Trzynastego czerwca papież celebrował na lotnisku Mszę św., w czasie której dzieci przyjęły Pierwszą Komunię św. To było chrześcijańskie święto ich rodzin i wszystkich mieszkańców diecezji łódzkiej. Papież nie krył zadowolenia i po Mszy św. powiedział: „Ogromną radość sprawiłoś miasto, które nosisz nazwę Łódź, i Kościele łódzki (…) następcy św. Piotra, który jest waszym rodakiem”.
„To wydarzenie należy zaliczyć do największych w dziejach Kościoła łódzkiego” – ocenił je ówczesny bp Władysław Ziółek, dodając, że „w Łodzi Jan Paweł II skierował słowa, które są dla nas wszystkich zobowiązującym wyzwaniem”. Jeszcze tego samego dnia powołał on do istnienia parafię Najświętszej Eucharystii w Łodzi-Retkini jak wotum wdzięczności Bogu za papieską pielgrzymkę. Wezwanie parafii nawiązuje do II Kongresu Eucharystycznego i stawia Eucharystię w centrum życia wiernych, a wmontowany nad głównym wejściem w 2003 r., dzięki staraniom pierwszego proboszcza – ks. Bohdana Papiernika, historyczny krzyż z Lublinka jest widocznym symbolem wizyty Jana Pawła II w Łodzi. Pod nim pamiątkowe zdjęcia robią młode pary i dzieci komunijne, przechowując w rodzinnych albumach pamięć o wizycie Ojca Świętego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Muzycznym wotum dziękczynnym był Festiwal Piosenki Religijnej, który ks. Bohdan organizował aż do niespodziewanej śmierci w 2009 r. Aktywny proboszcz z harcerską przeszłością i zaangażowaniem w Ruchu Światło-Życie oraz sprawy polskie oraz Polaków spoza Ojczyzny pozostawił w parafii wyraźne ślady swojej wizji duszpasterskiej.
Ówczesny biskup chciał, by następca szedł podobną drogą. Wypatrzył kapłana, dla którego, tak jak dla Jana Pawła II, „najważniejszą drogą Kościoła jest człowiek”, a modelem parafii wspólnota wspólnot. Do tego duchowny zaangażowany był w Ruch Światło-Życie. 13 czerwca 2009 r. ks. Andrzej Ścieszko został proboszczem parafii Najświętszej Eucharystii, podążając drogą wytyczoną przez poprzednika. Ksiądz Ścieszko dba o rozwój duchowy parafian poprzez tworzenie środowisk ewangelizacyjnych, adorację Najświętszego Sakramentu, nieustanne przypominanie nauczania i myśli Papieża Polaka. Proboszcz potrafi odczytać znaki czasu, nie zapomina o znaczeniu wiary i kultury w życiu oraz kształtowaniu tożsamości człowieka. Dowodem na to są koncerty religijno-patriotyczne, chór stanowiący piękną oprawę liturgii i propagowanie czytelnictwa. Parafianie chętnie przyjmują Polaków z Kresów oraz organizują akcje charytatywne, m.in. zbiórki na misje w Afryce czy na kolonie dla dzieci.
W 34. rocznicę pielgrzymki Jana Pawła II do Łodzi i święto patronalne parafii Mszę św. celebrował metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś. Pasterz homilię rozpoczął milczącym skupieniem, które udzieliło się obecnym. Na wstępie zwrócił uwagę, że piękna czytań nie determinuje słowo Eucharystia, którego w nich brak, ale ich sens. – Są one o Bogu, który staje się Eucharystią, więc są piękne. My szukamy Go w wielkości, a On wybiera kawałek chleba i pod taką postacią karmimy się Nim na Pańskiej wieczerzy – powiedział.
Na zakończenie abp Ryś poruszył sumienia pytaniami: Czy jesteśmy gotowi poddać się ubóstwu Nazaretu i cierpieniu krzyża? Czy damy się przemienić? Odpowiedzi na nie wierni zanieśli swoich domów.