Uczestniczyli w niej kard. Kazimierz Nycz, bp Rafał Markowski, s. Radosława Podgórska ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża oraz Jan Kowalski, dyrektor Programu „Niepodległa”.
– Weszliśmy w tym długodystansowym biegu do ostatniego etapu przyspieszania przed metą. Dzieli nas niewiele czasu. Dopinamy szczegóły – powiedział kard. Kazimierz Nycz. Gdyby uroczystości beatyfikacyjne odbywały się w normalnych, czyli niepandemicznych warunkach, mogłyby one zgromadzić najwyżej 100 tys. wiernych, zatem byłaby to tylko cząstka Polaków: – Będzie to przede wszystkim beatyfikacja medialna, aby było to wydarzenie dla całej Polski. Msze św. o 12.00 i 13.00 będą w parafiach w całym kraju zawieszone, by wierni mogli łączyć się duchowo ze sobą, oglądając uroczystość beatyfikacyjną w domu i przez telemost, w katedrach i kościołach – poinformował kardynał.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Biskup Rafał Markowski przypomniał, że Komitet Organizacyjny zajmuje się organizacją beatyfikacji już po raz drugi. W poprzednim terminie przeprowadzenie wydarzenia uniemożliwiła pandemia. Wybór Świątyni Opatrzności Bożej nie był przypadkowy, także z tego powodu. – Świątynia zapewnia wszystko. Daje duże możliwości panowania nad sytuacją pandemiczną – powiedział bp Markowski i dodał: – Przewidujemy ok. 7 tys. osób w górnej i dolnej części świątyni oraz 5 tys. w sektorach przed kościołem. W porównaniu z pl. Piłsudskiego to o wiele mniej. Przepraszam wszystkich, którzy pragnęli być na tej beatyfikacji, a nie będą mieli takiej możliwości. Dlatego zapewniamy transmisje w każdym zakątku, sygnał będzie udostępniony wszystkim zainteresowanym. (Transmisje na kanałach mediów społecznościowych archidiecezji warszawskiej i niepodlegla.gov.pl .)
Mszy św. beatyfikacyjnej będzie przewodniczyć delegat z Watykanu kard. Marcello Semeraro. W koncelebrze znajdzie się 600 księży, w tym 80 biskupów polskich i 45 zagranicznych.
Uroczystości zaczną się na dzień przed beatyfikacją. Wieczorem 11 września o godz. 20 w świątyni rozpocznie się uroczysty koncert. Darmowe wejściówki były dystrybuowane w parafiach całej Polski, wydano je dla ok. 2 tys. osób. Muzeum św. Jana Pawła II i kard. Wyszyńskiego tuż przed beatyfikacją, przed Świątynią Opatrzności Bożej postawiło monumentalną i przejmującą wystawę, poświęconą obu beatyfikowanym postaciom. Będzie też teledysk, przygotowany z Muzeum Jana Pawła II. Piosenka będzie oparta na słowach i tekstach prymasa. 12 września odbędzie się także premiera filmu Wyszyński. Zemsta czy przebaczenie. Tydzień później film trafi do kin.
Organizatorzy proszą, aby do świątyni nie przynosić niebezpiecznych przedmiotów, noży, scyzoryków ani dużych parasoli. Nie wolno też wnosić własnych krzesełek – każdy będzie miał miejsce do siedzenia. Nie przyjeżdżajmy też do świątyni w sposób niezorganizowany, ale autokarami lub komunikacją miejską.