...słynny pomnik Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro w tym roku kończy 90 lat? Monument ten jest w pewien sposób związany z Polską – jednym z jego projektantów był Paul Landowski, rzeźbiarz polskiego pochodzenia, syn powstańca styczniowego. Był on odpowiedzialny za modelowanie głowy i dłoni tej gigantycznej rzeźby. Brazylijska statua jest największym osiągnięciem artysty – i to dosłownie największym. Sama figura wzbudza podziw rozmachem wykonania. W 2007 r. została ogłoszona jednym z siedmiu nowych cudów świata.
Odsłonięcie pomnika miało miejsce 12 października 1931 r. Dokonał go, przez włączenie oświetlenia rzeźby, Guglielmo Marconi, laureat Nagrody Nobla i pionier radia. Ceremonia ta była powtarzana jeszcze dwukrotnie. Za drugim razem prowadził ją papież Paweł VI, a w 1981 r., z okazji 50-lecia wzniesienia monumentu, ponownego odsłonięcia dokonał nasz rodak Jan Paweł II.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Pomnik Chrystusa z Rio ma łącznie 38 m wysokości, z czego 30 m to wysokość samej rzeźby, reszta przypada na cokół. Rozpiętość charakterystycznie rozpostartych ramion figury wynosi 28 m. Głowa waży 35 t, każda z dłoni – 9 t, a cały posąg – ok. 1145 t.
Wzgórze Corcovado, na którym umieszczono statuę, góruje nad barwnym, radosnym i nigdy niezasypiającym, kilkunastomilionowym miastem, dzięki czemu monument widać niemal z każdego miejsca w Rio de Janeiro. Jest to najsłynniejsza figura przedstawiająca Chrystusa – każdą kolejną statuę porównuje się właśnie do niej.