Reklama

Niedziela Wrocławska

Pamiętaj o katechezie!

W wielu parafiach archidiecezji wrocławskiej odczytano komunikat związany z deklaracją woli uczęszczania na lekcje religii.

Niedziela wrocławska 27/2021, str. I

[ TEMATY ]

katecheza

K. Porwich/Niedziela

Komunikat ten wzbudził wiele pytań ze strony naszych czytelników. Poprosiliśmy o komentarz ks. Mariusza Szypę – dyrektora Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej.

– Przypomnienie o złożeniu deklaracji woli uczęszczania na lekcję religii nie jest niczym nowym. Według norm prawnych, takie deklaracje są zbierane przez szkołę przed 1 września. Wynika to z faktu, że lekcje religii są nieobowiązkowe, a w związku z tym, aby zajęcia mogły się odbywać, potrzebna jest deklaracja woli rodziców. Przede wszystkim dotyczy to rodziców dzieci klas O i 1 szkół podstawowych oraz 1 klasy szkół średnich – mówi ks. Mariusz Szypa.

Reklama

Aby lekcja religii była uwzględniona w siatce godzin, potrzebna jest deklaracja rodziców lub opiekunów prawnych, wyrażających chęć posłania swoich dzieci na katechezę.

– Złożenie deklaracji przed 1 września umożliwia uczestnictwo w zajęciach, a z drugiej strony ułatwia dyrekcji uwzględnienie lekcji religii w siatce godzin. W wielu placówkach takie deklaracje przyjmowane były na początku roku szkolnego. To pewnego rodzaju życzliwość dyrekcji wobec dzieci, rodziców i proboszczów – powiedział ks. dyrektor.

Taka procedura dotyczy nie tylko religii katolickiej.

Reklama

– Wielu rodziców zapomina, że religia należy do zajęć nieobowiązkowych, i to na nich ciąży obowiązek zgłoszenia na nie swoich dzieci. Dotyczy to nie tylko religii katolickiej, ale także każdego związku wyznaniowego. Na mocy prawa oświatowego zajęcia są możliwe do realizacji i każdy ma do nich prawo, ale prawo wymaga także, aby pewne terminy zostały zachowane – zaznaczył ks. Szypa.

Ksiądz Mariusz zachęca, aby nie czekać na ostatnią chwilę z taką deklaracją. – W każdym momencie można się zapisać na lekcję religii, także po 1 września. Jeśli jednak okaże się, że do 1 września w danej klasie nie było zgłoszonej wystarczającej liczby osób, to wtedy zajęcia mogą odbywać się na zasadzie połączenia z inną klasą. Prowadzenie nauki w połączonych klasach jest sprawą niełatwą, wymagającą umiejętności organizacyjnych, dobrego planowania i pomysłowości.

Treść czytanego komunikatu:

„Duszpasterstwo Parafii przypomina rodzicom i opiekunom prawnym dzieci i młodzieży rozpoczynającym we wrześniu naukę w klasach pierwszych wszystkich typów szkół, że deklaracje woli uczęszczania na lekcje religii należy złożyć przed rozpoczęciem roku szkolnego. Najlepiej zatem uczynić to wraz ze składaną dokumentacją rekrutacyjną do szkoły, jeszcze przed wakacjami, by dyrektorzy szkół mogli uwzględnić te lekcje w planach zajęć”.

Przypominamy, że decyzję o uczęszczaniu ucznia na katechezę podejmuje rodzic lub prawny opiekun ucznia niepełnoletniego, lub samodzielnie uczeń pełnoletni, na podstawie pisemnego oświadczenia.

2021-06-29 13:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sobór greckokatolicki: o katechizacji

[ TEMATY ]

katecheza

BOŻENA SZTAJNER/NIEDZIELA

O Słowie Bożym i katechizacji – dyskutowano podczas II Soboru Kościoła greckokatolickiego w Polsce, który do soboty odbywa się w Przemyślu. „Katechizacja nie może być tylko narzędziem przekazywania wiary ale przede wszystkim ma prowadzić do spotkania z żywym Bogiem” – mówił ks. Jan Łajkosz, proboszcz greckokatolickiej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Górowie Iławeckim.

W referacie wprowadzającym ks. Łajkosz mówił o znaczeniu słowa Bożego, przytoczył liczne dokumenty papieskie na temat katechizacji, które ukazały po II Soborze Watykańskim. Przypomniał, że katechizacja jest jednym z najistotniejszych elementów ewangelizacji, nie jest tylko sposobem przekazywania wiary ale i też otwieraniem człowieka na komunię z Bogiem. Wskazał na fundamentalne znaczenie Katechizmu Kościoła Katolickiego, który bardzo szybko został przetłumaczony na język ukraiński a także Katechizmie dla Młodzieży Youcat z 2011 r.

CZYTAJ DALEJ

Człowiek różańca – o. Jerzy Tomziński wspomina św. O. Pio

2021-09-23 13:06

[ TEMATY ]

O. Pio

o. Jerzy Tomziński

Marian Sztajner/Niedziela

„Gapiłem się na Niego, ja nie dałem rady tak długo się modlić. Człowiek bardzo cierpiący i bez przerwy modlący się na różańcu” – do osobistych spotkań ze świętym, powraca wieloletni generał Zakonu Paulinów, 103-letni o. Jerzy Tomziński.

POSŁUCHAJ CAŁOŚĆ WYPOWIEDZI

CZYTAJ DALEJ

Obraz Matki Bożej Robotników Solidarności w diecezji toruńskiej

2021-09-26 14:21

[ TEMATY ]

Toruń

diecezja toruńska

Ewa Melerska

Obraz Matki Bożej Robotników Solidarności nawiedził diecezję toruńską. Mszą św. w kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu rozpoczęła się peregrynacja, która potrwa do 2 października.

Wizerunek Matki Bożej powitał w świątyni diecezjalny duszpasterz ludzi pracy ks. prał. Józef Nowakowski w asyście pocztów sztandarowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję