Pochodzący z Gilowic kapłan 21 września był gościem hałcnowskiej katechezy pt. Wróć do nauczania Kościoła. Wykładowca teologii fundamentalnej na wstępie podkreślił zależność między Objawieniem a nauką Kościoła. – Objawienie to spotkanie, a nie jakiś tekst. Nauczanie Kościoła to ciągłe pokazywanie każdej i każdemu z nas, w jaki sposób Pan Bóg wyciąga do nas dłoń i jak my możemy się tej dłoni uchwycić. To podprowadzanie do spotkania, gdyby było inaczej to Kościół głosiłby tylko jakąś ideologię – stwierdził teolog. Systematyzując katechizmową wiedzę przypomniał, że nauczanie Kościoła pochodzi wyłącznie od biskupów. Wyjaśnił, na czym polega nauczanie nieomylne ujęte w dogmatach Kościoła.
– Są takie momenty w historii relacji Boga do świata, które są absolutnie uniwersalne. Kościół takie momenty definiuje. I to są dogmaty, nauczanie nieomylne, które są niezależne od zmieniających się czasów – tłumaczył ks. Wąsek, dodając, że z tego typu nauczaniem mamy do czynienia w dwóch przypadkach: gdy biskupi z papieżem gromadzą się na soborach i definiują określone prawdy, oraz gdy sam papież nauczający ex cathedra ogłasza dogmat. Teolog zaznaczył, że nieomylne definicje pojawiają się najczęściej wtedy, gdy danej prawdzie wiary zagrażają jakieś herezje.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Prelegent podjął wątek dogmatów w kontekście zmiennych interpretacji. – Jeśli się kogoś bardzo kocha, to ta relacja choć jest ciągle tą samą, to jest też ciągle coraz głębiej wyrażana. W przypadku dogmatów jest podobnie – wyjaśnił, dodając, że nasze pojęcia niosą w sobie konkretny obraz świata związany ze stanem wiedzy. – Następne pokolenia zastanawiają się, co w danym dogmacie jest istotą, a co tylko otoczką, interpretacją – mówił prelegent.
Obok nauczania nieomylnego wyjaśnił także pojęcie nauczania autentycznego. – To jest nauczanie wynikające z troski biskupów o wiernych i ich spotkanie z Bogiem, które jest istotne tu i teraz, ale może się zmienić.
Podsumowaniem wystąpienia było wskazanie praktycznych wniosków. – Nauczanie Kościoła to nie jest coś, z czym mam się intelektualnie zgadzać albo nie zgadzać. To ma być pomoc dla mnie bym się mógł z Bogiem spotykać – posumował teolog z Krakowa.
Najbliższa katecheza odbędzie się 19 października. Jej gościem będzie ks. Przemysław Sawa. Założyciel i dyrektor Szkoły Ewangelizacji Cyryl i Metody podejmie temat Wróć do wspólnoty Kościoła.