Reklama

Niedziela Kielecka

Czas łaski

27 czerwca, w odpust ku czci patronów Świętych Apostołów Piotra i Pawła, parafia Kije świętowała jubileusz 900 lat istnienia.

Niedziela kielecka 28/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Jubileusz parafii

T.D.

Kije, Eucharystia dziękczynna za 900 lat

Kije, Eucharystia dziękczynna za 900 lat

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczysta celebra odbywała się pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego, przy bardzo licznym udziale wiernych, w asyście pocztów sztandarowych, z tematycznymi dekoracjami i wystawami w tle, przybliżającymi szacowne 9 wieków.

Jubileusz

Na ten motyw, jak i na dziedzictwo wiary w Kijach zwrócił uwagę w homilii bp Jan Piotrowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Jubileusz, jak czytamy w Księdze Kapłańskiej – nie jest festynem, ale czasem łaski, który obfituje w radość, przebaczenie, pojednanie, wzajemną zgodę. To czas wykonywania „Bożych ustaw” – mówił biskup kielecki.

Reklama

Nawiązywał do historii i kultury parafii na Ponidziu, podkreślał jej znaczenie na mapie ówczesnej diecezji krakowskiej, wkład w dzieje całej rzeszy proboszczów, zagrożenia, które przetrwała. Tworzenie bogatej spuścizny było możliwe dzięki działaniu Bożej łaski, bez której „nie byłoby jubileuszowej eucharystycznej celebracji”. Bp Piotrowski wśród „owoców długiej ewangelizacji” – właściwej dla tutejszej parafii – zauważył „pokolenia pracowitych rolników i gorliwych rzemieślników”, zdrowe moralnie rodziny, kształtowanie postaw patriotycznych i społecznych. – Jeśli chcemy owocnie i mądrze przeżywać jubileusz, to potrzebny nam jest szczery rachunek sumienia – podkreślał, zachęcając do stawiania sobie pytań o życie w prawdzie, przestrzegając przed ideologią „kultury śmierci”, przed budowaniem Europy negującej Jezusa. – Jubileusz biblijny to czas darowania win i urazów, pojednania, łaski, nadziei i duchowej odnowy – podkreślał biskup kielecki.

Dziedzictwo

Dzieje parafii i jej dziedzictwo duchowe, kulturowe, m.in. architektoniczne, na wstępie Mszy św. przedstawił proboszcz ks. Leszek Kowalczyk. – Badania archeologiczne potwierdzają istnienie grodziska z XII wieku, ok. 5 km od kościoła – mówił. W historii jest motyw joannitów, bp. Kadłubka i komesa Wojsława – dwóch patronów prebend, pierwszego fundatora Piotra Włostowica z Dunin.

W I poł. XII wieku w Kijach mieściła się siedziba kasztelanii. Pierwszy kościół w stylu romańskim wzniesiono z kamienia. Utworzony ośrodek kościelny był z pewnością ważny – obejmował rozległy teren z 22 miejscowościami. W Kijach pracował zawsze duży zespół duchownych. Co najmniej od XV wieku istniała szkoła, była bogata biblioteka, od 1959 r. był szpital.

W Kijach przez wieki przetrwała pamięć o rozległości i ważności parafii, o jej kanonikach, wielmożach i rycerzach. Do najsłynniejszych należy Mściwój (zwany także Mszczujem), który miał pokonać Ulryka von Jungingena na polach Grunwaldu, oznajmić Jagielle o jego śmierci i dostarczyć złoty pektorał. Replika jego płaszcza jest wyeksponowana w bocznej kaplicy.

Obecny kościół w Kijach jest wczesnobarokowy z I poł. XVII wieku, z pozostałościami romańskimi. W barokowym ołtarzu głównym znajduje się słynący łaskami obraz Matki Bożej Łaskawej z Dzieciątkiem w sukience metalowej. Ołtarze boczne są rokokowe. Ozdobą wnętrza są także obrazy świętych polskich autorstwa słynnego malarza z XVIII wieku, Kazimierza Mołodzińskiego.

Obchody 900-lecia poprzedziły misje święte. Przed jubileuszową Mszą św. bp Piotrowski poświęcił krzyż misyjny oraz krzyże przyniesione przez wiernych, aby „przypominały, co Chrystus uczynił dla człowieka”. Zostały m.in. przygotowane specjalne wydawnictwa i wystawa wokół kościoła, a Szkoła Podstawowa w Kijach wydała okolicznościowy album historyczny, dostępny online.

2021-07-07 11:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dar wiary

Niedziela lubelska 29/2021, str. V

[ TEMATY ]

Jubileusz parafii

Paweł Wysoki

Jubileuszowa Msza św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika

Jubileuszowa Msza św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika

Dumni z przynależności do Chrystusowego Kościoła, parafianie z Turowca świętowali jubileusz 100-lecia istnienia parafii.

Odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 r. otworzyło przed naszą ojczyzną wiele nowych możliwości. Powstawały nowe instytucje, szkoły i parafie, których rozwój i działalność wcześniej skutecznie blokowali zaborcy. Polacy, radując się wolnością, nie zapomnieli, że jest okupiona krwią tysięcy rodaków, ale nade wszystko jest darem łaski Bożej. Odbudowując swoje domy po latach wojennych zniszczeń, z wielkim zaangażowaniem odnawiali świątynie i wznosili nowe. Początek lat 20. XX wieku to czas powstania wielu nowych parafii w naszej diecezji. Wśród nich jest parafia św. Barbary w Turowcu.
CZYTAJ DALEJ

Popiełuszko na ingresie kard. Krajewskiego

Z ingresu kardynała Konrada Krajewskiego najmocniej zapamiętam trzy obrazy: nocne radio z wiadomościami o ks. Jerzym Popiełuszce, kardynała mówiącego bez lęku o prawdzie i kardynała klęczącego przed wiernymi. Razem składają się na jedno twarde przypomnienie: prawda zawsze będzie dla kogoś niewygodna.

Nie każdy ingres przechodzi do pamięci. Większość tonie w godności ceremoniału, w kurtuazji przemówień, w blasku kamer i poprawności kościelnego protokołu. Tymczasem ingres kard. Konrada Krajewskiego do katedry łódzkiej zapamiętam z zupełnie innego powodu. Bo nagle, pośród całej tej uroczystej oprawy, zabrzmiało imię, którego nie da się wypowiedzieć lekko: bł. ks. Jerzy. I wtedy wszystko się zmieniło. Jakby na moment zgasły światła transmisji, ucichł szelest oficjalnych gestów, a w centrum katedry została jedna, przejmująco intymna scena: młody kleryk Konrad Krajewski siedzi nocą przy małym radioodbiorniku i nasłuchuje wiadomości o uprowadzonym ks. Jerzym. Czy prawda znów została pobita? Czy już zabita? To nie była szkolna opowieść z narodowego repertuaru wzruszeń. To było osobiste świadectwo człowieka, który powrócił teraz do Łodzi nie z autobiografią sukcesu, lecz z pamięcią o tym, że prawda kosztuje. Czasem kosztuje życie.
CZYTAJ DALEJ

Kard. K. Krajewski: Jezus pozwolił się ukrzyżować z miłości do nas!

2026-03-29 21:15

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Liturgia Niedzieli Palmowej sprawowana przez kard. K. Krajewskiego

Liturgia Niedzieli Palmowej sprawowana przez kard. K. Krajewskiego

Liturgią Niedzieli Palmowej - Niedzieli Męki Pańskiej - w Kościele rozpoczynają się obchody Wielkiego Tygodnia. W niedzielne przedpołudnie w łódzkiej katedrze liturgii przewodniczył kardynał Konrad Krajewski. Metropolita łódzki poświęcił palmy oraz wsłuchał się wraz z wiernymi w opis Męki Pańskiej wg relacji świętego Mateusza wykonanej przez scholę liturgiczną kleryków Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi.

W słowie pouczenia pasterskiego łódzki pasterz powiedział - Kiedy czytam lub słucham Ewangelii, Ona czyta moje życie. Nieprawdopodobna nienawiść. Nieprawdopodobna samotność Jezusa. Okrucieństwo. A z drugiej strony, miłość, która wszystko zwycięża. Jezus pozwolił się ukrzyżować z miłości do nas. - tłumaczył kaznodzieja.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję