KRYZYS GRANICZNY
Rekordowa liczba
Reklama
Liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej jest coraz większa. Straż Graniczna odnotowała ich prawie 500 w ciągu jednego dnia (od początku września było ich 6 tys.). Osoby, które usiłowały nielegalnie przekroczyć naszą granicę, usłyszą zarzut popełnienia przestępstwa, za które grozi do 8 lat więzienia. – Cudzoziemcy będą także deportowani z naszego kraju – informuje Anna Michalska, rzecznik Straży Granicznej. Sytuacja na granicy doprowadziła do przedłużenia o 2 miesiące stanu wyjątkowego. Straż Graniczna spodziewa się kolejnych prowokacji białoruskich służb. – Alaksandr Łukaszenka chce wziąć odwet za nasze poparcie dla demokratycznych ruchów na Białorusi – powiedział podczas debaty w Sejmie Mariusz Kamiński, szef MSWiA. Jak podkreślił, polskie służby odróżniają uchodźców od migrantów. Uchodźcami, którzy uciekają przed represjami politycznymi, są m.in. obywatele Białorusi zagrożeni z racji wyznawanych poglądów. Według polskich służb, władze Białorusi są zaangażowane w próbę stworzenia stałego szlaku migracyjnego przez Polskę. Większość osób trafia do nas z Iraku, gdzie nie toczy się konflikt zbrojny. Część z nich nie ma dokumentów, a część ma fałszywe. Po sprawdzeniu ich telefonów okazało się, że spora liczba z nich może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa Polaków. Białoruski opozycjonista Andrej Sannikau, gdy komentował śmierć migrantów, których znaleziono w okolicach białoruskiej granicy, zaapelował, aby zbrodniami białoruskiego dyktatora zajął się międzynarodowy trybunał.
w.d.
FRANCJA
Raport o nadużyciach
Kościół przygotowywał się na ogłoszenie wyników dochodzenia przeprowadzonego przez niezależną komisję w sprawie wykorzystywania seksualnego w środowisku kościelnym od 1950 r. do dziś. Przewodniczący komisji – Jean-Marc Sauvé już w marcu wyraził przypuszczenie, że ofiarą nadużyć mogło paść nawet 10 tys. osób. W ciągu trwającego ponad 2 lata dochodzenia komisja wysłuchała 6,5 tys. świadectw. Aby przygotować Kościół na odbiór raportu, episkopat już na wiosnę wystosował list pasterski do katolików we Francji. Biskupi organizują spotkania w diecezjach, rozmawiają z ofiarami, udzielają wywiadów.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Komisja została powołana w 2018 r. na wniosek episkopatu oraz Konferencji Zakonników i Zakonnic we Francji. Jej przewodnicząca – s. Véronique Margon podkreśla, że ważne jest, by Kościół przyjął ten raport w sposób właściwy; nie próbował negować czy relatywizować jego wyników. Ojciec Pavel Syssoev, przeor Dominikanów w Marsylii, który kwestią skandali zajmuje się w tuluskiej prowincji swego zakonu, w wywiadzie dla tygodnika Famille Chrétienne potwierdził, że wierni potrzebują towarzyszenia ze strony swych pasterzy w tym trudnym czasie. Jego zdaniem, fakt, że wyjaśnieniem nadużyć musiała się zająć niezależna komisja, pokazuje, iż sam Kościół nie był w stanie sobie z tym poradzić, nie potrafił uczynić zadość sprawiedliwości, kierując się fałszywie pojętym miłosierdziem wobec oprawców.
w.d.
PAPIEŻ DO POLAKÓW
Pod opieką archaniołów
Podczas audiencji ogólnej 27 września Franciszek zaznaczył, że święto Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała, wraz ze świętem Aniołów Stróżów, jest zaproszeniem do bycia zawsze uważnym na Boskie plany. – Nie wahajcie się podążać z ufnością drogami, które każdego dnia wskazuje wam Opatrzność – zaapelował papież. Zwracając się do Polaków, powiedział: – Zainspirowani wspomnieniem liturgicznym w sposób szczególny zawierzamy siebie opiece świętych archaniołów: Michała, który walczy z szatanem i ze złymi duchami; Gabriela, który przynosi dobrą nowinę Pana; i Rafała, który uzdrawia i towarzyszy w poszukiwaniu dobra. Z ich pomocą wy także bądźcie zwiastunami łaski i miłosierdzia Pana.
j.k.
WATYKAN
Obostrzenia dla pracowników
Wprowadzono dodatkowe restrykcje w związku z pandemią COVID-19. Nowe przepisy zawarto w dekrecie, który podpisał sekretarz stanu kard. Pietro Parolin. Jeśli pracownik nie okaże paszportu covidowego, jego obecność zostanie uznana za nieusprawiedliwioną i nie będzie mu przysługiwać wynagrodzenie. Kontrolę paszportów będą prowadziły poszczególne dykasterie. Dekret dopuszcza wyjątki od wprowadzonego obowiązku – będą one ustalane indywidualnie dla każdego przypadku. Nowe obostrzenia rozszerzają dekret wydany w połowie września. Obowiązują w Watykanie i w eksterytorialnych obiektach w Rzymie i w Castel Gandolfo. Paszport covidowy nie jest wymagany do udziału w nabożeństwach.
w.d.
AUSTRALIA
Obcy na własnej ziemi
Reklama
Arcybiskup Mark Coleridge, przewodniczący episkopatu, oficjalnie poparł dokument określony jako „Oświadczenie Uluru z serca” – zatytułowane tak na cześć świętej aborygeńskiej góry Australii – Uluru, które zostało podpisane przez 250 przywódców Pierwszych Narodów zebranych na Narodowej Konwencji Konstytucyjnej w maju 2017 r. Oświadczenie zawiera wezwanie do reform konstytucyjnych, by wzmocnić rdzenną ludność i dać jej należne miejsce w Australii. Podczas Mszy św. w intencji przywódców Pierwszych Narodów abp Coleridge wyraził pragnienie, „by Bóg usunął z nas serce z kamienia i dał nam serce z ciała, serce Jezusa, które rozpoznaje drugiego jako istotę ludzką”. Przypomniał także, że najwyższy na świecie wskaźnik więźniów wśród rdzennych Australijczyków jest dziedzictwem marginalizacji, dyskryminacji i trudów, które musieli znosić w Australii w ciągu ostatnich dwóch stuleci.
j.k.
BOKS
Ofiarował je Jezusowi
Nawet bijąc (sportowo) innych, możemy być godni naśladowania. – Nie chciałem dobić przeciwnika, jedyne, co chciałem uczynić, to uwielbić Jezusa, pokazać, że to wszystko jest dzięki Niemu – powiedział Ukrainiec Ołeksandr Usyk nowy mistrz świata w boksie w wadze superciężkiej. Tytuł wywalczył na ringu w Londynie, pokonując jednogłośnie na punkty Brytyjczyka Anthony’ego Joshuę. Po ogłoszeniu wyniku ukląkł na środku ringu, jeszcze w rękawicach wykonał znak krzyża i się pomodlił.
w.d.
EGIPT
Stary Kair jak nowy
Reklama
To, że Kair nie będzie już administracyjną stolicą kraju, wiadomo od dawna. Nowa już powstaje – od zera, na pustyni, w odległości ok. 40 km od starej. Teraz głośno się mówi o planach władz dotyczących Kairu. Ma on pozostać turystyczną i duchową stolicą Egiptu. Plan ożywienia Kairu i promocji tej 1000-letniej metropolii jako atrakcji turystycznej zakłada ratowanie starej zabudowy miasta, utraconej z powodu biurokracji, urzędniczej korupcji i prawnych ograniczeń. Początkowe prace będą skupione na przywróceniu dawnego wyglądu dzielnicom położonym wokół trzech wielkich bram miejskich, zbudowanych przez dynastię Fatymidów na początku poprzedniego tysiąclecia. Niedługo rozpoczną się prace nad przekształceniem kilku karawanserajów w hotele. Na pierwszym etapie pracy renowacji ma zostać poddane ok. 10% zabudowy. Fasady zabytkowych budynków mają być odświeżone, a zniszczone konstrukcje – odbudowane i odnowione. Konserwator specjalizujący się w architekturze islamu – Alaa al-Habaszi zapewnia, że podczas renowacji rząd bierze pod uwagę potrzeby mieszkańców, rzemiosło, historyczną tkankę i infrastrukturę, a nie skupia się jedynie na zabytkach. Wszak historyczny Kair wypełniają suki, czyli tradycyjne targowiska i warsztaty miejscowej manufaktury. Duża część Starego Kairu zostanie przekształcona w strefę dla pieszych. Drugi etap projektu zakłada udokumentowanie całej zabytkowej zabudowy i przywrócenie jej dawnego blasku.
w.d.
UKRAINA
„Nie” dla oligarchii
Przyjęcie przez parlament prezydenckiej ustawy o oligarchach ma być, według Wołodymyra Zełenskiego, pierwszym krokiem w kierunku likwidacji systemu oligarchicznego na Ukrainie. Dokument przewiduje utworzenie rejestru oligarchów, za których uznane mają być osoby spełniające trzy z czterech kryteriów. Oligarchą jest ten, kto bierze udział w życiu politycznym, ma znaczny wpływ na media i kontroluje działalność gospodarczą przedsiębiorstw o pozycji monopolistycznej, a potwierdzona wartość aktywów tej osoby przewyższa milion razy minimum socjalne (obecnie ok. 83 mln dol.). Osoby uznane za oligarchów m.in. nie będą mogły wpłacać pieniędzy na rzecz partii politycznych ani nabywać obiektów w ramach wielkiej prywatyzacji. Ustawa ma wejść w życie za pół roku i obowiązywać przez 10 lat. Przyjęto ją wkrótce po zamachu na doradcę prezydenta Serhija Szefira. Inny doradca – Mychajło Podolak ocenił, że zamach był związany z przeciwdziałaniem polityce Zełenskiego, który dąży do zmniejszenia wpływu oligarchów na państwo.
w.d.
RZYM
Modlitwa religii o pokój
Na 7 października pod Koloseum, z inicjatywy Wspólnoty św. Idziego (Sant’Egidio), zaplanowano modlitwę religii o pokój. Zakończy ona 2-dniowe spotkanie, które będzie przebiegać pod hasłem: „Bracia i siostry, nowa Ziemia. Religie i kultury w dialogu”.
Reklama
Udział w spotkaniu zapowiedzieli m.in. prawosławny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I, prymas Kościoła anglikańskiego abp Justin Welby, przewodniczący Konferencji Rabinów Europejskich Pinchas Goldschmidt oraz wielki imam sunnicki Uniwersytetu Al-Azhar w Kairze Ahmed el-Tayeb. Rzymskie spotkanie jest kontynuacją historycznej modlitwy reprezentantów religii o pokój, która odbyła się w Asyżu 27 października 1986 r. z inicjatywy św. Jana Pawła II. Spotkania modlitewne w intencji pokoju Wspólnota św. Idziego organizuje „w duchu Asyżu” od 1987 r. w różnych miastach, głównie Europy. Dwukrotnie odbyły się one w Polsce: w Warszawie (1989 r.) i Krakowie (2009 r.).
j.k.
FRANCJA
Porządek z islamistami
Francuskie MSW wszczęło procedurę zamknięcia sześciu meczetów, które znajdują się: na północy kraju – w departamentach Sarthe, Meurthe-et-Moselle, Côte d’Or oraz na południu – w departamentach Gard i Rhône. Władze sprzeciwiły się też budowie dwóch meczetów – w Strasburgu i Valenton. Od początku prezydentury Emmanuela Macrona zamknięto czasowo lub na stałe ponad 650 miejsc kultu, w których propagowany jest radykalny islam. W najbliższym czasie rozwiązanych zostanie dziesięć stowarzyszeń zarządzanych przez islamistów lub radykalne ruchy antyrasistowskie – poinformował Gérald Darmanin, szef francuskiego MSW. – Organizacje te wzywają m.in. do zabijania Żydów i homoseksualistów, szerzą nienawiść – zaznaczył. Władze zapowiadają walkę ze skrajnymi ideologiami za pomocą ustawy o walce z separatyzmem. Zwiększona będzie kontrola w szkołach i stowarzyszeniach promujących poglądy sprzeczne z wartościami Republiki Francuskiej.
j.k.
MAGIA
Zagrożenia duchowe
Reklama
W czasie pandemii nastąpił wzrost zainteresowania ezoteryzmem i okultyzmem. – Ludzie boją się jutra, a nauka okazała się zawodna – mówi ks. Jean-Christophe Thibaut, który pełni posługę uwolnienia we francuskiej diecezji Metz. Ostrzega, że jest to najczęstsza przyczyna demonicznych zniewoleń, od tego właśnie zaczynają się problemy duchowe, a nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. – Magia nie jest neutralna. Biblia zawsze przed nią ostrzegała – wystarczy przeczytać Dzieje Apostolskie. Przez magię wchodzi się w kontakt ze światem demonicznym – zauważa. Na fali popularności Harry’ego Pottera wśród młodzieży nastała moda na ezoteryzm.
j.k.
ŻYWNOŚĆ
Marnujemy jedzenie
Organizacja Waste Watcher opublikowała dane z raportu nt. wykorzystywania żywności w 8 krajach świata. Stwierdzono, że Europejczycy zwracają większą uwagę na marnowanie żywności niż mieszkańcy Ameryki Północnej. Raport ma być punktem wyjścia do promowania inicjatyw mających na celu osiągnięcie zmniejszenia o połowę ilości odpadów żywnościowych do 2030 r. Jedną z nich jest obowiązek odzyskiwania żywności na cele charytatywne. – Jest wiele powodów, tego, że marnowana jest żywność: od kupowania zbyt dużych ilości w stosunku do potrzeb po pobieżne czytanie etykiet z datą ważności – mówi Andrea Segre z Waste Watcher.
j.k.
TRUDNE DECYZJE
Życie singli
Spis powszechny wykazał, że 42,5% 30-letnich mieszkańców Korei Płd. nie zdecydowało się na zawarcie małżeństwa. To o 6,2 pkt proc. więcej niż w 2015 r. Spis wykazał rosnącą tendencję do rezygnacji z małżeństwa wśród młodych mężczyzn. W stanie wolnym pozostaje 50,8% 30-latków. Głównym powodem jest... zastój gospodarczy. Wielu młodych Koreańczyków rezygnuje z randek, małżeństwa i posiadania dzieci, ponieważ nie mogą znaleźć satysfakcjonującej finansowo pracy. W Korei przedłuża się okres stagnacji gospodarczej i gwałtownie rosną ceny mieszkań. Wiąże się to także ze spadkiem dzietności.
j.k.