kościołem był odwrotny, ponieważ Kościół kojarzył się z miejscem, o którym Jan Paweł II na Jasnej Górze powiedział: ,,tu zawsze byliśmy wolni”. W dalszej części przemówienia, prelegent chronologicznie zarysował momenty z życia kard. Wyszyńskiego oraz zwrócił uwagę na jego nieprzecenioną rolę w historii Polski i świata. – Naszym nieszczęściem była komuna, i to że nas zdradzono, ale naszym ogromnym szczęściem było to, że mieliśmy takich ludzi jak kard. Stefan Wyszyński, ks. Jerzy Popiełuszko, ks. Franciszek Blachnicki i Jan Paweł II, którzy stanęli na wysokości trudnego zadania – walki o wolność wewnętrzną Polaków – podkreślił prelegent.

Ksiądz Marcin Gołębiewski zaprezentował album Stoicie tu silni w wierze. Prymas Wyszyński w Drohiczynie. Dyrektor Centrum Informacji Diecezji Drohiczyńskiej mówił także o spuściźnie Prymasa Tysiąclecia zawartej we wspomnieniach, przemówieniach, homiliach dostępnych w albumie, także w formie nagrań.

Punktem kulminacyjnym była Msza św. sprawowana w katedrze. Wdzięczność za beatyfikację Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego, zdaniem pasterza diecezji jest tym większa, że długo na nią czekaliśmy, i że czujemy mocne związki z błogosławionym prymasem, przez jego rodziców, którzy zawarli sakramentalne małżeństwo w kościele prostyńskim, a również dlatego, że kilkakrotnie głosił kazania w Drohiczynie. Biskup odniósł się także do zainaugurowanej diecezjalnej fazy synodu. Jak zauważył, synod ma być narzędziem schodzenia się różnych podmiotów, wzajemnego otwierania się na siebie i wspólnej refleksji. Dodał, że musi być również, a może przede wszystkim, schodzeniem się ludzkich dróg z Bożą drogą, coraz pełniejszym jej odkrywaniem i słuchaniem natchnień Ducha Świętego.

2021-10-19 13:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież zwołał Synodu Biskupów w 2022 roku

[ TEMATY ]

synod

Grzegorz Gałązka

„Na rzecz Kościoła synodalnego: komunia, uczestnictwo i misja” – to wybrany przez Ojca Świętego temat XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów w październiku 2022 roku – poinformował sekretarz generalny Synodu Biskupów – kard. Lorenzo Baldisseri.

Za pontyfikatu św. Pawła VI odbyły się cztery zgromadzenia ogólne zwyczajne Synodu Biskupów: I Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów odbyło się w dniach 29 września-29 października 1967 pod hasłem „Zachowanie i umocnienie wiary katolickiej, jej integralności, żywotności, rozwoju, spójności doktrynalnej i historycznej”.

CZYTAJ DALEJ

Papież skierował przesłanie do uczestników Dialogów Śródziemnomorskich

2021-12-03 16:09

[ TEMATY ]

konferencja

papież Franciszek

region śródziemnomorski

Vatican News

Papież Franciszek skierował przesłanie do uczestników 7. Konferencji Dialogów Śródziemnomorskich, która dotyka problemów dotyczących Morza Śródziemnego. „Oby wasza konferencja rzuciła więcej światła na kwestię migracji” – napisał Ojciec Święty.

Jak zaznaczył, choć imperia regionu śródziemnomorskiego są przeszłością, Morze Śródziemne jest granicą i miejscem spotkania trzech kontynentów wezwanych do pokojowego współistnienia. Są one wzajemnie powiązane, co pokazuje, że to obszar naszego wspólnego domu. Ponieważ żaden kraj nie jest niezależny od innych, Franciszek wspomniał o zmianie znaczenia określenia „niepodległy”. „Podczas gdy w przeszłości oznaczało ono uzasadnione roszczenie do autonomii wobec ingerencji i okupacji ze strony obcych państw, teraz zaczyna oznaczać «obojętność» i «brak zainteresowania» losem innych narodów”. Dlatego ważne jest aby polityka i dyplomacja uczyniły to, co konieczne, a więc odrzuciły globalizację obojętności, zwłaszcza w świecie gdzie nie tylko państwa, ale także całe kontynenty nie mogą ignorować się nawzajem. Szczególnym przykładem gdzie jest to ważne, jest właśnie obszar Morza Śródziemnego. „Ogromne zasoby i możliwości tego morza wymagają nowego podejścia, nie indywidualnego i opartego na własnym interesie, ale zjednoczonego i wspólnego dla krajów, które z nim graniczą i tych, które z nim nie graniczą, ale na różne sposoby są zainteresowane polityką śródziemnomorską” – napisał Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Pamiętają o proboszczu

2021-12-03 20:47

[ TEMATY ]

ks. Alojzy Zuber

seminarium wspomnieniowe

Monika Jaworska

Anna Hyski wspomina zmarłego wujka księdza.

Anna Hyski wspomina zmarłego wujka księdza.

Wspomnienia, wystawa i koncert złożyły się spotkanie poświęcone śp. ks. prał. Alojzemu Zubrowi.

W rok od śmierci zasłużonego wieloletniego skoczowskiego proboszcza, w nowej sali sesyjnej na rynku odbyło się seminarium historyczno-wspomnieniowe pod patronatem „Niedzieli”. Zaproszeni prelegenci nawiązywali do wydarzeń związanych z ks. prał. Alojzym Zubrem, m.in. do papieskiej wizyty Jana Pawła na Kaplicówce w maju 1995 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję