Reklama

Niedziela Lubelska

U boku św. Anny

Od głoszenia Ewangelii nie ma emerytury.

Niedziela lubelska 32/2021, str. V

[ TEMATY ]

ewangelizacja

Paweł Wysoki

Liturgii przewodniczył biskup siedlecki Kazimierz Gurda

Liturgii przewodniczył biskup siedlecki Kazimierz Gurda

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przesłanie orędzia papieża Franciszka na Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych szczególnie mocno wybrzmiało w sanktuarium św. Anny w Lubartowie. 26 lipca na modlitwie u stóp babci Pana Jezusa zgromadzili się mieszkańcy miasteczka oraz pielgrzymi. Wielu z nich przystąpiło do krucjaty w intencji małżeństw zagrożonych rozpadem. Odpustowej Eucharystii przewodniczył biskup siedlecki Kazimierz Gurda; sprawowali ją abp Stanisław Budzik oraz kapłani z diecezji lubelskiej i siedleckiej.

Brama na Podlasie

Parafie ziemi lubartowskiej sąsiadują z parafiami diecezji siedleckiej; są szeroko otwartą bramą na Podlasie. Gdy przed niemal 400 laty budowana była obecna bazylika św. Anny, wierni należeli do dekanatu parczewskiego. Chociaż zmieniły się granice diecezji, do dziś owocnie podejmowana jest duszpasterska współpraca. Jednym z jej przykładów jest opieka nad chorymi w ramach działalności domowego i stacjonarnego Hospicjum św. Anny. Za tę życzliwą współpracę biskupowi siedleckiemu podziękował ks. Andrzej Juźko, proboszcz parafii św. Anny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Gospodarz sanktuarium zwrócił uwagę zgromadzonych na napis, jaki w języku łacińskim znajduje się w prezbiterium kościoła. Są to słowa: „Świętym dziedzictwem są ich potomkowie”. – Jesteśmy kolejnym pokoleniem wiary żyjącym na lubartowskiej ziemi u boku św. Anny. To nasze zobowiązanie i zadanie – podkreślił. Słowa wdzięczności skierował do osób starszych. – Starsi krótko śpią, bo długo się modlą – powiedział.

Nauczyciele życia

W homilii bp Kazimierz Gurda zachęcał do modlitwy w intencji seniorów. – Zadania, jakie mamy wypełnić, nie kończą się wraz z ukończeniem pracy zawodowej. Są takie dziedziny życia, od których nie ma emerytury. Zadaniem, od którego nie można się zwolnić, jest głoszenie Ewangelii, przekazywanie wiary i tradycji wnukom. Tego możemy się nauczyć od dziadków Pana Jezusa – podkreślił ksiądz biskup.

Chociaż Ewangelie nic na ten temat nie wspominają, z pewnością Jezus jako dziecko miał kontakt z babcią i dziadkiem, a oni pomagali ziemskim rodzicom Zbawiciela w wychowaniu, szczególnie w przekazywaniu wiary opartej na Piśmie Świętym i tradycji religijnej. – Przekazywali to, czym sami żyli, czego doświadczyli od Boga jako konkretne osoby i jako naród. Podobnie wy, współcześni dziadkowie, jesteście potrzebni swoim rodzinom i wezwani, by strzec wiary i przekazywać ją młodym. Nie obawiajcie się włączać Boga w historię życia opowiadaną wnukom – zaapelował bp Gurda. Za Ojcem Świętym Franciszkiem przypomniał, że obowiązkiem seniorów jest troska o zakorzenienie w Chrystusie przez osobiste życie sakramentalne i zachęcanie do takiej postawy ludzi młodych. – Tylko w ten sposób możemy zachować nasze chrześcijańskie korzenie i ustrzec je przed zniszczeniem. Trzeba udzielać dzieciom i młodzieży duchowego wsparcia, by mimo trudnych czasów mogli trwać w Chrystusie, by kiedyś mogli powiedzieć o swoich babciach i dziadkach: oni słowem i przykładem nauczyli mnie żyć Dekalogiem i Ewangelią – podkreślił.

2021-08-03 11:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trwa Ogólnopolska Szkoła Ewangelizatorów w Krakowie

[ TEMATY ]

ewangelizacja

Kraków

Małgorzata Cichoń

Modlitwą uwielbienia i nieszporami rozpoczął się pierwszy dzień Ogólnopolskiej Szkoły Ewangelizatorów w Krakowie. Podsumowując poprzednie spotkanie uczestnicy podzielili się świadectwami skuteczności i mocy, jak również trudności głoszenia kerygmatu. Obecny moduł dotyczy mocy Ducha Świętego w ewangelizacji.

Gościem i prelegentem spotkania był abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji, który podjął temat: „Gdzie i jak kościół rośnie? Nowa Ewangelizacja i jej perspektywy”.
CZYTAJ DALEJ

Dlaczego człowiek tak bardzo boi się Boga?

2025-12-17 08:49

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Nie bój się – mówi do Józefa anioł Pański. Z podobnym wezwaniem zwracał się wcześniej do Maryi. Nie bój się, Maryjo – mówił, zwiastując Jej, że została wybrana, by stać się Matką Jezusa Chrystusa.

Z narodzeniem Jezusa Chrystusa było tak. Po zaślubinach Matki Jego, Maryi, z Józefem, wpierw nim zamieszkali razem, znalazła się brzemienną za sprawą Ducha Świętego. Mąż Jej, Józef, który był człowiekiem sprawiedliwym i nie chciał narazić Jej na zniesławienie, zamierzał oddalić Ją potajemnie. Gdy powziął tę myśl, oto Anioł Pański ukazał mu się we śnie i rzekł: «Józefie, synu Dawida, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki; albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło. Porodzi Syna, któremu nadasz imię Jezus, On bowiem zbawi swój lud od jego grzechów». A stało się to wszystko, aby się wypełniło słowo Pańskie powiedziane przez Proroka: «Oto Dziewica pocznie i porodzi Syna, któremu nadadzą imię Emmanuel», to znaczy Bóg z nami. Zbudziwszy się ze snu, Józef uczynił tak, jak mu polecił Anioł Pański: wziął swoją Małżonkę do siebie.
CZYTAJ DALEJ

Nuncjusz Apostolski abp Filipazzi: Kraków przyjmuje jako ojca tego, który jest jego synem

2025-12-20 18:47

[ TEMATY ]

ingres

Kraków

Nuncjusz Apostolski

Kard. Grzegorz Ryś

Abp Antonio Guido Filipazzi

kard. Ryś

fot. biuro prasowe archidiecezji krakowskiej

Nuncjusz Apostolski abp Filipazzi podczas ingresu kard. Rysia: Kraków przyjmuje jako ojca tego, który jest jego synem Zapraszam całą wspólnotę diecezjalną, by pod przewodnictwem nowego Pasterza, rozpoczęła kolejny etap swej wielowiekowej historii, krocząc drogą prawdy, sprawiedliwości, miłości i pojednania – mówił nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi podczas ingresu kard. Grzegorza Rysia, nowego metropolity krakowskiego, do bazyliki archikatedralnej na Wawelu.

„Dziś Kraków przyjmuje jako ojca tego, który jest jego synem” – przyznał.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję